95مدیریت روابط عمومی
ENGLISH/العربیهنقشه ی سایتعضویت و ورود اعضاصفحه اصلی
1392/02/07 22:01

تاريخ اصفهان به روايت ميدان امام علي(ع)
تاريخ اصفهان به روايت ميدان امام علي(ع)
میدان امام علی(ع)، نام میدانی واقع در مرکز شهر اصفهان است که در گذشته به نام های میدان عتیق، سبزه‌ میدان یا میدان کهنه یاد می شد.

این میدان متشکل از چهار فضای اصلی شامل مجموعه میدان اصلی، جلوخان مسجد جامع، مجموعه زیرگذرها و پارکینگ و قطعات بلافصل پیرامون میدان می‌باشد که فاز اول آن یعنی زیرگذرها به بهره برداری رسیده‌است.
این میدان شامل زیرگذر و پارکینگ طبقاتی به همراه یک سازه مسطح نسبتا ذوزنقه شکل است که از یک سو مسجد جامع اصفهان را به بنای هارونیه و از سوی دیگر به مدرسه و کاروانسرای کاسه‌گران و بازار بزرگ اصفهان متصل می‌کند.
ميدان امام علي(ع) (ميدان عتيق) اصفهان یا همان سبزه میدان، زماني مهم ترين ميدان اصفهان بود. اما نقش جهان، کسبه را به سوي خود خواند و عتيق، کهنه ميدان نام گرفت.ميدان امام علي(ع) هنوز هم يکي از ميادين مهم اصفهان محسوب مي شود.
امروزه اگرچه آن را به نام کهنه ميدان يا سبزه ميدان مي شناسند، اما روزي اين ميدان با وسعتي قريب به دو برابر آن چه امروز ديده مي شود، ميدان اصلي شهر اصفهان بود.
بر اساس اسناد موجود ميدان امام علي(ع) اصفهان پيش از صفويه و در دوران سلجوقيان، ميدان و مرکز اصلي شهر اصفهان محسوب مي شده است.
زماني که شاه عباس صفوي ميدان نقش جهان را مي سازد، اين ميدان به مرور آن همه اعتبار خود را از دست مي دهد و عمده کاسبي ها به طرف ميدان نقش جهان کشيده مي شود.
اين موضوع به مرور زمان باعث مي شود ميدان امام علي(ع) از يادها برود و فضاهايي که روزگاري محدوده ميدان محسوب مي شدند دچار ساخت و ساز شود.
ميدان امام علي(ع) يا ميدان عتيق امروزه به علت قرار گرفتن در چهار محور اصلي شهر اصفهان يعني خيابان ولي عصر، هاتف، عبدالرزاق و مسجد جامع هنوز يکي از مناطق مهم و پر رفت و آمد شهر اصفهان محسوب مي شود.بازار زغال فروش ها که امروز به اين نام شناخته شده، زمان سلجوقيان هسته اصلي ميدان عتيق بوده است.
کاسه گران و کاروانسراي خيار دوران صفويان براي اين که سطح ميدان از ارتفاع شيبي که دارد خارج شود، دو بناي ديگر به فضاي ميدان آن زمان افزودند که يکي از آن ها مدرسه کاسه گران و ديگري کاروانسراي خيار است.
مدرسه کاسه گران هم يکي از بناهاي تاريخي و ارزشمند دوران صفويه و در فهرست ميراث فرهنگي نيز به ثبت رسيده است.
اين مدرسه تاريخي کاشي کاري هاي ظريفي دارد که نمونه هاي آن را در بناهاي اسلامي اين دوره و دوران قبل از آن مي توان مشاهده کرد. مسجد جامع اصفهان در طرح احيای ميدان عامام علي(ع) يکي از اضلاع اين ميدان ذوزنقه شکل خواهد بود.
اين بخش که در قسمت شمالي ميدان واقع مي شود به "جلوخان" شهرت دارد و طي طرح تمامي ساختارهاي شبه تاريخي که بين ۱۵ سال گذشته تاکنون در مقابل مسجد ساخته شده از بين مي رود و جلوخان ميدان به سبک تاريخي بازسازي مي شود.خرپاهاي بازار بخش هايي از سقف بازار مربوط به شکل گيري نخستين خرپاهاي ايراني است.
بعد از دوره صفوي کسبه بازار براي آنکه مرمت سقف ها را انجام دهند بدون آنکه دانشي نسبت به ايجاد خرپا وجود داشته باشد آن را به شکلي که امروز ديده مي شود، اجرا مي کنند.
به همين منظور در مرمت سقف بازار مسجد جامع که همزمان با اجراي ميدان امام علي(ع)(ميدان عتيق) صورت مي گيرد، اين خرپاها تنها مرمت مي شوند و مثل بخش هاي ديگر بازار بازسازي نخواهند شد.گفتني است؛ طرح احياي ميدان امام علي(ع) در محدوده۳۲ هكتاري در منطقه ۳ اصفهان در حال اجرا مي باشد.
اين پروژه در سه فاز تعريف شده است كه فاز اول شامل زيرگذرها، ميدان ترافيكي و فضاي چند منظوره و كف سازي و بدنه سازي، بازارهاي پيرامون، ميدان جلوخان مسجد جامع و طرح توسعه پارك سوار مجلسي را در بر مي گيرد و فازسوم كه پروژه هاي بلافصل ميدان را شامل مي شود.
بر اساس چشم انداز ۱۴۰۴ محدوده ميدان امام علي(ع) قطب مهم تاريخي و گردشي كشور خواهد بود.
مجموعه ميدان اصلي، جلوخان مسجد جامع، مجموعه زيرگذرها و فضاهاي چندمنظوره زير ميدان و فضاي چندمنظوره علامه مجلسي، پروژه هاي پيرامون ميدان، موزه امام علي(ع)، دانشگاه علوم و حديث معارف قرآن كريم، پروژه هاي مرمتي و پروژه هاي خدمات عمومي از عناصر محدوده اين طرح مي باشند.
در آينده اي نزديك ميدان امام علي(ع)، ارزش هاي اصيل و پايدار هزاران ساله زندگي، فعاليت و معنويت مركز كلان شهر اصفهان را براي گردشگران داخلي و خارجي به نمايش مي گذارد و تاريخ اصفهان را براي آنان روايت مي كند

City
Temp
بیشینه دما
HightTemp
کمینه دما
LowTemp
طلوع آفتاب
SunRiseTime
غروب آفتاب
SunSetTime