سال94منطقه 14 شهرداری
English\العربیهنقشه سایتنقشه سایتعضویت و ورود اعضاورود اعضاصفحه اصلیصفحه اصلی
1396/04/04 طرح توسعه حرم زينبيه؛ موتور محركه منطقه 14
طرح توسعه حرم زينبيه؛ موتور محركه منطقه 14

توسعه بقاع متبركه در ايران، اصلي مهم است كه رهبر معظم انقلاب بر ابعاد فرهنگي آن تاكيداتي دارند؛ ايشان بر اين باورند كه بقاع متبركه بايد به قطب فرهنگي تبديل شوند.

مطابق با منويات مقام معظم رهبري پيرامون تبديل شدن بقاع متبركه به قطب هاي فرهنگي و با توجه به پيشينه ارزشمند تاريخي و فرهنگي شهر اصفهان از سال 90  طي همكاري في مابين مديريت آستانه مقدس حرم حضرت زينب(س) و شهرداري اصفهان طرح توسعه حرم زينبيه كليد خورد.

طرح توسعه آستانه مقدسه حضرت زينب(س) با چشم انداز تبديل شدن اين آستان به پنجمين قطب زيارتي كشور با توجه به موقعيت جغرافيايي ويژه آن در مركز كشور، در دستور كار قرار گرفته است.

بسياري بر اين باور هستند كه طرح توسعه حرم حضرت زينب (س) مي تواند در رشد اقتصادي و فضاي شهري اين منطقه كمك بسزايي داشته باشد و به نوعي محروميت را از اين منطقه شهري دور كند.
شهردار اصفهان در اين باره در گفتگو با خبرنگار ايمنا مي گويد: محور توسعه شهر اصفهان از بخش صنعت به سمت گردشگري، فرهنگ، علم و فناوري و هنر رفته است و اين مهم در حد حرف و اهداف بلند مدت نبوده بلكه قرار است عملياتي شود.

مهدي جمالي نژاد ادامه مي دهد: رويكرد مديريت شهري اصفهان در حوزه گردشگري صيانت و تأسيسي است، صيانت از گذشته ها و تاريخ دور و تأسيس جاذبه هاي جديد براي شهر اصفهان است.

وي با اشاره به اينكه در راستاي ارتقاء گردشگري مذهبي و اسلامي اقدامات ارزشمندي در شهر اصفهان انجام شده كه مي تواند فضاي مذهبي را شكوفاتر از قبل كند، تصريح مي كند: در شمال شرق اصفهان، طرح توسعه حرم زينبيه با مشاركت بخش خصوصي و همكاري خوب اداره كل اوقاف و امور خيريه در حال انجام است.

شهردار اصفهان معتقد است طرح توسعه حرم زينبيه، محور توسعه منطقه و موتور محركه پيشرفت در منطقه 14 خواهد شد.

وي با بيان اينكه طرح توسعه حرم زينبيه 34  هكتار است كه 30 هكتارآن ميدان شهري و 4 هكتار محل امامزاده و حوزه زيارتي خواهد بود، تصريح مي كند: در 30 هكتار يادشده كه جزء معابر شهري است، شهرداري ورود پيدا كرده است.

جمالي نژاد خاطرنشان مي كند: اين ميدان پس از اجرا، سومين ميدان بزرگ شهري پس از ميدان حضرت امام(ره)  و ميدان امام علي(ع) خواهد بود.

وي با اشاره به اينكه مراحل قانوني آن انجام شده، ادامه مي دهد: 80 هزار مترمربع فقط زيربناي بخش زيارتي است كه در فاز اول شهرداري براي 14 هزار مترمربع آن پروانه صادر كرده است.

شهردار اصفهان مي گويد: 2500 مترمربع خود بقعه است، بقعه قديمي تخريب شده و ساخت بقعه جديد در حال پيشرفت است و تا آبان ماه امسال سفتكاري آن به اتمام مي رسد.

وي با بيان اينكه تاكنون فقط 7.5 ميليارد تومان هزينه سفتكاري بقعه شامل مناره و گنبد شده است، اظهار مي كند: از 4 هكتار زميني كه در اين طرح بايد آزادسازي شود، تاكنون 3 دهم آزادسازي شده و مابقي در حال انجام است.

به گفته جمالي نژاد، در كنار پروژه هاي محله محور، برخي پروژه ها همچون طرح توسعه حرم زينبيه در تحول محله هاي شهري بسيار مؤثر  است و موتورمحركه اي براي تحول در مناطق به شمار مي رود.

طرح توسعه حرم زينبيه مناسب با صنعت گردشگري فرهنگي و زيارتي است و با اجراي اين طرح مي توان اميدوار بود كه توسعه گردشگري اصفهان در ابعاد زيارتي رشد پيدا كند و بتوان زائر بيشتري از سوي كشورهاي همسايه به اين مكان جذب كرد.

منطقه زينبيه عليرغم وجود بيشترين هيئت هاي مذهبي و داشتن تعداد بالايي ايثارگر و جانباز، هنوز در محروميت به سر مي برد.
البته پيش بيني مي شود با اجرايي  و عملياتي شدن طرح توسعه حرم زينبيه، اشتغال زايي خوبي در زمان اجرا و پايان پروژه شامل حال مردم منطقه زينبيه مي شود و در رشد اقتصادي آنها نيز موثر باشد.