درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان
سازمان مدیریت پسماند
دور ريزهاي الكترونيكي يا معدن طلا ؟!
دور ريزهاي الكترونيكي يا معدن طلا ؟!


مجيد قاسمي، معاون فني پردازش سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار ايمنا با بيان اينكه طي دوسال اخير به لطف فرهنگسازي‌هاي انجام شده، مردم اصفهان در طرح تفكيك و تحويل پسماندهاي الكترونيكي همكاري بهتري با اين سازمان داشته‌اند، اظهار كرد: جلسات و مكاتباتي كه در اين مدت با سازمان‌هاي دولتي مختلف در خصوص جمع آوري پسماندهاي الكترونيكي انجام شد كه آنها ملزم شدند دورريزهاي الكترونيكي را به  سازمان مديريت پسماند تحويل دهند.

 وي افزود: با توجه به تبليغات و مكاتبات انجام شده، در حال حاضر روزانه افزون بر400 كيلوگرم پسماند الكترونيك از محل ايستگاههاي ثابت سطح شهر تحويل سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان مي شود.

 معاون فني پردازش سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان گفت: بر اساس طرحي كه از دو سال پيش آغاز شد، مرحله نخست جمع آوري و دپوي پسماندهاي الكترونيكي و پس از آن جداسازي قطعات (دمونتاژ) بود كه در حال حاضر بخشي از دمونتاژ كردن بردهاي الكترونيكي در يك سوله كوچكي از كارخانه سازمان پسماند انجام مي‌شود.

 قاسمي اضافه كرد: قطعات پلاستيكي دستگاهاي التكرونيكي به صورت جداگانه بازيافت و فلزاتي مانند مس و آلومينيوم هم به كارخانه ريخته‌گري واگذار مي‌شوند، اما براي بردهاي الكترونيكي در آينده‌اي نزديك با مشاركت سرمايه‌گذار بخش خصوصي كارخانه بازيافت قطعات الكترونيكي احداث خواهد شد.

 وي ادامه داد: دپوي حجم قطعات الكترونيكي بايد به حداقل حدود 2 تن در روز برسد تا احداث كارخانه مقرون به صرفه باشد.

 معاون فني پردازش سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان با بيان اينكه در ميان ادارات دولتي تنها شهرداري اصفهان براي واگذاري پسماندهاي الكترونيكي همكاري مي‌كند، افزود: تاكنون ارگان‌هاي دولتي براي تحويل پسماندهاي الكترونيك پيشقدم نشده‌اند و مردم هم استقبال چنداني از اين طرح نمي‌كنند و در نتيجه بستراوليه براي مذاكره با يك سرمايه گذار فراهم نشده است كه كارخانه بازيافت پسماند الكترونيكي احداث شود با اين حال اين مهم نيازمند فرهنگسازي است و ارگان‌هاي دولتي بايد از خودشان شروع كنند.

معاون فني پردازش سازمان مديريت پسماند شهرداري تصريح كرد: بازيافت قطعات الكترونيكي اشتغال‌زا و استحصال فلزات گران‌بها از آنها ثروتي عمده است كه مي‌توان با فرهنگسازي صحيح در راستاي حفظ محيط زيست از اين سرمايه ملي ارزشمند بهره برد.

از هر يك تن برد الكترونيكي 20 گرم طلا استحصال مي شود

قاسمي با اشاره به مقدار طلاي به كار برده شده در كامپيوترها و لپ‌تاپ هاي قديمي، گفت: از هر تن CPU (مغزكامپيوتر) حدود 20 گرم طلا استحصال مي‌شود در صورتي كه در يك تن خاك معدن طلا حداكثر دو تا دو و نيم گرم طلا وجود دارد به عبارتي از بردهاي الكترونيكي 10 برابر طلا استحصال مي‌شود.

وي افزود: در بردهاي الكترونيكي عناصر آلياژي وجود دارد كه معادن آنها به صورت انحصاري در اختيار برخي كشورها است كه استحصال اين عناصر آلياژي در تناژهاي بالا ( وزن و گنجايش بالا)  بسيار درآمدزا است.

قاسمي ادامه داد: وجود فلزات سنگين مثل كادميوم، قلع و سرب در بردهاي الكترونيكي و استحصال آنها يك سرمايه ملي است كه اشتغال و درآمد ايجاد مي‌كند و به همين علت جريان هاي مافيايي به وجود آمده است كه اين پسماندها را جمع‌آوري و حتي به خارج از كشور مي‌برند چرا كه  در سطح جهاني اين دورريزها معادني از فلزات گران‌بها محسوب مي‌شوند يعني خودشان يك معدن طلا است؛ ضمن اينكه با راه‌اندازي هر كارخانه بازيافت الكترونيك حداقل 20 تا 30 نفر مشغول به كار مي‌شوند.

راه‌اندازي كارخانه بازيافت پسماندهاي الكترونيكي نياز به يك هم‌افزايي كشوري دارد

معاون فني پردازش سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان گفت: يكي از بزرگترين كارخانه بازيافت قطعات الكترونيك كشور در تهران وجود دارد كه با بهره‌گيري از تكنولوژي روز دنيا اين كار را انجام مي‌دهد.

وي افزود: براي مشاركت با اين كارخانه مذاكره كرديم حتي قرار شد براي مديريت اين پسماندها كشور را منطقه‌اي كنيم يعني پسماندهاي الكترونيكي استان‌هاي شمالي كشور با كارخانه تهران و پسماندهاي كل استان‌هاي جنوبي به كارخانه بازيافت اصفهان واگذار شود، با اين حال تحقق اين مهم زمان بر و دشوار است.

قاسمي در خصوص چگونگي جمع‌آوري پسماندهاي الكترونيكي شهرستان‌هاي استان اصفهان، خاطرنشان كرد: در كارگروه پسماند استان اين موضوع مطرح و اعضاي كارگروه ملزم به انجام مصوبات در شهرستان‌ها و واگذاري دور ريزهاي الكترونيكي به سازمان پسماند شهرداري اصفهان شدند اما در سطح مصوبه ماند چرا كه كسي  زيرساخت ها را اجرايي نمي‌كند.

قاسمي با تاكيد بر اهميت فرهنگسازي در جامعه، گفت: بيشتر مردم ترجيح مي‌دهند كه پسماندهاي الكترونيكي را در انبارها نگهداري كنند، در حال حاضر در برخي شهرهاي كوچك استان هنوز مصوبات و زير ساخت‌ها براي فرهنگ سازي در جامعه اجرايي نمي شود با اين حال استان اصفهان همچنان رتبه نخست تفكيك پسماند خشك از مبدا را در كشور دارد.

 فلزات سنگين گران‌بهايي كه جان انسانها را تهديد مي‌كند

همچنين احمدرضا تقي‌پور، مسئول فني آزمايشگاه كنترل كيفيت سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان با بيان اينكه به كارگيري روش بازيافت پسماندهاي الكترونيكي خطر زيست محيطي كمتري دارد، اظهار كرد: سوزاندن قطعات الكترونيكي به دليل وجود فلزات سنگين و پلاستيك‌هاي ضد احتراق گازهاي خطرناكي در محيط زيست منتشر مي‌كند و دفن آنها نيزبه دليل وجود همين فلزات آب‌ها را آلوده مي‌كنند.

وي افزود: به كارگيري روش دفن حتي در مكان‌هاي مناسب‌سازي شده هم در نهايت پس از مدتي انتشار وانتقال آلودگي به دنبال دارد اما بهترين و سريع‌ترين روش، بازيافت (ريسايكل) پسماندهاي الكترونيكي است.

 

مسئول فني آزمايشگاه كنترل كيفيت سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان اضافه كرد: بازيافت الكترونيكي هم به دو روش انجام مي‌شود؛ يكي ذوب كردن قطعات و ديگري روش شيميايي است كه از نظر زيست محيطي آلودگي كمتري نسبت به ذوب كردن ايجاد مي‌كند و بازيابي سريع‌تر و بهتر انجام مي‌شود كه در حال حاضر براي استفاده از اين روش تحقيق مي‌كنيم.

تقي‌پور خاطرنشان كرد: فلزات سنگيني مانند قلع، سرب و جيوه قابليت تجمع در بدن موجودات زنده را دارند و اگر در محيط دفن شوند بيماري‌زا و خطرناك است، تجمع سرب در بدن اختلال در سيستم عصبي و ام اس ايجاد مي‌كند و فلز جيوه باعث انواع سرطان‌ها مي‌شود.

وجود پنج ميليون قطعه الكترونيك قابل بازيافت در ايران

مسئول فني آزمايشگاه كنترل كيفيت سازمان مديريت پسماند گفت: در يك قطعه الكترونيكي حدود 40 درصد آلومينيوم، 30 درصد پلاستيك ضد آتش و حدود پنج درصد مس و طلا وجود دارد كه از لحاظ اقتصادي بسيار ارزشمند هستند و حدود هفت درصد قلع و سرب كه در سيستم لحيم كاري بردها به كار مي روند كه البته آلودگي زيست محيطي ايجاد مي كنند.

وي  افزود: در بررسي‌هايي كه در سال‌هاي اخير انجام شد حدود پنج  ميليون قطعه الكترونيكي در ايران وجود داشت، با اين حساب سالانه پنج ميليون قطعه الكترونيك قابل بازيافت وجود دارد كه در بلند مدت دپوي آنها مشكل ساز مي شوند.

تقي پور با بيان اينكه بازيابي اين شمار از قطعات الكترونيكي بسيار اهميت دارد، اظهار كرد: آمار پسماند الكترونيكي استان و كشور بيش از اين رقم ها است چرا كه در كشور ما از سال 2000 ميلادي به بعد استفاده از اين وسايل رواج بيشتري دارد و از آن سال تاكنون هر چه دستگاه الكترونيكي وارد كرديم از كشور خارج نشده است.

وي  تصريح كرد: برخي شركت‌هاي خصوصي براي بازيافت اين قطعات الكترونيكي در محيط‌هاي ناسالم و بدون رعايت بهداشت و ايمني فعاليت مي‌كنند و چون سود كلاني به دست مي‌آورد حاضر به همكاري با سازمان مديريت پسماند نيستند و بر كار آنها نظارت نمي شود.

هر چيز كه خوار آيد روزي به كار آيد ...

 

تقي پور گفت: اعتقاد مردم ما به اين ضرب‌المثل كه هر چيز كه خوار آيد روزي به كار آيد سبب شده كه وسايل الكترونيك كهنه، قديمي و خراب غيرقابل استفاده را نگهداري كنند، اما بايد فرهنگسازي شود تا مردم اين دورريزها را تحويل ناوگان حمل پسماند دهند.

مسئول فني آزمايشگاه كنترل كيفيت سازمان مديريت پسماند با بيان اين مطلب افزود: براي فرهنگسازي در خصوص جمع‌آوري پسماندها بايد مردم را تشويق كرد و مانند كشورهاي اروپايي در ازاي تحويل قطعات دورريز يك قطعه سالم به افراد داده شود.

تقي پور اضافه كرد: زيرساخت ها و فرهنگ بازيافت در مرحله ي نخست بايد از سازمان ها شروع شود تا بين مردم جامعه هم رواج يابد.

وي تصريح كرد: در ايران قانوني براي بازيافت پسماندهاي الكترونيكي وجود ندارد كه توليدكنندگان اين وسايل ملزم به بازيافت توليدات خودشان شوند، محيط زيست برنامه و قوانيني در اين خصوص تدوين كرده است اما هرگز نديدم جلساتي در اين باره برگزار شود و كسي هم پيگيري نمي‌كند.

1397/08/13
تعداد بازدیدکنندگان امروز 3 تعداد کل بازدیدکنندگان درگاه تا امروز 187773 تعداد کاربران بر خط 38 تعداد کاربران لاگین بر خط 1
آدرس سازمان : اصفهان - خيابان مشتاق سوم ابتداي بلوار ارغوانيه ابتداي بلوار رضوان سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان
تلفن : 35314799-35314757
فكس: 35314533 
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری اصفهان می باشد.
ارتباط با مسئولین پرتال