سال 94
ENGLISH نقشه سایت عضویت و ورود اعضا صفحه اصلی
1396/04/28 09:19

بستر شكوفايي خلاقيت كودكان در شهر فراهم شده است/ ساخت 2000 نوع بازي براي كودكان اصفهاني
بستر شكوفايي خلاقيت كودكان در شهر فراهم شده است/ ساخت 2000 نوع بازي براي كودكان اصفهاني
شهردار اصفهان گفت: عنوان شهر دوستدار كودك كه از طرف يونيسف به اصفهان اطلاق شده، بايد از مدت ها قبل به اين شهر اعطا مي شد.
مهدي جمالي نژاد در حاشيه مراسم گشايش مركز تخصصي خانه خلاقيت كه در قالب برنامه هر هفته، چند افتتاح برگزار شد، اظهاركرد: خوشبختانه از هفته آينده، 2 روز در هفته شاهد افتتاح پروژه هاي بزرگ شهر خواهيم بود چرا كه هم اكنون ابرپروژه هاي عمراني شهر همچون ابرپروژه استقلال، شهرك سلامت، تقاطع غيرهمسطح شهيدان اشكاوند آماده بهره برداري است.

وي افزود: البته در كنار افتتاح پروژه هاي شاخص عمراني شاهد بهره برداري و اجراي طرح هاي محله محور هستيم.

شهردار اصفهان به گشايش مركز تخصصي خانه خلاقيت و رستوران بازي هاي فكري اشاره كرد و گفت: امروز جنس افتتاح پروژه ها متفاوت است و با وجود اينكه تنها يك ميليارد تومان براي آن هزينه شده اما اقدامي مناسب براي ارتقا رشد فكري كودكان و نوجوانان محسوب مي شود.

جمالي نژاد اضافه كرد: بعد از برگزاري جشنواره كودك و نوجوان كه رويدادي ارزشمند براي كودكان و نوجوانان بود نياز به فعاليت هاي سخت افزاري در اين حوزه داشتيم كه در اين راستا خانه خلاقيت و رستوران بازيهاي فكري و خانه كودك گشايش يافت.

وي تاكيد كرد: اگر شهر اصفهان به شهري خلاق تبديل شده است به طور يقين اين خلاقيت بايد در سنين پايين خود را نشان دهد، بر اين اساس بايد فضا و بستر براي كودكان مهيا شود تا كودكان با افكار خلاق بتوانند آينده شهر را بسازند.

شهردار اصفهان اظهاركرد: خانه خلاقيت و رستوران بازي هاي فكري اولين ايده مجري رستوران بازي هاي فكر در استان و كل كشور است و با ارائه 300 نوع بازي تنها مركز تخصصي بازي در شهر محسوب مي شود.

جمالي نژاد عنوان كرد: براي اولين بار است كه 2 هزار عدد بازي به صورت متمركز در يك مركز ارائه مي شود.

وي به تجهيز و بازسازي خانه كودك نيز اشاره كرد و گفت: با توجه به مكان مناسب خانه كودك در پارك حاشيه زاينده رود نياز بود تا اين مركز بازنگري شود بر اين اساس بازسازي خانه كودك در دستور كار قرار گرفت.

شهردار اصفهان افزود: در اين راستا سالن آمفي تئاتر،  كتابخانه تخصصي كودك، سالن آموزش، باغچه و باغباني طراحي فضاي سبز، ايجاد كارگاههاي فني كودكان در اين مركز احداث شد.

جمالي نژاد تصريح كرد: مركز تخصصي خانه خلاقيت تنها مجموعه تخصصي بازي تحت پوشش ارگان دولتي در استان و كشور است، همچنين اين مجموعه اولين مركز طراح و برگزار كننده دوره مربيگري تخصصي بازي و اولين مركز تخصصي با كاربري علمي و عملي به شمار مي رود.

وي خاطرنشان كرد: در كنار برنامه هاي تفريحي با محوريت بازي، بازيهاي هيجاني و حركتي نيز در خانه خلاقيت پيش بيني شده است.

شهردار اصفهان به برنامه هاي مركز خلاقيت اشاره كرد و گفت: كلاس هاس آموزشي كه شامل آموزش و شكوفايي خلاقيت در كلاس هاي شعبده فيزيك، ماشين هاي دومينوي، آشپز كوچولو، محقق كوچولو، نوجوان مخترع و غيره از جمله برنامه هاي اين مركز است.

جمالي نژاد افزود: همچنين از ديگر برنامه هاي آموزشي در خانه خلاقيت رستوران بازي هاي فكري با سرگرمي همراه با خلاقيت و پرورش نبوغ فكري و غذاي روح روان است كه اين برنامه آموزشي براي تمام سنين از يك تا 99 سال با گنجايش 100 نفر پيش بيني شده است.

از ديگر برنامه هاي خانه خلاقيت مي توان به سالن بازي هاي جنبشي حركتي ارائه دهنده كليه نيازهاي بازي، اتاق كينكت كه فضاي شاد و مهيجي را براي رشد جسمي و روحي در كودك و نوجوان بوسيله آموزش و هيجان ايجاد مي كند و كتابخانه مطالعات تخصصي بازي محلي كه زمينه رشد و ترويج فرهنگ روانشناسي بازي هاي فكري و آشنايي با مفاهيم بازي و كاربردهاي علمي را به وجود مي آورد، اشاره كرد.

وي ادامه داد: همچنين ميز مشاوره براي شناسايي توانمندي كودكان  از سوي اساتيد صاحب فن كشور پيش بيني شده است.

شهردار اصفهان تاكيد كرد: اين مركز كودكان را از سنين پايين از فضاي سايبري دور مي كند و فضايي شاد براي رشد جسمي آنان فراهم مي كند.

جمالي نژاد در ادامه سخنان خود با اشاره به تبديل شدن اصفهان به شهر دوستدار كودك اشاره كرد و گفت: زماني كه نماينده يونيسف به همراه مسئولان وزارت كشور به اصفهان سفر كردند از اقدامات اين كلانشهر در حوزه كودك و نوجوان متعجب شدند به طوري كه نماينده يونيسف اعلام كرد شهر اصفهان زودتر بايد به شهر دوستدار كودك تبديل مي شد.

وي با اشاره به اينكه اقدامات حوزه كودك نه تنها از سوي شهرداري بلكه از طرف خيران شهر نيز انجام شده است، افزود: مسائل و معضلات اجتماعي در تمام شهرها وجود دارد بنابراين براي به حداقل رساندن معضلات بايد دستگهاهها و خيران كه همواره نقش پررنگي در شهر دارند، حضور يابند و با كمك يكديگر در جهت كاهش آسيب هاي اجتماعي و حمايت از كودكان گام هاي اساسي برداشت.

شهردار اصفهان تصريح كرد: در شهر دوستدار كودك شاخص هايي براي حل معضلات كودكان آسيب پذير تعريف شده است.

جمالي نژاد به توسعه مركز خانه خلاقيت اشاره كرد و ادامه داد: مي توان براي توسعه برنامه هاي مركز خلاقيت و فن آفريني و خلاقيت كودكان در محلات شهر اصفهان از مراكز فرهنگي موجود  استفاده كرد.

اطلاعيه 1 معرفي معاونت 1
سازمانهاي وابسته 1 ساختارتشكيلاتي 1
آمارو اطلاعات 1 هدف وماموريت 1
برنامه ها و همايش ها 1 منشوراخلاقي شهرداري اصفهان وسازمانهاي وابسته  1
ارتباط با ما 1 منشوراخلاقي شهرداري اصفهان  وسازمانهاي وابسته ويژه ارباب رجوع  1
فعالیت های انجام شده در سال 1388 1   معرفی مجموعه 1
فعالیت های انجام شده در سال 1389 1   اهداف  و استراتژی ها 1
دبیر خانه بنیاد فرهنگی صبح قریب 1   برنامه ها و شاخص ها 1
  دبيرخانه ورزش پهلواني و زورخانه اي 1
 
 
  کمیته فرهنگ شهروندی 1
 
 
 
  دبیرخانه شهر اسلامی 1