درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان
سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی
جشنواره گل و گياه، ماهي هاي زينتي و مشاغل خانگي در ايستگاه بيست و ششم
جشنواره گل و گياه، ماهي هاي زينتي و مشاغل خانگي در ايستگاه بيست و ششم

هر ساله همزمان با بازگشايي مدارس به منظور ايجاد روحيه نشاط و شادابي در بين دانش آموزان و خانواده هاي آنها، افزايش فرهنگ استفاده از گل و گياه و آشنايي با مزايا و تاثيرات روحي و رواني گلها، همچنين حمايت از توليدگنندگان گل و گياه و ماهيان زينتي و مشاغل خانگي، جشنواره اي در محل بازار گل و گياه شهرداري اصفهان برگزار مي شود.

در اين جشنواره توليدكننده و پرورش‌دهندگان گل و گياه از استان‌هاي مختلف كشور حضور داشته و جديدترين توليدات خود را در معرض ديد عموم قرار مي‌دهند.

حضور توليد كنندگان ماهي هاي زينتي و همچنين توليد كنندگان مشاغل خانگي كه بيشتر از زنان سرپرست خانوار مي باشند، از نقاط برجسته اين جشنواره است.

از اهدف مهم برگزاري اين جشنواره فرهنگ‌سازي و آشنايي با كاشت و توليد گل‌ و گياه از سنين پايه، آشنايي و حمايت از مشاغل خانگي و همچنين توليدكنندگان ماهي هاي زينتي است.

 در بيست و ششمين جشنواره گل و گياه انواع گل‌هاي شاخه بريده و آپارتماني، كاكتوس، درختان و درختچه‌هاي مثمر و غير مثمر، گل‌هاي فصلي، بذر و انواع گلدان‌هاي سفالي و پلاستيكي عرضه شده است.

همچنين كالاهايي مانند گل‌هاي خشك، ظروف ميناكاري شده، چرم‌هاي طراحي و نقاشي شده و ديگر اقلام مربوط به مشاغل خانگي و انواع ماهي هاي زينتي و صنايع وابسته آن در معرض ديد شهروندان قرار مي گيرد.

از جمله برنامه هاي جنبي در اين جشنواره علاوه بر عرضه مستقيم و بدون واسطه توليدات توليد كنندگان، اجراي تئاتر با موضوع نگهداري گل و گياه و آشنايي با انواع گلها و خواص آنها براي دانش آموزان و كودكان شركت كننده در جشنواره است تا فرهنگسازي لازم براي سنين پائين انجام شود.

از ويژگي خاص اين جشنواره مي توان به فضاسازي محيط بازار با المان هاي گل آرايي شده مرتبط با كودكان و نوجوانان اشاره كرد.

همچنين اهداء20 هزار گلدان از انواع گلهاي آپارتماني به دانش آموزان به همراه بروشور روش نگهداري، اهدا 10 هزار بسته كارت هاي مشاغل به منظور معرفي و آموزش 35 رشته از مشاغل خانگي، انجام مشاوره و معرفي قسمت هاي مختلف بخش مشاغل خانگي همراه با توضيحات كامل توسط كارشناس مشاغل خانگي  از ديگر  فعاليت هاي جنبي اين جشنواره مي باشد.

همچنين با توجه به اينكه جشنواره بيست و ششم در راستاي فرهنگ سازي استفاده از گل و گياه در ميان كودكان و نوجوانان است، پيرو هماهنگي صورت گرفته با اداره كل آموزش و پرورش در راستاي حضور دانش آموزان در محل برگزاري جشنواره و حضور در محل بازار گل و گياه به عنوان بخشي از ساعات آموزشي و تفريحي، 12 دستگاه اتوبوس گل آرايي شده براي  انتقال دانش آموزان از نقاط مختلف شهر به محل برگزاري جشنواره تدارك ديده شده است.

نكته مهم و خاص در برگزاري اين جشنواره حضور فعال بخش خصوصي و توليد كنندگان گل و گياه مي باشد به گونه اي كه كليه هزينه هاي اين جشنواره بر عهده بخش خصوصي بوده و سازمان ميادين به عنوان متولي اين جشنواره نقش حمايتي و نظارتي بر عهده دارد.

در اين جشنواره 160 غرفه  در ارتباط با گل و گياه، 35 غرفه مشاغل خانگي و 10 غرفه ماهي زينتي به فعاليت مي پردازند.

بيست و ششمين جشنواره گل و گياه از تاريخ 29 آبانماه به مدت 20 روز در محل بازار گل و گياه سازمان ميادين و ساماندهي مشاغل شهري شهرداري اصفهان واقع در خيابان جي، خيابان همدانيان برگزار مي شود و شهروندان مي توانند از ساعت 8 الي 13 و 14 الي 20 جهت بازديد به اين بازار مراجعه كنند.

بازار گل و گياه شهرداري اصفهان تحت نظارت سازمان ميادين شهرداري اصفهان

طي چند سال گذشته سازمان ميادين و ساماندهي مشاغل شهري شهرداري اصفهان علاوه برايجاد بازارهاي روز به منظورعرضه و فروش انواع توليدات كشاورزي(ميوه وتره بار)، فرآورده هاي لبني، محصولات پروتئين و ساير نيازهاي ضروري مردم اقدام به ايجاد بازار گل و گياه كرده است، بازاري كه در مدت فعاليتش به يكي از بازارهاي پر رونق شهر تبديل شده است.

فعاليت اين بازار از خردادماه سال 1387 با حضور هفت توليد كننده آغاز شد كه در حال حاضر تعداد بهره برداران از هفت نفر در زمان افتتاح به 105 نفر توليد كننده و 154 غرفه در سال 96 رسيده و به جز توليد كنندگان اصفهاني؛ توليد كنندگاني از استان هاي تهران، فارس، كهگلويه و بوير احمد، مركزي، مازندران و گيلان نيز در بازار گل و گياه اصفهان مشغول به  فعاليت مي باشند.

ايجاد بازارگل و گياه سبب شده تا با حذف واسطه هاي اضافي و ارتباط بدون واسطه بين توليد كنندگان و مصرف كنندگان قيمت ها واقعي تر شده و درآمد حاصل از فروش مستقيما نصيب  توليد كنندگان شود، درآمدي كه از سوي توليدكننده در جهت تقويت، توسعه و ارتقا كيفيت و توليد مجدد هزينه مي شود.

تنوع محصولات موجود در بازار شامل انواع گل هاي گلداني، فصلي، باغچه اي، آپارتماني، كاكتوس، انواع گل هاي شاخه بريده، درختان و درختچه هاي مثمر و غير مثمر، گل هاي خشك، كود، سم، بذر، ادوات باغباني، ابزار آلات تزيين، انواع گلدان، خاك برگ وغيره كه به لحاظ رقابتي بودن فضا، محصولات با  بالاترين كيفيت در اختيار مصرف كننده قرار مي گيرد. حضور مستقيم توليد كننده در بازار فروش سبب شده تا توليد كنندگان نسبت به نياز بازار به عرضه و تقاضاي محصول اطلاعات درست داشته و با  آگاهي كامل نسبت به توليد برنامه ريزي كنند.

  اكنون بازار گل و گياه اصفهان بخش قابل توجهي از نياز بازار گل استان هاي جنوبي كشور را تامين مي كند به طوري كه درخواست براي خريد بيش از توليد استان است.

بي شك يكي از مهم ترين علل اين رشد در فعاليت گلخانه هاي اصفهان، ايجاد بازار گل و گياه و فراهم آمدن شرايط مناسب براي فعاليت در اين زمينه بوده است.  

اين بازار علاوه بر جلوگيري از نابودي يك صنعت رو به افول در استان، موجب توانمندسازي آن شده و خوشبختانه در حال حاضر توليدكنندگان فعال در اين بازار در حال توسعه سطح زير كشت گلخانه هاي خود و اشتغال زايي روز افزون هستند.

در حال حاضر اين بازار با برگزاري 25 جشنواره مداوم  براي فرهنگ سازي در مقاطع مختلف اعم از آموزش و پرورش(سنين پايه)، خانواده ها و عموم مردم، گل را كه به عنوان يك كالاي لوكس در ذهن مردم شناخته مي شد به عنوان يكي از كالاهاي ضروري سبد خانوار معرفي كرده است؛ كه اين امر نتيجه فرهنگسازي و برگزاري جشنواره هاي متعدد مي باشد.

مجموعه ماهي هاي زينتي

سازمان با ايجاد مجموعه ماهيان زينتي به عنوان اولين مجموعه رسمي در كشور با حمايت از  بهره برداران توانمند در عرصه توليد و پرورش انواع ماهيان آب شيرين و آب شور توانسته نقش چشمگيري در جلو گيري از سوء استفاده واسطه ها ايفا كرده و با عرضه مستقيم اين ماهي ها و نيز ارائه ابزار و تجهيزات مرتبط با نگهداري و پرورش آنان در جهت حمايت از توليد كنندگان و كاهش قيمت عرضه ايفاي نقش نمايد.

 

مجموعه مشاغل خانگي

امروزه كسب و كارهاي خانگي به عنوان راهكاري مهم براي ايجاد اشتغال و درآمد در سراسر جهان محسوب مي گردند. قابليت انجام اين نوع كسب و كار در «منزل» سبب ايجاد مزاياي بسياري براي شاغلين آن ها مي شود، كه از جمله مي توان به ايجاد توازن بين مسئوليت خانوادگي زنان و اشتغال آنان، حذف هزينه هاي مربوط به خريد، رهن و اجاره كارگاه و اياب و ذهاب، استفاده از نيروي كار ساير اعضاي خانواده و ايجاد زمينه هاي كار خانوادگي، امكان انتقال تجارب از طريق آموزش غيررسمي به شيوه استاد- شاگردي بين اعضاء خانواده وغيره اشاره كرد.

سازمان ميادين و ساماندهي مشاغل شهري به منظور ساماندهي مشاغل خانگي و حمايت از زنان سرپرست خانوار با ايجاد بازار مشاغل خانگي توانسته است زمينه اشتغال مستقيم  بيش از 60 نفر از توليد كنندگان مشاغل خانگي كه بيشتر آنها از زنان سرپرست خانوار مي باشند را فراهم آورد كه در اين راستا توانسته اند با استفاده از خلاقيت و تلاش خود و تلفيق آن با هنرهاي دستي محصولاتي زيبا در راستاي امرار معاش توليد كنند و نسبت به فروش آنها به قيمت مناسب اقدام نمايند كه خوشبختانه با استقبال مناسب شهروندان روبرو شده است.

در اين مجموعه  محصولاتي همچون مينياتور، تذهيب، گل هاي مصنوعي، انواع چرم، تابلوهاي نقاشي، انواع سفره هاي هفت سين، نقاشي روي پارچه، انواع بافت وغيره را به شهروندان ارائه مي كند.

تعداد بازدیدکنندگان امروز 6 تعداد کل بازدیدکنندگان درگاه تا امروز 139156 تعداد کاربران بر خط 34 تعداد کاربران لاگین بر خط 1
آدرس:
اصفهان – کنار گذر اتوبان شهید صیاد شیرازی،حدفاصل چهار راه پیروزی و خیابان رکن الدوله، نبش کوچه 36(احسان)
تلفــن:  4-32683601 031 
نمابر:32683605  031     
شمـاره پیــامـک :   3000139090                     
پست الکترونیک :   mayadin@isfahan.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری اصفهان می باشد.