سال 94منطقه 5 شهرداری
English\العربیهنقشه سایتنقشه سایتعضویت و ورود اعضاورود اعضاصفحه اصلیصفحه اصلی
1396/03/10 ادامه خيابان توحيد در صورت نهايي شدن توافقات نيمه دوم امسال اجرايي مي شود
ادامه خيابان توحيد در صورت نهايي شدن توافقات نيمه دوم امسال اجرايي مي شود
مدير منطقه 5 شهرداري اصفهان گفت:در صورت نهايي شدن توافقات با دانشگاه علوم پزشكي، دانشگاه اصفهان و ارتش، ادامه خيابان توحيد در نيمه دوم سال جاري اجرايي مي شود.
 
 حميدرضا فرهنگ صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهاركرد: منطقه 5 به وسعت 6 هزار هكتار يكي از مناطق بزرگ شهر اصفهان محسوب مي شود كه فقط 28 درصد آن جزء محدوده قانوني منطقه است و مابقي در اراضي نظامي قرار دارد.

وي به بودجه سال جاري اين منطقه اشاره كرد و افزود:  در سال جاري 223 ميليارد و 700 ميليون تومان اعتبار براي منطقه 5 پيش بيني شده است كه 53 درصد معادل 120 ميليارد تومان آن سهم اعتبارات عمراني منطقه است.

مدير منطقه 5 ادامه داد: بودجه عمراني منطقه براي اجراي پروژه هاي شاخص و ريز در قالب 158 رديف عمراني هزينه مي شود.

فرهنگ خاطرنشان كرد: درصدي از بودجه منطقه 6 نيز به صورت متمركز است و براي اجراي پروژه هاي شاخص در اختيار شهرداري مركزي قرار مي گيرد.

وي در ادامه سخنان خود به سرانه فضاي سبز اين منطقه اشاره كرد و گفت: سرانه فضاي سبز منطقه 5 ، 32 مترمتربع است كه 21 مترمربع آن در اختيار شهرداري است و مابقي شامل اراضي ارتش و دانشگاه اصفهان است.

مدير منطقه 5 شهرداري اصفهان با اشاره به پروژه هايي كه امروز به صورت رسمي به بهره برداري مي رسد، گفت: پاركينگ محتشم كاشاني يكي از پروژه هاي شاخصي است كه امروز با حضور مديران شهري به بهره برداري مي رسد.

فرهنگ ادامه داد: اين پاركينگ در زميني به وسعت يك هزار و 265 مترمربع و زيربناي 8 هزار و 600 متر در 7 طبقه احداث مي شود.

وي با بيان اينكه اين پاركينگ ظرفيت پارك 260 خودرو را دارد، اضافه كرد: در اين پاركينگ كه به صورت هوشمند احداث شده، ايستگاه دوچرخه نيز پيش بيني شده است.

مدير منطقه 5 شهرداري اصفهان هزينه آزادسازي، اجرا و تجهيز اين طرح را 15ميليارد و 500 تومان عنوان كرد و گفت: احداث پاركينگ طبقاتي محتشم كاشاني در كاهش بار ترافيكي خيابان هاي شريعتي، حكيم نظامي و محتشم كاشاني تاثير بسزايي دارد.

فرهنگ  افزود:  خيابان 11 محرم نيز از ديگر طرح هاي شاخصي است كه به منظور احياي بافت فرسوده و ايجاد دسترسي محلي به خيابان حسين آباد اجرا شده است.

وي با تاكيد بر اينكه اين خيابان بر اساس خط بدنه طرح تفصيلي مصوب ساخته شد، توضيح داد: خيابان 11 محرم به طول 4 هزار و 300 متر و عرض متغير 20 متر احداث شده است.

مدير منطقه 5 شهرداري اصفهان گفت: 17 ميليارد و 500 ميليون تومان براي آزادسازي و اجراي خيابان 11 محرم هزينه شده است.

فرهنگ با اشاره به احداث مجموعه تجاري و دفتر كار خيابان كشاورزي اظهاركرد: اين مجموعه به منظور تامين معوض پروژه هاي عمراني در فضايي به وسعت 4 هزار مترمربع اجرا شده است.

وي ادامه داد: يك سري از واحدهاي تجاري كه در مسير آزادسازي پروژه هاي قرار دارد كه مي توان با استفاده از اين مجموعه هاي تجاري، واحدها را تعويض كرد.

مدير منطقه 5 شهرداري اصفهان به ساماندهي پياده روها و گذرهاي تاريخي اين منطقه اشاره كرد و گفت: پياده روسازي خيابان هاي رودكي، وحيد، ملت و بوستان ملت اجرايي شده است.

فرهنگ اضافه كرد: همچنين گذرهاي منطقه همچون گذرهاي بهار، كاويان، سنگ تراشها، كليساي وانك و پاچنار  ساماندهي شد.

وي در ادامه به پروژه هايي كه قرار است ظرف چند هفته آينده به بهره برداري برسد اشاره كرد و گفت: تعريض پل فلزي يكي از پروژه هاي شاخص اين منطقه محسوب مي شود كه هم اكنون عمليات اجرايي آن تكميل شده و در اختيار شهروندان قرار دارد.

مدير منطقه 5 افزود: در حال حاضر نيز نورپردازي و زيباسازي اين پل در دست اجراست و ظرف دو هفته آينده به پايان مي رسد.

فرهنگ ادامه داد: تعريض پل فلزي در روان سازي و بهبود ترافيك خيابان هاي حكيم نظامي، بلوار سعدي و خيابان مطهري تاثير بسزايي دارد.

وي هزينه اجرا و زيباسازي اين طرح را 13 ميليارد و 500 ميليون تومان عنوان كرد و گفت: عرض پل به 36 متر افزايش يافته است به اين ترتيب 4.5 متر عرض دو پياده رو و 13 متر عرض باندهاي ترافيكي است.

مدير منطقه 5 شهرداري اصفهان نيز طرح مبلمان شهري در مجاورت چهارباغ بالا را  از ديگر طرح هاي شاخص اين منطقه عنوان كرد و گفت: طرح مبلمان شهري نيز به منظور تامين معوض هاي پروژه هاي عمراني و ايجاد مبلمان شهري به وسعت 4 هزار مترمربع در دستور كار قرار گرفته است.

فرهنگ افزود: مجموعه تجاري اين طرح شامل 121 مغازه تجاري و 15 دفتر كار است و مقابل آن نيز المان هاي شهري همراه با آبنما نصب مي شود.

وي با اشاره به پروژه هاي شاخص اين منطقه اشاره كرد و گفت: ادامه خيابان توحيد از بلوار دانشگاه تا صفه از طرح هاي شاخصي است كه در برنامه هاي شهرداري منطقه 5 قرار دارد.

وي با اشاره به اينكه توافقات با دانشگاه اصفهان، دانشگاه علومپزشكي و ارتش در سال گذشته انجام شده است، گفت: توافقات با ارتش تنها منوط به اصفهان نيست و بايد مقام معظم رهبري نيز تاييد كنند.

مدير اين منطقه اظهاركرد: اين موضوع در هيات امنا دانشگاه علوم پزشكي اصفهان نيز در حال بررسي است كه با نهايي شدن اين توافقات و اجرايي شدن طرح، ترافيك خيابان هاي هزارجريب و صفه 30 درصد كاهش مي يابد.

فرهنگ خاطرنشان كرد: در صورت نهايي شدن توافقات ادامه خيابان توحيد در نيمه دوم سال جاري اجرايي مي شود.

بارترافيكي خيابان كشاورزي كم مي شود

وي ادامه داد: از ديگر پروژه‌هايي كه در دستور كار توافقات بوده، مجموعه گل نرگس است كه از سال‌هاي گذشته پيگير توافقات اين پروژه بوده‌اند، در مدت 2، سه ماه گذشته نقشه نهايي اين مجموعه تأييد و از تهران به مسكن شهرسازي ابلاغ شد و قرار است به زودي به شهرداري نيز ابلاغ شود اما توافقات آن را شروع كرده‌ايم و پيش‌بيني مي‌شود طي يكي، 2 ماه آينده توافقات نهايي شود.

وي اضافه كرد: در كنار راه‌اندازي اين مجموعه 68 هكتاري، فضاي سبز 22 هكتاري در اختيار شهرداري براي احداث پارك قرار مي گيرد.

وي ادامه داد: با اين توافق قسمتي از محور خيابان دكتر حسابي كه تا خيابان ارتش احداث شده و به بن بست ختم شده بود، باز ‌مي گردد و از بار ترافيكي خيابان كشاورزي و جنوب اصفهان كاسته مي شود.

مدير منطقه 5 شهرداري اصفهان بيان كرد: پروژه مشاركتي در سپاهان‌شهر در مرحله اسكلت‌سازي در 8 طبقه در حال اجرا است كه زمين آن 6 هزار و 500 متر مربع مي‌باشد، اين پروژه به صورت تجاري، اداري و فرهنگي است و در مجموع يك پروژه خدماتي به تمام عيار است.

فرهنگ عنوان كرد: در خيابان‌هاي توحيد، شريعتي نهضت پياده‌روسازي در حال اجراست، همچنين ساماندهي و پياده روسازي خيابان نظر غربي، خيابان حسين‌آباد و خيابان حكيم نظامي را آغاز كرده ايم.

وي افزود: ساماندهي خيابان باغ‌درياچه به منظور برطرف كردن بار ترافيكي اين محور نيز در حال اجراست.

اصلاح تقاطع هاي همسطح منطقه

مدير منطقه 5 شهرداري اصفهان خاطرنشان كرد: از ديگر پروژه‌هاي در حال انجام در منطقه 5، اصلاح تقاطع‌هاي هم سطح است كه ساماندهي تقاطع‌هاي اين محل از ابتداي توحيد به سمت جنوب پل آذر شروع شده، اصلاح تقاطع‌هاي هم‌سطح اتصال نظرشرقي به خيابان توحيد به سمت چهار راه پليس و نهايتاً به سمت خيابان دانشگاه تقريباً كامل شده و چهارراه محتشم نيز در دستور كار مي‌باشد كه مراحل پاياني آن در حال انجام است.

فرهنگ با بيان اينكه پروژه‌هاي متعددي در منطقه 5 در دستور كار است، گفت: حدود 3 هزار متر از آزادسازي خيابان سه راه نظر باقي مانده است همچنين از 15 هزار متر بيشه خزائي كه به توافق دولت رسيد حدود دو هزار و 500 مترمربع آن نياز به آزادسازي دارد و بودجه اين پروژه در سال 96 پيش‌بيني شده است.

وي با بيان اينكه آزادسازي گلوگاه‌هاي محلات به كاهش ترافيك محورهاي اصلي كمك مي‌كند، تصريح كرد: آزادسازي تعدادي از گلوگاه‌هاي محله سيچون را سال گذشته به صورت ويژه و غيرنقدي به انجام رسانده‌ايم چون در بودجه پيش‌بيني نشده بود كه تأثير بسزا و بازخورد خوبي در محله داشت همچنين در ضلع غرب حكيم نظامي، خاقاني، وحيد، رودكي و حسين آباد نقاطي را براي آزادسازي گلوگاه‌ها ديده شده است.

مدير منطقه 5 شهرداري اصفهان  خاطرنشان كرد: بودجه گلوگاه‌هاي ترافيكي امسال افزايش يافته است تا بتوانيم اين حركت را به صورت ويژه انجام دهيم و به عبور و مرور در مسيرهاي اصلي كمك كنيم.

وي گفت: براي عقب‌نشيني 2 مدرسه‌اي كه در محله سيچون واقع است نيز با آموزش و پرورش به توافق رسيده‌ايم.

در ادامه اين نشست مدير منطقه 5 شهرداري اصفهان به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

احداث پروژه ميدان شورا نيازمند تكميل آزادسازي منطقه 6 است

مدير منطقه 5 شهرداري اصفهان در ادامه صحبت هاي خود با اشاره به پروژه ميدان شورا گفت: آزادسازي هايي كه محور ميدان شورا در منطقه 5 شهرداري قرار داشت در سالهاي گذشته و توسط شهرداران قبلي انجام شده است.

وي افزود: اما بايد آزادسازي هاي اين پروژه كه در محدوده منطقه 6 قرار دارد نيز انجام شود كه البته همكاران در شهرداري منطقه 6 پيگير اين كار هستند.

فرهنگ اضافه كرد: البته بخشي از اين پروژه كه در منطقه 5 قرار دارد را مي توان آغاز كرد اما اين موضوع باعث مي شود تا اين كار به دقت و به صورت زيبا انجام نشود.

300 هكتار از زمين هاي "ارتش" بايد به فضاي سبز تبديل شوند

وي با اشاره به آزادسازي هاي زمين هاي متعلق به "ارتش" كه در امتداد خيابان توحيد قرار دارد ابراز كرد: اين زمين ها داراي مشكلاتي در نحوه آزادسازي است اما خوشبختانه در طرح تفصيلي آزادسازي اين زمين ها قيد شده است.

فرهنگ بيان كرد: طبق طرح تفصيلي بايد 300 هكتار از اين زمين ها به فضاي سبز تبديل شود كه اين موضوع مصوب شده است اما مشكلات ارتش به راحتي امكان آزادسازي را نمي دهد.

جاي خالي مديريت واحد شهري

مدير منطقه 5 شهرداري اصفهان با بيان اينكه اگر مديريت واحد شهري محقق مي شد چنين مشكلاتي را ديگر شاهد نبوديم گفت: به دليل نبود مديريت واحد شهري شهرداري فقط مي تواند هماهنگي هاي لازم را انجام دهد و در مباحث اجرايي ساير ارگانها نمي تواند كاري كند كه اين كار باعث شده شاهد چنين مشكلاتي باشيم.

فرهنگ اضافه كرد: در خوش بينانه ترين حالت، ارگان هاي مختلف با هم جلسه اي برگزار مي كنند و يكديگر را از برنامه هاي خود مطلع مي سازند، اما در انتها نمي توان براي هر برنامه اي به دليل مشكلات هر ارگان به جمع بندي واحدي رسيد.

وي با اشاره به اينكه در برخي از نقاط منطقه  5 به دليل برخي از مشكلات نمي توان پياده روهايي با سنگي يكسان ساخت گفت: يكي از دلايل اين مشكل اين است كه در مقطعي از زمان آن سنگ مورد نظر براي كار كردن وجود نداشته است.

محور بافت هاي تاريخي را احيا مي كنيم

مدير منطقه 5 شهرداري اصفهان از جمله رسالت هاي اين شهرداري را احياء "محور هاي تاريخي" اين منطقه دانست و از جمله آنها به احيا محور كليسا اشاره كرد.

وي افزود: نوسازي خانه هاي تاريخي جزء وظايف ما نيست و اين كار با تلاش سازمان نوسازي و بهسازي انجام مي شود.

فرهنگ با اشاره به اينكه البته نمي توان نام تاريخي روي اين محورها گذاشت اضافه كرد: احيا اين بافت ها را مي توان احيا بافت هاي محلي نام گذاشت كه براي محور كليسا و سنگ تراش ها تا كنون 3 ميليارد تومان هزينه شده است كه ظرف 5 ماه اين كار انجام شد.

جواز ارتفاع براي بافت هاي تاريخي محدوديت دارد

مدير منطقه 5 شهرداري اصفهان با اشاره به اينكه ما به خودي خود اجازه اي براي صدور جواز ارتفاع در بافت هاي تاريخي نداريم گفت: براي جواز چنين موضوعي طرح تفصيلي معيار است و البته سازمان ميراث هم در اين مسئله بايد نظر دهد.

وي افزود: اين درحالي است كه خود من هم علاقه اي به مرتفع سازي در چنين بافتي علي رغم مسئله ركود اقتصادي، ندارم.

فرهنگ اذعان كرد: اگر در مكاني با توجه به طرح تفصيلي اجازه مرتفع سازي باشد ما هم جواز اين نوع ساخت و ساز را صادر مي كنيم.

ابزاري براي ساماندهي مشاغل نداريم

وي در ادامه صحبت هايش با اشاره به اينكه به دليل پيرايش شهري بايد برخي از مشاغل شهري ساماندهي شود تا سيماي شهري هم منظم باشد گفت: علي رغم ضرورت اين موضوع شهرداري ابزاري براي هماهنگي بين مغازه هاي يك خيابان ندارد.

مدير منطقه 5 شهرداري اصفهان افزود: البته به برخي از مغازه هايي كه تازه افتتاح مي شوند مي توان توصيه هايي داشت ولي نمي توان آنها را اجبار كرد.