سال 94
ENGLISH نقشه سایت عضویت و ورود اعضا صفحه اصلی
1396/10/10 10:22

/img/NoImage.jpg
ديدارمحمد عيدي، مدير سازمان فرهنگي، ورزشي و اجتماعي و فريده روشن، رييس كميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي اسلامي با علي خدايي
علي خدايي، نويسنده پيشكسوت اصفهان گفت: در ميان مردم اصفهان استعدادهاي شگرفي در زمينه داستان نويسي ديده مي شود وجوانان، وضعيت امروز اصفهان را در قالب داستان روايت مي كنند.

در اين ديدار علي خدايي گفت: يكي از آرزوهاي بزرگ من برگزاري مسابقه "داستان اصفهان" است كه طي اين چند سال براي برگزاري آن به هر دري زده ام. شهرهاي شيراز، تبريز، برازجان، درود و اهواز هر كدام اين مسابقه را برگزار مي كنند ولي اصفهان فاقد اين جايزه ادبي است. مطمئن باشيد كه با برگزاري چنين مسابقه اي ديگر از آثار سفرنامه نويسان فراتر مي رويم. جوانان داستان نويس، وضعيت امروز اصفهان را در قالب داستان روايت مي كنند و اين براي نسل آينده يادگار مي ماند، بنابراين اميدوارم اجراي مسابقه داستان اصفهان جزو برنامه هاي مديران و متوليان امر قرار گرفته باشد.

نويسنده برجسته و باسابقه اصفهان با بيان اينكه شب ها در اصفهان پياده روي  و مخاطبان صفحه اينستاگرامش را نيز به اين كار دعوت مي كند، عنوان كرد: از وقتي كه جريان آب در زاينده رود قطع شده من ديگر به سمت آن نمي روم و بيشتر مسير ميدان نقش جهان و كوچه هاي اطرافش را پياده روي مي كنم.

وي پرداختن به مناسبت هاي مهم آييني در اصفهان را ضروري دانست و عنوان كرد: در شب يلدا در چهل ستون مراسمي برگزار نشد! ما براي مراسم شب يلدا به كاخ نياوران رفتيم، اين براي اصفهان خيلي بد است كه چنين مراسمي را برگزار نكند و نويسندگان اصفهاني به مراسمي در تهران بروند. در اين مراسم درباره يلدا داستان هايي خوانده شد. به اصفهان كه بازگشتم وقتي از كنار چهل ستون و بعد عالي قاپو رد شدم به آن ها گفتم "اي چهلستون، اي عالي قاپو، ما بايد مراسم شب يلدا را در شما برگزار مي كرديم نه در جايي ديگر..."

وي با تاكيد بر اينكه اهل اصفهان نيست اما تعصب ويژه اي به آن دارد، اظهار كرد: شب هاي بسياري با محمد معماريان در ميدان نقش جهان قدم زديم و درباره اين ميدان و قابليت هايي كه مي تواند داشته باشد سخن گفتيم. در نهايت تصميم گرفتيم در عصارخانه شاهي برنامه اي را اجرا كنيم كه مردم بدانند در اين ميدان، گردشگري ادبي هم مي تواند ايجاد شود. اين فكر منجر به برگزاري سه برنامه در عصارخانه شد و استقبال جناب آقاي عيدي از اين برنامه باعث شد كه برنامه هاي بعدي هم در اين مكان برگزار شود. امسال هم دو برنامه ديگر در عصارخانه برگزار مي شود. از نويسنده جواني دعوت مي كنيم كه فيلمساز هم هست و برنامه را هدايت مي كند.

وي ادامه داد: وقتي محمود حسيني‌زاد كه دوسال پيش نشان گوته را از دولت آلمان گرفت به عصارخانه آمد گفت اگر من نويسندگان آلماني را به ايران بياورم ديوانه مي شوند! محمد معماريان گفت كه ما آماده ايم تا نويسندگان آلماني، سوييسي و فرانسوي را به ايران بياورم و فضايي را براي تعامل و تبادل با آنها ايجاد كنيم. خانه صفوي هم مي تواند در اين زمينه رونق بگيرد كه افرادي مثل سيد محمد بهشتي در آن به اجراي برنامه پرداختند. در تئاتر هم برنامه هاي خوبي در شهر در حال برگزاري است.

خدايي با اشاره به اينكه در ميان مردم اصفهان استعدادهاي شگرفي در زمينه داستان نويسي ديده مي شود، گفت: هفته گذشته به يك خانه قديمي در پشت مسجد جامع دعوت شدم. خانه اي متعلق به يك زن و شوهر كه به بوم گردي تبديلش كرده اند و مي خواستند در آن كارگاه داستان نويسي تاسيس كنند. گفتند كه مي خواهيم اين داستان ها را جمع و منتشر كنيم. اينها از اتفاقات خوب شهر ما است كه بايد به آنها توجه كنيم.

اين نويسنده با اشاره به اينكه قصد دارد وقتش را به نوشتن درباره "اينگه مراد" عكاسي كه در دهه 50 ميلادي به اصفهان آمد اختصاص دهد، عنوان كرد: او عكس هاي بسيار نابي از اين شهر گرفت و در سال 2003 از دنيا رفت. همچنين درباره خانم "ديالافا" كه در زمان ناصرالدين شاه به اصفهان آمد و عاشق اين شهر شد و خانمي به نام "مري اتاكس" كه در اوايل اين قرن به اصفهان آمد، خواهم نوشت.

وي با اشاره به حضور علي رفيعي يكي از كارگردانان بزرگ و از اهالي اصفهاني در اين شهر، گفت: علي رفيعي در تئاتر شهر و تالار وحدت آثار مهمي را به صحنه برده است. قصد دارم به ديدنش بروم و از خاطراتش درباره اصفهان بپرسم. گفته مي شود كه او درباره جزييات خيابان آمادگاه تا دروازه دولت اطلاعات دقيق و ارزشمندي دارد.

علي خدايي در پاسخ به اينكه براي جوانان علاقمند به حوزه داستان نويسي و نويسندگي چه توصيه هايي دارد، گفت: مركز قلمستان برنامه هاي بسيار خوبي براي جوانان دارد. شوراي اين مركز كه من نيز در آن حضور دارم با يك برنامه ريزي قوي و صحيح برنامه هاي بسيار خوبي برگزار مي كند، برنامه هايي همچون چهارگاه و برنامه محلي داستان كه در محلات مختلف شهر برگزار مي شد و علاقمندان مي توانند از اين برنامه ها استفاده كنند.

وي درباره كتاب تازه اش گفت: اين كتاب كه همزمان در حال ترجمه به زبان سوئدي است 30 قطعه درباره رودخانه زاينده رود است كه به بيان احساسات من درباره پل ها و رودخانه مي پردازد.

اصفهان لبريز از داستان‌هاي ناگفته است

فريده روشن با بيان اينكه كميسيون فرهنگي شوراي اسلامي به دنبال حمايت و احياي فرهنگ و تمدن غني اصفهان است، گفت: سرمايه هاي هنري و فرهنگي اصفهان مي‌تواند در عرصه هاي بين المللي معرفي شود، همچنين ارتباط با خواهرخوانده هاي اصفهان، نخبه پروري و حمايت از نخبگان فرهنگي و هنري از جمله مسائلي است كه از سوي اين كميسيون مورد توجه قرار گرفته است.

وي نويسندگان را از آگاه‌ترين اقشار جامعه دانست و گفت: نويسندگان وظيفه آگاهي بخشي به جامعه را بر عهده دارند تا آنچه را كه شناخته و دريافته اند به مردم منعكس كنند. يكي از مباحثي كه در كميسيون فرهنگي مطرح شده موضوع داستان است. نتايج تحقيقي كه انجام شده نشان مي دهد كه برخي از گردشگران خارجي در اصفهان هنگام تلفظ "اصفهان نصف جهان است" گفته اند كه "اصفهان نيمه است"، حتي امروز به دنبال اين هستند كه بگويند "اصفهان، داستان هاي ناگفته"، پس بايد به دنبال اين باشيم كه اصفهان را در قالب داستان هاي كوتاه و بلند روايت كنيم و در اختيار گردشگران قرار بدهيم تا بتوانند شناخت لازم را از اصفهان به دست آورند.

روشن با بيان اينكه بايد برنامه هايي را كه بتواند براي گردشگران جاذبه ايجاد كند بيشتر در اصفهان اجرا كنيم، گفت: داستان سرايي، نقاله گويي و شاهنامه خواني از برنامه هاي جذاب است، به همين خاطر خيابان چهارباغ عباسي را به اين كار اختصاص داديم. هرچه اين برنامه ها غني تر باشد ماندگاري توريست در اصفهان بيشتر مي شود. براي اجراي اين برنامه دست ياري به سوي همه هنرمندان گشوده ايم.

روايتگري عاشقانه خدايي از اصفهان

محمد عيدي، مدير سازمان فرهنگي، ورزشي و اجتماعي اصفهان  گفت: من به خوبي درك مي كنم كه مقصود جناب آقاي خدايي چيست. او معتقد است كه داستان شب يلداي اصفهان نبايد در نياوران روايت مي شد، بلكه بايد در اصفهان اين اتفاق رخ مي داد. او اصفهان را عاشقانه مي بينند، عاشقانه مي نويسند و عاشقانه روايت مي كنند. اصفهان دغدغه اين نويسنده است و در نوشته هايش به زيبايي مي نشيند.

وي ادامه داد: مرحوم ايرج افشار در زمان حياتش نسبت به تصحيح و چاپ دو نامه كه توسط دو اصفهاني در زمان صفويه نوشته شده بود اقدام كرد. اين دو نفر در نامه شان قدم به قدم تمامي جزييات اصفهان را توصيف كرده اند. من با خواندن اين نامه ها متوجه شدم كه اصفهان فقط از نگاه مورخان و محققان بزرگ شهر مهمي نبوده، بلكه از نگاه مردم عادي هم شهر با اهميتي بوده است.

عيدي با بيان اينكه حضور علي خدايي در اصفهان تاثير مهمي بر رشد داستان نويسي در اين شهر داشته است، گفت: برنامه "چهارگاه" كه با همت او برگزار شد توانست قدم مهمي در زمينه رشد داستان نويسي و جذب جوانان علاقمند و مستعد در اين عرصه بردارد و باب تازه اي براي ترويج فرهنگ داستان نويسي در اصفهان باشد.

وي برنامه اي را كه با حضور اين نويسنده در عصارخانه شاهي برگزار شد، از ديگر برنامه هاي قابل توجه در عرصه داستان نويسي دانست و گفت: اين برنامه نيز توانست توجه علاقمندان به داستان نويسي را به سوي عصارخانه جلب كند و رويكرد تازه اي را در اين مسير ايجاد كند كه به گردشگري ادبي ختم مي شود.

اطلاعيه 1 معرفي معاونت 1
سازمانهاي وابسته 1 ساختارتشكيلاتي 1
آمارو اطلاعات 1 هدف وماموريت 1
برنامه ها و همايش ها 1 منشوراخلاقي شهرداري اصفهان وسازمانهاي وابسته  1
ارتباط با ما 1 منشوراخلاقي شهرداري اصفهان  وسازمانهاي وابسته ويژه ارباب رجوع  1
فعالیت های انجام شده در سال 1388 1   معرفی مجموعه 1
فعالیت های انجام شده در سال 1389 1   اهداف  و استراتژی ها 1
دبیر خانه بنیاد فرهنگی صبح قریب 1   برنامه ها و شاخص ها 1
  دبيرخانه ورزش پهلواني و زورخانه اي 1
 
 
  کمیته فرهنگ شهروندی 1
 
 
 
  دبیرخانه شهر اسلامی 1