سال 94
ENGLISH نقشه سایت عضویت و ورود اعضا صفحه اصلی
1396/09/16 10:04

/img/NoImage.jpg
شهرداري متولي حوزه هاي فرهنگي شهر نيست/ تسهيل كننده امور فرهنگي هستيم
شهردار اصفهان با بيان اينكه مديريت شهري متولي حوزه هاي فرهنگي شهر نيست گفت: بايد زير ساخت هاي شهر را فراهم كنيم تا همه كساني كه در اين حوزه فعال هستند نقش فرهنگي خود را به شكل واقعي ايفا كنند.
قدرت الله نوروزي در مراسم تكريم و معارفه معاون و رئيس سازمان فرهنگي اجتماعي و ورزشي شهرداري اصفهان ضمن عرض تبريك ميلاد پيامبر اكرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) اظهار كرد: امروز معارفه آقاي عيدي به عنوان مديري است كه براي اداره امور فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شهر انتخاب شده و تقدير و تشكر از مديراني است كه در گذشته اين مسئوليت را برعهده داشتند.

وي ادامه داد: حوزه اي كه در چارت جديد شهرداري اصفهان مسئوليت آن به آقاي عيدي واگذار شده بيشترين ارتباط را با بدنه جامعه دارد چراكه هنرمندان پيش برنده جامعه، فرهنگيان هدايت كنندگان مسير آن و ورزشكاران تأمين كننده سلامت جامعه هستند.

هنر بايد جايگاه واقعي خود را پيدا كند

شهردار اصفهان هنر را به عنوان يك فضليت مطرح كرد و گفت: امروز بايد با اداره امور اين فضليت را در جايگاه واقعي خود قرار داد چون اصفهان همواره شهر فرهنگ و هنر بوده و به هنرمندي معروف است و در جهان به عنوان پايتخت فرهنگي شناخته مي شود.

وي با تاكيد بر اينكه فرهنگ و هنر نبايد ابزاري براي ارائه سلايق شخصي و باندي باشد، افزود: هنر مي تواند جامعه را متحول كند و فرهنگ مي تواند زيرساخت هاي اصلي جامعه را به سوي كمال هدايت كند.

نوروزي حوزه فرهنگ و هنر را داراي اهميت خاصي دانست و تاكيد كرد: همه كساني كه به نحوي در اين حوزه با شهرداري اصفهان مرتبط هستند بايد تلاش كنند تا با تعامل مثبت گام هاي موثري در جهت فرهنگ و هنر شهر برداشته شود.

شهرداري اصفهان تسهيل كننده امور فرهنگي و هنري است

وي اضافه كرد: ما نمي خواهيم حوزه فرهنگ و هنر تنها در اختيار شهرداري باشد بلكه مي خواهيم به عنوان تسهيل كننده امور براي هنرمندان راهي را ايجاد كنيم تا ذوق و استعدادهاي فرهنگي و هنري متبلور شوند.

شهردار اصفهان با بيان اينكه مديريت شهري متولي حوزه هاي فرهنگي شهر نيست، يادآور شد: بايد زير ساخت هاي شهر را فراهم كنيم تا همه كساني كه در اين حوزه فعال هستند نقش فرهنگي خود را به شكل واقعي ايفا كنند.

وي ادامه داد: گرچه شهرداري اصفهان دچار مشكلات مالي متعدد است ولي همه با هم بايد بر اين مشكلات غلبه كنيم تا چهره هاي ماندگار و فرهنگ دوستان شهر بتوانند ديدگاه هاي خود را به نحو شايسته تحقق بخشند.

نوروزي با تاكيد بر اينكه اگر بتوانيم زير ساخت هاي فرهنگي و هنري را فراهم كنيم، فعالان اين عرصه به حركت واقعي خود ادامه خواهند داد، گفت: فرهنگ با مسائل سياسي، اجتماعي و هنري در هم آميخته و با آنها ارتباط تنگاتنگي دارد به طوري كه اگر نگاه فرهنگي در مسير خود قرار بگيرد، مسير اجتماعي تغيير خواهد كرد و اگر ورزش همگاني رونق پيدا كند، سلامت اجتماعي محقق مي شود.

وي افزود: اين مسائل به صورت جزيره اي به هم پيوسته و متصل هستند و در ظرف اجتماعي خود حركت مي كنند.

شهردار اصفهان با تاكيد بر اينكه اگر مديريت شهري بخواهد به محتواي فرهنگي و هنري بپردازد از مشاركت مردم جلوگيري كرده است، اظهار كرد: بايد نگاه ها به فعاليت هاي شهري تغيير كند چراكه قرار نيست شهرداري متولي همه امور باشد بلكه بايد از هنرمندان و تشكل هاي اجتماعي حمايت كند نه اينكه خود به تشكلي به موازات اين نهادها تبديل شود.

وي ادامه داد: اگر اين اتفاق بيفتد وضعيتي پيش مي آيد كه به نفع جامعه نيست، بنابراين اگر مي خواهيم هنرمندان در شهر بمانند و تعداد تشكل هاي اجتماعي بيشتر شود بايد ابزارهاي لازم را فراهم كنيم تا شاهد حضور حداكثري اين افراد باشيم چراكه آنها دلسوزان شهر هستند.

نوروزي تاكيد كرد: بايد به سراغ افراد فرهنگي برويم به دليل اينكه هرچه فضاي مجازي زياد شود باز هم جاي كتاب و سينما و تئاتر را نمي گيرد بنابراين بايد نگاه خود را اصلاح كرده و اختيار امور فرهنگي را به صاحب اختياران واقعي بدهيم.

وي به نقش شوراها در مشاركت مردمي اشاره كرد و افزود: شوراهاي شهر و روستا با 20 سال تأخير كار خود را آغاز كردند كه البته ممكن است انتقاداتي نيز به آنها وارد باشد اما اين انتقادات دليلي بر عدم وجود آنها نيست.

شهردار اصفهان يادآورشد: شهرداري ها و دولت با فعال كردن بخش خصوصي در عرصه فرهنگي فاصله  زيادي دارند چراكه از كساني كه با فرهنگ جامعه آشنا هستند استفاده نكرده ايم.

وي اضافه كرد: ورزش همگاني با ورزش قهرماني متفاوت است و دليلي ندارد كه شهرداري تيم فوتبال داشته باشد چون قانون اساسي به روشني مصاديق ورزش همگاني را مطرح كرده است كه اميدواريم قوي تر ادامه يابد.

لزوم بهره گيري از ظرفيتهاي خواهرخواندگي اصفهان

نوروزي ادامه داد: اگر بخواهيم شاهد توريسم فرهنگي باشيم بايد از ظرفيت هاي خواهرخوانده هاي اصفهان استفاده كنيم و با برگزاري جشنواره هاي مختلف به تعامل با هنرمندان در عرصه جهاني بپردازيم.

شهردار اصفهان تاكيد كرد: اميدواريم آقاي عيدي با كمك همه همكاران خود در بخش هاي فرهنگي، اجتماعي و ورزشي در بخش خصوصي اين ديدگاه ها را محقق كند چراكه موارد مطرح شده از جمله برنامه هاي بنده به شوراي اسلامي شهر بوده و اعضاي شورا نيز همين انتظارات را دارند.

وي افزود: در جلسه گذشته هم انديشي با فعالان شهري كه با هنرمندان عرصه سينما برگزار شد، همه حاضران آن جلسه از آقاي عيدي حمايت كردند كه اين مسأله را مي توان به عنوان يك پشتوانه ارزشمند در نظر گرفت.

گفتني است در پايان اين مراسم از معاون سابق فرهنگي اجتماعي، رئيس سابق سازمان ورزش و رئيس فرهنگي تفريحي شهرداري اصفهان با حضور شهردار، اعضاي شوراي اسلامي شهر و رئيس حوزه هنري اصفهان تقدير و تشكر شد علاوه بر آن قرعه كشي خوش حسابان عوارض كسب و پيشه نيز برگزار شد.

اطلاعيه 1 معرفي معاونت 1
سازمانهاي وابسته 1 ساختارتشكيلاتي 1
آمارو اطلاعات 1 هدف وماموريت 1
برنامه ها و همايش ها 1 منشوراخلاقي شهرداري اصفهان وسازمانهاي وابسته  1
ارتباط با ما 1 منشوراخلاقي شهرداري اصفهان  وسازمانهاي وابسته ويژه ارباب رجوع  1
فعالیت های انجام شده در سال 1388 1   معرفی مجموعه 1
فعالیت های انجام شده در سال 1389 1   اهداف  و استراتژی ها 1
دبیر خانه بنیاد فرهنگی صبح قریب 1   برنامه ها و شاخص ها 1
  دبيرخانه ورزش پهلواني و زورخانه اي 1
 
 
  کمیته فرهنگ شهروندی 1
 
 
 
  دبیرخانه شهر اسلامی 1