درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان
سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی
طرح جامع ساماندهي مشاغل شهري تدوين مي‌شود
/img/NoImage.jpg

رشد روزافزون شهرها و توسعه صنعتي، ابعاد زندگي شهرنشيني را دچار تغييرات عميقي كرده است، همزمان با توسعه شهرها انواع مختلفي از مشاغل در كنار يكديگر شكل گرفتند، بدون آنكه به ظرفيت شهر توجه شود.

به گزارش ايمنا، برخي از اين مشاغل چنان فضاي پيرامون خود را تسخير كرده اند كه بر ميزان عوارض و مشكلات شهرها افزوده اند. آلودگي هاي زيست محيطي،  آلودگي هوا، خاك ، بوي نامطبوع، گره هاي ترافيكي، سر و صدا و تجمع ضايعات از جمله مشكلاتي و عوارضي است كه برخي از مشاغل بر شهرها تحميل كرده اند. جبران برخي پديده هاي ناخوشايند با آخرين روش ها و ساز و كارهاي نوين توسعه شهري از ملزومات اجتناب ناپذير مديريت شهري است. در اين راستا سازمان "ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده هاي كشاورزي" كه پيش از اين به عنوان سازمان ميادين ميوه و تره بار و ساماندهي مشاغل شهري شناخته مي‌شد، تشكيل تا وضعيت مشاغل شهري را سامان دهد و نيازهاي مردم را از مزرعه تا سفره تامين كند.

در اين راستا براي اطلاع از فعاليت‌هاي مديريت شهري در اين زمينه با "محمد مجيري، مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده‌هاي كشاورزي شهرداري اصفهان" به گفت و گو نشستيم.

علت تغيير نام "سازمان ميادين ميوه و تره بار و ساماندهي مشاغل شهري " به "سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده‌هاي كشاورزي" چه بود و آيا اين تغيير نام به معناي تغيير فعاليت‌ها و نوع ماموريت‌هاي سازمان است؟

دليل تغيير نام ضرورتي بود كه وزارت كشور احساس نياز كرد ماموريت اصلي سازمان بايد ساماندهي مشاغل شهري باشد، از اين رو عنوان سازمان به "ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده‌هاي كشاورزي" تغيير يافت.

دو ماموريت اصلي در اين سازمان، ساماندهي مشاغل شهري و تامين نيازهاي مردم از مزرعه تا سفره است كه در خصوص ساماندهي مشاغل شهري بايد گفت اعتقاد داريم در شهر اصفهان به دليل عدم استقرار مناسب واحدهاي صنفي مشكلاتي وجود دارد كه بايد اصلاح شده و بازنگري صورت گيرد.

از اين رو طرح جامع ساماندهي مشاغل شهري در دست انجام است و پس از آن يك طرح تفصيلي براي طرح جامع پيش بيني شده تا مشاغل به صورت ويژه مورد توجه قرار گيرند. در حال حاضر فعاليت حدود 80 هزار واحد صنفي پروانه‌دار در شهر اصفهان نسبت به جمعيت آن بسيار زياد است، در واقع به ازاي هر 26 نفر يك واحد صنفي خرده فروشي در اين شهر داير شده كه اين ميزان بسيار زياد است و بايد فكري اساسي براي واحدهاي صنفي زيادي كه در شهر اصفهان ايجاد شده، انجام شود.

در اين راستا مطالعات زيادي بر روي صنوفي كه بايد در اولويت ساماندهي قرار بگيرد، انجام شده و با طرح جامعي كه در دست بررسي است، به زودي مطالعات تكميل و به اجرا در مي‌آيد. در شهر اصفهان 14 رسته صنفي آلاينده براي ساماندهي در اولويت قرار دارد و بايد به خارج و يا حريم شهر انتقال پيدا كنند.

در خصوص فرآورده‌هاي كشاورزي نيز در اين سازمان، ميدان مركزي ميوه و تره بار، بازارهاي روز كوثر، بازار گل و گياه همدانيان و بازار گياهان دارويي را در سطح شهر اصفهان داريم.

براي ساماندهي مشاغل شهري چه برنامه‌اي داريد؟

در حال حاضر يكي از طرح‌هاي در دست انجام، پروژه خشكبار در ميدان مركزي است كه نتيجه آن آماده‌سازي150سوله براي انتقال واحدهاي صنفي فروش خشكبار شهر به منظور كاهش بار ترافيكي خيابان‌هاي جهاد، صارميه و عبدالرزاق است.

اين سوله هاي در حال احداث هر كدام 512 مترمربع مساحت دارد و هماهنگي‌هاي لازم با اتحاديه خشكبار انجام شده تا امكانات مورد نياز واحدهاي صنفي در سوله‌ها پيش‌بيني شود. پروژه خشكبار ميدان مركزي يكي از پروژه‌هاي بزرگ توزيع خشكبار كشور و پايگاه توزيع كالا به استان هاي ديگر خواهد بود.  پس از استقرار واحدهاي صنفي فروش خشكبار تابلوي ميدان را به "ميدان ميوه و تره‌بار و خشكبار اصفهان" تغيير نام خواهيم داد.

در حال حاضر 45 سوله در حال اتمام است، تا چهار ماه آينده پروژه به صورت كامل به اتمام مي‌رسد، محوطه‌سازي و تاسيسات برق، آب و گاز به سوله‌ها تحويل داده مي شود و پس از آن امكان استقرار فراهم خواهد شد، البته براي استقرار واحدهاي صنفي مذاكراتي با اتحاديه انجام شده است.

پروژه ديگر افتتاح تالار 26 در ميدان مركزي ميوه و تره بار بود كه 28 غرفه از طريق مزايده واگذار و براي توزيع ميوه مورد استفاده قرارگرفت.

ساماندهي فروشندگان موتورسيكلت و دوچرخه كه باعث ايجاد سد معبر در برخي از خيابان‌هاي اصلي شهر شده مطالبه جدي مردم است، در اين باره چه چاره‌اي انديشيده شده است؟

پروژه بعدي كه مطالعات و مكان‌يابي آن صورت گرفته و مراحل اوليه طراحي آن انجام شده است، پروژه ساماندهي فروشگاه‌هاي موتورسيكلت و دوچرخه است. با توجه به گلايه‌هاي مكرر مردم از سد معبر واحدهاي صنفي فروشنده موتورسيكلت و دوچرخه در خيابان‌هاي سروش و لاله كه خيابان و پياده رو را اشغال كرده‌اند، تصميم به ساماندهي آنها در محلي مناسب با هماهنگي اتحاديه مربوطه داريم.

در اين راستا پروژه‌اي در خيابان سروش در عرصه‌اي به مساحت 74 هزار مترمربع براي استقرار موتورسيكلت و دوچرخه فروشان فراهم شده كه مي‌تواند مشكلات ترافيكي خيابان‌ها به واسطه فعاليت صنف دوچرخه فروشان و موتورسيكلت‌فروشان را حل كند. طراحي اين پروژه به اتمام رسيده و هماهنگيهاي لازم با اتحاديه مربوطه انجام شده است، البته بايد براي تامين مالي پروژه نيز برنامه‌ريزي‌هايي انجام داد، بايد صنف سهيم باشد چون محل را واحد صنفي مربوطه بهره برداري مي‌كند، از اين رو هماهنگي‌هاي لازم با اتحاديه فروشندگان موتورسيكلت و دوچرخه شهر اصفهان انجام شده است.

صنف فروشندگان موتورسيكلت و دوچرخه شهر اصفهان بي صبرانه منتظر اجراي اين پروژه است كه اميدوارم بتوانيم در آينده نزديك پروژه را كليد بزنيم.

آيا در سازمان ساماندهي مشاغل شهري به افرادي كه قصد ايجاد يك واحد صنفي دارند، مشاوره داده مي‌شود كه به عنوان مثال ايجاد كدام واحد صنفي براي شهر اصفهان مورد نياز است؟

اتاق اصناف مرجع پاسخگويي به اين افراد است، در كميسيون‌هاي اتاق مشاوره‌هاي خوبي به افرادي كه قصد دارند شغل جديد ايجاد كنند، ارايه مي‌شود. 91 اتحاديه صنفي در شهر اصفهان فعال است كه اين اتحاديه‌ها مي توانند در اين راستا پاسخگو باشند، همچنين اداره كل فني و حرفه‌اي در خصوص آموزش اشتغال پاسخگو است.

در خصوص تجمع كسبه در بازارهاي عمومي و تخصصي شهرداري توضيح دهيد.

اعتقاد داريم مديريت شهري، عمران، اقتصاد و حمل و نقل شهري بايد رويكرد ساماندهي مشاغل شهري داشته باشند. وقتي به عنوان مثال يك خيابان تعريض يا احداث مي شود بلافاصله در خط بدنه آن واحدهاي تجاري در نظرگرفته مي‌شود كه ترافيك سرسام‌آور خيابان‌ها را به همراه دارد.

در واقع به جاي اينكه به معلول افزايش ترافيك پرداخته شود، بايد علت مشكل كمبود جاي پارك و ترافيك مورد توجه قرار گيرد.

افزايش دوربين‌هاي نظارت تصويري و ثبت تخلف در شهر راه حل مناسبي براي حل مشكل ترافيك نيست، زيرا اعتقاد داريم استقرار واحدهاي صنفي در حاشيه خيابان‌ها مشكلاتي را به همراه دارد و راهكار آن مي‌تواند احداث مجتمع‌هاي صنفي با جاي پارك مناسب باشد.  بازار گل و گياه همدانيان همچنين بازار گياهان دارويي واقع در ميدان لاله  از بازارهاي خوبي است كه مردم خواستار گسترش آن هستند.

پروژه باغ تندرستي ابتداي جاده رضوان در دست اجرا است تا بتوانيم در سال آينده فاز به فاز بازار گل و گياه همدانيان، بازار گياهان دارويي و حتي پرندگان تزييني را به باغ تندرستي انتقال دهيم. باغ تندرستي از نظر پاركينگ و مساحت مطلوب است و مردم با مراجعه به اين مكان در نهايت آرامش خاطر به كالاهاي مورد نياز خود دسترسي خواهند داشت.

در تاسيس بازارهاي روز كوثر يكي از اهداف مطرح شده تامين مايحتاج روزانه مردم با كيفيت بالا، قيمت مناسب و زمينه‌سازي براي افزايش فروش كالاهاي ايراني بوده است، ارزيابي شما از فعاليت اين بازارها چيست؟ آيا قصد ايجاد تحول در اين بازارها را داريد؟

بازارهاي روز كوثر از سال 89 به منظور تأمين مايحتاج عمومي شهروندان از سوي سازمان تاسيس شد و در حال حاضر 13 بازار روز كوثر در مناطق مختلف شهر راه‌اندازي شده است كه تنوع كالا، كاهش قيمت، كاهش آلودگي هوا، حذف واسطه‌هاي غيرضروري، كمك در بهبود ترافيك شهري و كاهش سفرهاي درون شهري، تثبيت قيمت كالا در مناطق مختلف شهري و ... از مزاياي اين فروشگاه‌ها به شمار مي‌رود.

شهرداري اصفهان در طول سال هاي گذشته توانسته است با نظم بخشيدن به بازارهاي روز، عرضه كالا به نرخ تضمين شده را گسترش دهد تا علاوه بر حفظ نظم عرضه و تقاضا، واژه مشتري مداري، حفظ حقوق مصرف كننده و حمايت از آن را جامه عمل بپوشاند.

اين نويد را به شهروندان مي‌دهم كه بازار كوثر شماره 14 نيز در بلوار شفق به مناسبت عيد قربان افتتاح و مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرد، البته شهرداري‌هاي مناطق 15 و 9 نيز درخواست‌هايي براي احداث بازار كوثر داشتند كه در حال مطالعه است و طرح توجيه آنها به شوراي اسلامي شهر ارايه شده تا پس از تصويب اجرا شود.

اعتقاد داريم اين فروشگاه‌ها فاصله بين فروشنده و مصرف كننده را كاهش داده و اعتماد مردم را جلب كرده است به طوري كه در ساير شهرستان‌هاي اطراف نيز الگوبرداري‌هايي از برند كوثر انجام و فروشگاه‌هايي با عناوين كوثر نور، كوثر مهر و ... راه‌اندازي شده است. يكي از برنامه‌هايي كه ستاد تنظيم بازار استان و سازمان صنعت، معدن و تجارت بر آن تاكيد دارد، تامين مايحتاج عمومي مردم در اين فروشگاه‌ها به ويژه تامين گوشت وارداتي از كشورهاي مختلف است كه محل مورد اطمينان براي توزيع انها بازارهاي كوثر بوده و البته مردم استقبال زيادي دارند به طوري كه پس از اطلاع‌رساني از فروش گوشت‌هاي وارداتي در كمتر از يك ساعت اين محصول فروخته شده است. البته در بازارهاي روز كوثر نصب اتيكت قيمت اجباري است و غرفه‌داران اين موضوع را مورد توجه قرار مي‌دهند.

سازمان ميادين تا چه اندازه بر روي قيمت ميوه‌ها در ميدان مركزي ميوه و تره بار نظارت دارد، اگر نظارتي وجود دارد، چگونه انجام مي‌شود؟

در سازمان فرآورده‌هاي كشاورزي شهرداري اصفهان و ميدان مركزي ميوه و تره بار كميته نرخ گذاري فعال است و براي ميوه‌ها قيمت‌گذاري انجام مي‌دهد و افرادي كه در غرفه‌هاي مختلف قرار گرفته‌اند، موظف به نصب اتيكت قيمت‌ها در معرض ديد مشتريان هستند، زيرا در قانون براي تخلف عدم نصب قيمت جرايمي در نظر گرفته شده است.

بازرسان اتاق اصناف و بازرسان سازمان صنعت معدن و تجارت هر روز از ساعت 4 و 30 دقيقه بامداد در ميدان مركزي مستقر و بر قيمت و كيفيت كالاها نظارت دارند، البته بازرسان پس از قيمت‌گذاري در واحدهاي خرده‌فروشي نيز بايد نظارت‌هاي ويژه‌اي را انجام دهند.

مجموعه بزرگ كارگاهي اميركبير تا چه اندازه در راستاي اهدافي كه داشته موفق بوده است؟ به نظر شما  اين مجموعه توانسته نقش حمايتي خود را از صاحبان استعداد و نبوغ حرفه‌اي در حِرَف صنعتي ايفا كند؟ اگر طرح‌هايي براي آينده نيز داريد اشاره كنيد!

شهرك كارگاهي اميركبير يكي از بزرگترين شهرك‌هاي صنعتي نزديك به شهر است كه در  اصفهان احداث شده و يكي از مرجع‌ترين كارگاه‌هايي است كه استان‌هاي ديگر براي احداث مشابه آن در شهرهاي خود الگوبرداري مي‌كنند.

زماني كه شهرك اميركبير و مجموعه‌هاي اطراف آن شكل گرفت، فكر بزرگي براي احداث آن انديشيده شد. اما افرادي كه در كارگاه‌هاي آنجا شريك هستند نياز به ايجاد شهرك ديگري يا توسعه شهرك اميركبير دارند كه مطالعات توسعه آن در دست انجام است. طي جلساتي با اتحاديه‌هاي صنفي نيازها را احصاء و متناسب با آن زميني اختصاص و توسعه شهرك را انجام خواهيم داد.

براي رونق كارگاه صنعتي نيك انديش برنامه‌اي داريد؟

در شهرك نيك انديش يا همان شهرك كارگاهي پينارت، كارگاه زياد متفاوتي احداث شده است، از جمله يك مجموعه 11 واحدي و يك مجموعه  15 واحدي احداث شده و ايجاد كارگاه‌هاي ديگر را نيز در دست اقدام داريم.

در نزديكي شهرك نيك انديش در خصوص تملك قطعه زميني براي احداث شهرك صنايع دستي با شهرداري مركزي مذاكراتي انجام شده تا كارگاه‌هاي صنايع دستي اصفهان كه در حال حاضر در بافت تاريخي شهر فعاليت مي‌كنند را به اين شهرك انتقال دهيم.

ساخت شهرك طلا و جواهر اصفهان به كجا رسيد؟

زميني به مساحت 80 هكتار در نزديكي شهرك صنعتي جي براي راه‌اندازي شهرك طلا در نظر گرفته شده است تا 50 هكتار آن براي وضعيت موجود و 30 هكتار براي توسعه آن باشد.

در اين راستا با اتحاديه صنف طلا و جواهر جلسات متعددي برگزار شده تا 1400 كارگاه طلاسازي واقع در بافت مسكوني و قديمي اطراف ميدان امام (ره) و ميدان عتيق را به اين شهرك منتقل كنيم.

بدون شك ساخت شهرك طلا در رونق بخشي به كارگاه‌هاي طلا و كاهش آلودگي زيست‌محيطي شهر بسيار تاثيرگذار است.

گفت و گو از: راضيه كشاورز- خبرنگار سرويس شهر خبرگزاري ايمنا

تعداد بازدیدکنندگان امروز 3 تعداد کل بازدیدکنندگان درگاه تا امروز 143017 تعداد کاربران بر خط 9 تعداد کاربران لاگین بر خط 1
آدرس:
اصفهان – کنار گذر اتوبان شهید صیاد شیرازی،حدفاصل چهار راه پیروزی و خیابان رکن الدوله، نبش کوچه 36(احسان)
تلفــن:  4-32683601 031 
نمابر:32683605  031     
شمـاره پیــامـک :   3000139090                     
پست الکترونیک :   mayadin@isfahan.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری اصفهان می باشد.