سال95.
English\العربیهنقشه سایتنقشه سایتعضویت و ورود اعضاورود اعضاصفحه اصلیصفحه اصلی
گالریwidth=10خدمات گردشگریwidth=10خواهر خوانده هاwidth=10اصفهان قدیمwidth=10صنایع دستیwidth=10مفاخر و مشاهیرwidth=10جاذبه های گردشگریwidth=10آثار تاریخیwidth=10معرفی شهرwidth=10
۱۳۹۸ دوشنبه ۲ ارديبهشت
 
جستجو
مفاخر و مشاهیر
  اهالی موسیقی شعرا هنرمندان قرآنیان جوان و خادمان قرآن قاریان و حافظان قرآن کریم عالمان
آقا جمال خونساري  جمال المحققين مولي محمد بن آقا حسين خونساري معروف به آقا جمال خونساري اصفهاني حكيم محقق و متكلم مدقق و فقيه اصولي و اديب زبردست از مفاخر عالم اسلام و از معاريف دانشمندان شيعه مي‌باشد. اصلش از قصبة خونسار از توابع اصفهان است ولي در اصفهان سكونت داشته و تا آخر عمر در آن سامان زيسته و در همانجا وفات يافته است.
مادرش خواهر محمد باقر محقق سبزواري صاحب كتاب ذخيره مي باشد. آقا جمال خونساري در حجر تربيت و تعليم پدر بزرگوار خود آقا حسين خونساري سالها استفاده نمود و همچنين مدتي نزد مولي محمد تقي مجلسي و خالوي خود محمد باقر سبزواري به تعليم پرداخت و خود منبع فضل و كمال و دانش شد. در حكمت و فلسفه و كلام و فقه و اصول و ادب استادي زبردست گرديد و با اينكه قرن يازدهم و اوائل قرن دوازدهم اصفهان مركز علم و ادب و هنر و مخصوصاً علوم و معارف اسلامي و علماء و دانشمندان بزرگ در آن سامان مي‌زيسته‌اند. مع ذلك نام آقا حسين و آقا جمال خونساري در آسمان اين قرن و حتي قرون بعد درخشندگي خاصي دارد.
تأليفات سودمند بسياري در علوم معقول و منقول و در فقه و فلسفه و اصول و حديث و غيره دارد. از آن جمله:
1ـ حاشيه در كتاب الروضه البهيه كه مطابق قضاوت بزرگان اهل فن بهترين شرح اين كتاب است. حاج سيد شفيعاي جابلقي در كتاب خود بنام الروضه البهيه درباره كتب آقا جمال الدين مي‌گويد: (له كتب كثيره منها حاشيه علي الروضه البهيه و لعمري انه لم يكتب مثله في تعليقات الروضه)
2ـ حاشيه شرح مختصر الاصول عضدي 3ـ حاشية شرايع 4ـ شرح بر شفاي ابوعلي بن‌سينا.
عالمان