سال 94منطقه 2 شهرداری
English\العربیهنقشه سایتعضویت و ورود اعضاloginصفحه اصلی
خلاصه خبر
مديركميسيون‌هاي ماده صد شهرداري اصفهان گفت: اگر براي پرونده‌اي در كميسيون ماده صد رأي مبني بر جريمه صادر شده باشد و مالك توان پرداخت آن را به صورت يك‌جا نداشته باشد، مي‌تواند به شهرداري منطقه مراجعه و طي يك توافق، جريمه را به صورت اقساطي پرداخت كند.

امكان پرداخت قسطي جرايم ماده صد وجود دارد

ماده 100

مديركميسيون‌هاي ماده صد شهرداري اصفهان گفت: اگر براي پرونده‌اي در كميسيون ماده صد رأي مبني بر جريمه صادر شده باشد و مالك توان پرداخت آن را به صورت يك‌جا نداشته باشد، مي‌تواند به شهرداري منطقه مراجعه و طي يك توافق، جريمه را به صورت اقساطي پرداخت كند.

غلامعلي فيض اللهي در گفت و گو با خبرنگار ايمنا اظهاركرد: بخشنامه‌اي هم در اين راستا از سوي وزير كشور صادر شده كه شهرداري‌ها مي‌توانند جرايم ماده صد را تقسيط كنند، اما نمي توانند به دليل تقسيط، مبلغ جرايم را كم يا زياد كنند.

وي در پاسخ به اين سؤال كه اگر جريمه ماده صد پرداخت نشود، آيا حكم تخريب صادر مي‌شود؟ تصريح كرد: اگر مالك ساختمان از پرداخت جريمه امتناع كند، شهرداري منطقه مي‌تواند پرونده را به كميسيون ماده صد ارجاع داده تا به دليل عدم پرداخت جريمه، حكم تخريب صادر شود.

وي با بيان اينكه ماده صد شهرداري در جهت نظم بخشيدن به شهرسازي و ساخت و سازهاي شهري فعاليت مي‌كند، ادامه داد: مالكان اراضي و املاك واقع در محدوده شهر يا حريم آن قبل از هر اقدامي به تفكيك اراضي يا عمليات عمراني و ساخت ساز بايد از شهرداري پروانه (مجوز) دريافت كنند و شهرداري نيز مكلف به جلوگيري از انجام عمليات ساختماني بدون مجوز و خلاف پروانه صادره در زمين‌هاي محصور و غير محصور است.

مديركميسيون‌هاي ماده صد شهرداري اصفهان در خصوص مبناي محاسبه جرايم تخلفات ساختماني، اظهاركرد: به فتواي مقام معظم رهبري (مدظله العالي) مبلغ تخلفات ساختماني بايد به زمان تخلف صادر شود، يعني اگر ساخت خلاف يك ساختمان مربوط به 30 سال پيش است و امروز پرونده آن در كميسيون ماده صد مطرح باشد، بايد مبلغ تخلف بر اساس 30 سال پيش حساب شود چون وظيفه شهرداري بوده كه در آن زمان به پرونده رسيدگي مي‌كرد، حال كه كوتاهي كرده بايد ضرر آن را خود شهرداري بپردازد.

فيض اللهي گفت: رأي عمومي ديوان عدالت اداري نيز به اين موضوع اشاره دارد و در اين خصوص رأي صادر كرده كه تخلفات ساختماني بايد به زمان تخلف بررسي و محاسبه شود.

 وي خاطرنشان كرد: مديريت كميسيون‌هاي ماده صد شهرداري مرجع شبه قضايي رسمي رسيدگي به تخلفات ساختماني است و نقشي پيشگيرانه در گسترش ناموزون و غيراصولي ساختمان‌ها و احداث بناهاي مازاد و مغاير با پروانه ساخت دارد.

مديركميسيون‌هاي ماده صد شهرداري اصفهان گفت: كميسيون ماده صد قانون شهرداري در رسيدگي به انواع تخلفات ساختماني صلاحيت ذاتي دارد، بدان معنا كه هيچ مرجعي حق رسيدگي به اين تخلفات را ندارد و حتي دادگستري نيز به استناد صلاحيت عام خود از چنين صلاحيتي بهره‌مند نيست.

1397/02/17