سال94منطقه 12 شهرداری
English\العربیهنقشه سایتنقشه سایتعضویت و ورود اعضاورود اعضاصفحه اصلیصفحه اصلی
1396/03/27 ابر پروژه ميدان استقلال، معضلات زيست محيطي و ترافيكي شمال غرب اصفهان را مرتفع مي كند
ابر پروژه ميدان استقلال، معضلات زيست محيطي و ترافيكي شمال غرب اصفهان را مرتفع مي كند
با تكميل ابر پروژه ميدان استقلال، آلودگي هاي زيست محيطي و ترافيكي شمال غرب اصفهان و مناطق 2 و 12 شهرداري كاهش مي يابد.
از نظر موقعيت جغرافيايي و اجتماعي ميدان استقلال در دهه 50 به صورت كاملاً ساده ساخته شده بود كه دسترسي هاي نا ايمن متعددي را شامل مي شد پس از گذشت 4 دهه اين ميدان به عنوان مهمترين درگاه ورودي شهر به علت همجواري با دانشگاه صنعتي اصفهان و تردد روزانه بيش از 10 هزار دانشجو و از طرفي نزديكي با پالايشگاه شهيد منتظري اصفهان و عبور و مرور وسائل نقيله سنگين كه منجر به تصادفات متعدد مي شد،  ساماندهي شد. از حدود 2 سال گذشته ابرپروژه استقلال در دستور كار مديريت شهري قرار گرفت و هم اكنون به تكميل اين ابرپروژه نزديك مي شويم.

با اجراي ابر پروژه ميدان استقلال علاوه بر رفع تمامي اين مشكلات، آلودگي هاي زيست محيطي نيز در مناطق 2 و 12 شهرداري اصفهان كاهش مي يابد.

تقاطع غيرهمسطح استقلال پروژه عظيمي است كه حداقل 11 طرح را در دل خود جاي داده است كه فاز اول آن شامل پل هاي همسطح و رو گذر مسير اصفهان – شاهين شهر است كه در خردادماه سال گذشته به پايان رسيد و هم اكنون عمليات اجرايي فاز دوم تقاطع غير همسطح استقلال نيز در مراحل پاياني قرار دارد.

ايرج مظفر، معاون عمران شهري شهرداري اصفهان، ميدان استقلال را يكي از زيباترين ميدان هاي ورودي شهر اصفهان توصيف كرده و مي گويد: اين پروژه در سال 94 در دو بخش شامل پل هاي رفت و برگشت مسير اصفهان – شاهين شهر، ميدان همسطح و دسترسي به محله هاي امين آباد و محمود آباد طراحي شد.

وي در ادامه با اشاره به پيشرفت پروژه هاي عمراني شهر اصفهان، ادامه مي دهد: پروژه هاي عمراني شهرداري اصفهان عليرغم كاستي هايي كه در بخش درآمد وجود دارد، با تمهيدات پيش بيني شده در حال اجرا هستند و پيشرفت هاي قابل توجهي داشته اند.

در همين رابطه مدير پروژه تقاطع غيرهمسطح استقلال مي گويد: پروژه تقاطع غير همسطح استقلال  در 2 فاز  پيش بيني شده كه هر يك از فازها نيز داراي تعدادي زيرپروژه است.

بابك حقيقي با اشاره به اينكه عمليات اجرايي فاز اول اين پروژه تكميل شده است، ادامه مي دهد: عمليات اجرايي فاز دوم تقاطع غيرهمسطح استقلال در دست اجراست و اكنون نيز در مراحل پاياني قرار دارد.

وي در ادامه از اجراي پل ششم ميدان استقلال به صورت پيش تنيده خبرداده و عنوان مي كند: پل ششم فاز دوم اين پروژه نيز بلوار آزادگان را به بلوار دانشگاه متصل مي كند.

وي تاكيد مي كند: با احداث اين پل سرعت و ايمني عبور و مرور در محور خميني شهر به تهران افزايش مي يابد.

مديرتقاطع غيرهمسطح استقلال در ادامه مي گويد: عمليات اجرايي پل قطار شهري كه يكي از 8 پل مجموعه پل‌هاي تقاطع غير هم‌سطح استقلال محسوب مي شود نيز تكميل شد.

وي خاطر نشان مي كند: نيروهاي اين پروژه در 3 شيفت كاري در حال تلاش هستند تا بر اساس برنامه ريزي هاي انجام شده اين ابرپروژه همزمان با عيد سعيد فطر تكميل و در اختيار شهروندان قرار گرفته شود.

از ديدگاه مديريت شهري، ايمن سازي مسيرهاي عبور و مرور به خصوص در مبادي شهر ضمن فضاسازي متناسب با آن در اولويت امور قرار دارد. همين امر باعث تا اين پروژه بتواند جايزه خشت طلايي را در سال گذشته از آن خود كند.

كشورهاي مختلف براي دريافت جايزه خشت طلايي كانديد شده بودند، اين جايزه به پروژه اي تعلق مي گرفت كه در عين عظمت و وسعت خود با بالاترين كيفيت و در كمترين زمان ممكن به نتيجه برسد و بيشترين تأثيرات زيست محيطي، ترافيكي، فرهنگي و اجتماعي بر ساختار منطقه اي اجراي آن داشته باشد. با توجه به اينكه ابرپروژه استقلال در رعايت تمامي اين شاخصه ها موفقيت بسياري كسب كرده است، توانست به اين جايزه جهاني دست يابد.