درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان
معاونت خدمات شهری
درختان خطرپذير برچسب گذاري مي‌شود/ حفظ درختان چهارباغ در هر شرايطي ضرورت دارد
درختان خطرپذير برچسب گذاري مي‌شود/ حفظ درختان چهارباغ در هر شرايطي ضرورت دارد

دكتر فروغ مرتضايي‌نژاد صبح امروز - سه‌شنبه ششم آذرماه- در بازديد رسانه‌اي سازمان پارك‌ها و فضاي سبز كه با موضوع درختان شهر برگزار شد، اظهار كرد: به عنوان فعال سمن‌هاي زيست محيطي، حداكثر تلاش خود را دارم كه درختي بدون دليل كارشناسي قطع نشود، اما قطعا هر نوع درختي سن مشخصي دارد به طور مثال "درختان كبوددار" بين 30 تا 40 سال عمر بهره‌برداري مفيد دارند.

وي افزود: چنان‌چه سن درخت برحسب نوع آن به مدت معيني رسيد از درون بافت چوبي درخت از بين مي رود، بنابراين بايد جايگزين مناسبي براي درختاني كه مدتي از عمر مفيد آنها گذشته است در نظر گرفته شود.

مديرعامل سازمان پارك‌ها و فضاي سبز شهرداري اصفهان ادامه داد: درخت به مرور زمان آوندهاي چوبي جديدي را در سطح بيروني خود خواهد داشت و به تدريج چوب داخل درخت از بين مي رود، بنابراين درخت از داخل پوك و خالي مي‌شود و تنه درخت، تحمل نگهداري سرشاخه‌هاي خود را ندارد.

مرتضايي نژاد با اشاره به لقب "درختان قاتل يا خطرآفرين" براي اينگونه درختان گفت: ناظرهاي مقيم هر منطقه، اين درختان را شناسايي كرده، به سازمان پارك‌ها و فضاي سبز اعلام مي‌كنند، سپس تيم كارشناسي اين سازمان بررسي‌هاي لازم را انجام مي‌دهند و تصميمات مناسب در اسرع وقت اتخاذ مي‌شود؛ اين تيم كارشناسي از واحدهاي باغباني، گياه پزشكي، ناظر عالي سازمان پارك‌ها و مدير فني سازمان تشكيل شده است و پس از بازيد ميداني صورت جلسه‌اي تنظيم مي‌كنند.

وي با بيان اينكه تشخيص پوسيدگي درختان از روي ظاهر آنها مشخص است علاوه بر آن اقدامات فيزيكي نيز براي تعيين و تشخيص دقيق پوسيدگي انجام مي‌شود، افزود: دستگاهي به نان دستگاه توموگرافي با همكاري دانشگاه شهركرد براي تعيين وضعيت داخلي درخت استفاده مي‌شود تا شناسايي اين درختان به طور دقيق و علمي‌تري پيش برود تا امنيت جاني و مالي شهروندان به خطر نيفتد.

 

مديرعامل سازمان پارك‌ها و فضاي سبز شهرداري اصفهان تصريح كرد: اين سازمان در سال‌هاي گذشته نيز عمليات شناسايي و قطع درختان خطرناك را انجام مي داده است چرا كه با وزش بادي شديد احتمال شكستگي و سقوط آنها زياد است و جان شهروندان را به خطر خواهد انداخت.

مرتضايي نژاد افزود: علاوه بر شناسايي و حذف درختان پوسيده، برچسب گذاري درختان خطرناك نيز از امسال در دستور كار سازمان پارك ها و فضاي سبز شهرداري اصفهان قرار دارد، بنابراين در بازه زماني مشخص، شهروندان با ديدن اين برچسب بايد از اين درختان فاصله بگيرند؛ در نقاط مختلف شهر نيز بنرهايي براي آگاهي شهروندان نصب شده است.

وي درباره تعداد درختان پوسيده گفت: تيم كارشناسي اين سازمان، تك تك درختان پارك‌هاي سطح شهر و فضاي سبز را بررسي مي‌كنند كه تعداد آنها در هر منطقه يا ناحيه متفاوت است؛ پس از بررسي و هماهنگي با منطقه برحسب ميزان خطر و موقعيت، درخت در بازه زماني مشخص قطع مي‌شود؛ هنگام قطع درخت تيم كارشناسي سازمان و مدير فني منطقه حضور دارند تا درختي نابجا قطع نشود، البته شرايط محيطي همانند كم‌آبي و آفات نيز عمر بهره‌برداري درخت را كاهش مي‌دهد، اما يك درخت در بهترين شرايط تغذيه‌اي و آبي نيز مدت زمان مشخصي براي بهره وري خواهد داشت، در اين راستا آمار درختان پوسيده مورد بازبيني مجدد قرار مي‌گيرد و تعداد آنها تا پايان سال مشخص مي‌شود.

مديرعامل سازمان پارك‌ها و فضاي سبز شهرداري اصفهان افزود: طي 30 سال گذشته شرايط اقليمي به طور كلي متفاوت شده است، بنابراين درختان پرآب با سن بهره برداري كم، جايگزين درختان كم آب كندرو با سن بهره‌برداري بالا شده‌اند تا شهر اصفهان فضاي سبز پايدارتري را براي سال‌هاي آينده داشته باشد.

درختان چهارباغ، هويت اصفهان هستند

مرتضايي‌نژاد به همراه تيم كارشناسي خود و اصحاب رسانه از خيابان چهارباغ عباسي هم بازديد كرد و از روند حفظ درختان اين محور تاريخي گفت و اظهار كرد: مديريت جديد سعي بر آن دارد تا عمق خاك مناسبي را براي كاشت گونه‌هايي كه در گذشته به علت احداث مترو يا پياده‌راه جابه جا شده اند ايجاد كند، در اين راستا با همكاري سازمان قطار شهري و سازمان نوسازي و بهسازي شهرداري اصفهان عمق دو متر و 20 سانتي متر خاك براي كاشت درختان در نظر گرفته شده است.

وي خاطرنشان كرد: جلسات كارشناسي در اين سازمان با مشاركت و همكاري اساتيد و مراكز تحقيقاتي براي جايگزيني گونه‌هاي مناسب گياهي انجام و  برنامه‌ريزي‌هاي متناسب آن انجام شده است كه در اين راستا نسبت به بازكاشت گونه هاي جديد گياهي اقدام شد.

مديرعامل سازمان پارك‌ها و فضاي سبز شهرداري اصفهان گفت: بيشتر درختان چهارباغ را درختان نارون تشكيل مي‌دهد كه اين درختان جايگزين شده‌اند؛ تعدادي از درختان چنار اين خيابان نيز كه در طي عمليات عمراني آسيب ديده بودند، مجددا بازكاشت شدند؛ طرح مياني چهارباغ همراه با آبنماها و فضاهاي سبز خواهد بود كه به وسيله كارگروهي متشكل از كارشناسان ملي در حال تهيه و اجرا است بنابراين پس از پايان عمليات، بازكاشت درختان محور مياني انجام خواهد شد.

مرتضايي نژاد با بيان اينكه براي بازكاشت پرچين‌ها از گونه‌هاي مقاوم و كم آب استفاده شده و خواهد شد، اما درختان نارون و چنار كه هويت اصلي چهارباغ هستند مجددا براي كاشت و جايگزيني انتخاب شدند، افزود: حدود 200 درخت نارون در ابتداي چهارباغ، حدفاصل ميدان انقلاب و ايستگاه مترو كاشته شده است و عمق خاك در نظر گرفته شده براي بازكاشت اين درختان مناسب بوده و در طي 40 تا 50 سال آينده مشكل خاصي براي آنها به وجود نخواهد آمد.

وي تاكيد كرد: محور چهارباغ در مورد كم آبي و كاشت گونه هاي گياهي مقاوم است و چنان چه لازم باشد گونه متوسط آب گياهي نيز مطابق طرح خيابان چهارباغ كاشت مي شود و آب مورد نياز درختان چهارباغ فراهم خواهد شد.

مديرعامل سازمان پارك‌ها و فضاي سبز شهرداري اصفهان گفت: طرح پياده‌راه سازي چهارباغ با حضور كارشناسان اين سازمان انجام گرفت و در حين عمليات درختان آسيبي نديدند و سالم هستند؛ خوشبختانه درختان چهارباغ با بررسي هاي انجام شده كمتر دچار پوسيدگي هستند، اما با وجود اين درختان از نظر بستر خاك، تغذيه و آفت‌ها به صورت منظم مورد بررسي قرار مي‌گيرند و چنان‌چه موردي وجود داشته باشد بازبيني و بازكاشت درخت انجام مي‌شود.

 

حفظ جان شهروندان در اولويت است

يك كارشناس ارشد باغباني  نيز در جريان اين بازديد در جمع اصحاب رسانه گفت: 99 درصد از درختاني كه به وسيله كميته رفع خطر سازمان پارك‌ها و فضاي سبز مورد بررسي قرار مي‌گيرند صنوبر يا سپيدار هستند؛ اين درختان سن بهره برداري پاييني دارند و پس از 30 الي 40 سال از درون پوك و پوسيده مي شوند.

مريم حجتي افزود: اين درختان در طي سال‌هاي پرآب كاشت شده‌اند و در سالهاي اخير از آنها براي فضاي سبز شهر استفاده نشده است، بنابراين ناظر فضاي سبز در مناطق 15 گانه شهر اصفهان ، به صورت ماهانه درختان صنوبر و سپيدار را مورد بررسي قرار مي‌دهند.

وي خاطرنشان كرد: درختان بر اساس چك ليست‌هاي ماهيانه مورد بررسي قرار مي‌گيرند و چنان‌چه دو علامت پوسيدگي را داشته باشند، به كميته رفع خطر درختان خطر پذير شهر اصفهان اطلاع داده خواهد شد.

اين كارشناس باغباني با اشاره به نشانه‌هاي درخت سپيدار پوسيده شده گفت: چنانچه در بالاي درخت شاخه‌هاي خشك قرار داشته باشد؛ در پايين درخت حفره اي ايجاد شده يا قارچ هاي چتري شكل رشد كرده باشد و يا روي تنه درخت قارچ هاي بازوميونيس مشاهده شود درخت از درون پوك و پوسيده شده است؛ حتي پوست ورقه ورقه شده تنه و يا خاك برآمده اطراف درخت دليلي بر آن است كه ريشه سست شده و در خاك محكم نيست؛ اين حفره‌ها ممكن است بر روي تنه درخت نيز مشاهده شود چنان‌چه دو يا سه مورد از عوامل ذكر شده مورد تاييد قرار بگيرد بايد به پوسيدگي درخت شك كرد و نسبت به قطع آن اقدام كرد.

وي تصريح كرد: چنانچه ضربه‌اي به درخت زده شود درختاني كه پر و سالم هستند صداي محكمي دارند، اما چنانچه درختي پوسيده باشد پس از ضربه صدايي همانند طبل دارد كه اين روش نيز در تشخيص درختان پوسيده به ما كمك مي‌كند؛ بنابراين تشخيص پوسيدگي درختان كارشناسانه است.

حجتي اظهار كرد: متاسفانه در مواردي به هنگام مراجعه كارشناسان براي تشخيص پوسيدگي و قطع درختان رفتارهاي نامناسبي انجام مي‌شود در اين راستا از شهروندان تقاضا داريم هنگام قطع درختان پوسيده همكاري لازم را داشته باشند تا شاهد حادثه‌اي بر اثر سقوط درختان نباشيم؛ اين اطمينان به شهروندان داده مي شود كه درختي بدون دليل كارشناسي قطع نخواهد شد.

 

تعداد بازدیدکنندگان امروز 16 تعداد کل بازدیدکنندگان درگاه تا امروز 234170 تعداد کاربران بر خط 112 تعداد کاربران لاگین بر خط 1
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری اصفهان می باشد.