سال 94منطقه 2 شهرداری
English\العربیهنقشه سایتعضویت و ورود اعضاloginصفحه اصلی
خلاصه خبر
شهردار اصفهان با بيان اينكه در يك سال گذشته 100 ميليارد تومان پروژه در شهر اصفهان انجام شده است، گفت: البته طي يك سال گذشته مبلغ بسيار زيادي براي تكميل پروژه ها از جمله 800 ميليارد تومان براي بدهي قبلي مترو و 400 ميليارد تومان نيز براي اتمام مابقي پروژه ها پرداخت شده است.
نشست خبري شهردار اصفهان(2)

شهردار اصفهان با بيان اينكه در يك سال گذشته 100 ميليارد تومان پروژه در شهر اصفهان انجام شده است، گفت: البته طي يك سال گذشته مبلغ بسيار زيادي براي تكميل پروژه ها از جمله 800 ميليارد تومان براي بدهي قبلي مترو و 400 ميليارد تومان نيز براي اتمام مابقي پروژه ها پرداخت شده است.

به گزارش خبرنگار ايمنا، قدرت الله نوروزي شامگاه شنبه- 28 مهرماه 97- در برنامه تلويزيوني «گفت و گوي هفته» با موضوع «عملكرد يكساله شهرداري اصفهان» اظهار كرد: يك سال از آغاز به كار شهرداري اصفهان در مديريت جديد شهري گذشته است؛ گزارش يك ساله فعاليت شهرداري به اطلاع شوراي اسلامي شهر اصفهان رسيده و در يك مصاحبه مطبوعاتي نيز در فضايي آزاد و نقادانه گزارش عملكرد شهرداري اصفهان ارائه شد.

پروژه هاي متوقف شده شهر به جريان افتاده است

شهردار اصفهان با بيان اينكه عده‌اي به اشتباه بر اين باور هستند كه برخي پروژه‌هاي شهر متوقف شده است، گفت: توقف پروژه ها صحيح نيست، زيرا در مديريت جديد شهري پروژه اي متوقف نشده است، بلكه پروژه هاي متوقف شده به جريان افتاده است، اما اعتقاد نداشتيم بدون حساب، برنامه و بودجه از پيش تعيين شده پروژه‌اي آغاز شود زيرا تجربه نشان داده اين گونه فعاليت‌ها عاقبت خوبي ندارد.

نوروزي تصريح كرد: از ابتداي فعاليت در شهرداري سياست تكميل پروژه‌هاي نيمه تمام شهر را در دستور كار قرار داديم، زيرا تماشاي پروژه هاي بر زمين مانده از جمله جهان نما در ميدان امام حسين(ع) بعد از 20 سال، مترو 17 ساله  و ميدان عتيق 14 ساله در شهر غيرقابل تحمل بود، قرار بوده سالن اجلاس ظرف يكسال به اتمام برسد، اما هنوز تكميل نشده است يا نمايشگاه بين المللي كه قرار بوده در مدت كوتاهي تمام شود، اما نيمه تمام مانده و موارد متعدد ديگر؛ از اين رو در مشورت با كارشناسان به اين نتيجه رسيديم كه بايد بر تكميل پروژه‌هاي بر زمين مانده متمركز شويم چرا كه اين پروژه‌ها در حال مستهلكشدن و سرمايه‌هاي شهر در حال نابودي بود.

گرفتاري‌ها و ادعاهاي ميلياردي خط يك مترو  را رفع كرديم

وي خاطرنشان كرد: زماني كه فعاليت مديريت شهري جديد آغاز شد، خط يك مترو 87 درصد پيشرفت داشت، اما نواقصي در اين 87 درصد از جمله در ايستگاه‌ها، در مسير و در تجهيزات وجود داشت، 13 درصد هم تا تكميل اصلي باقي مانده بود، ايستگاه‌هاي ميدان امام حسين(ع) و انقلاب نيمه تمام و از دروازه شيراز تا صفه برق و تجهيز خط مترو باقي مانده بود؛ از اين رو فعاليت براي تكميل اين خط را در سه شيفت كاري آغاز و ظرف مدت چهار ماه 13 درصد باقي مانده را تمام كرديم؛ بي شك اگر همين طور كار مي‌كرديم، طي يكسال نزديك 40 درصد كار انجام مي‌شد و ظرف 2.5 تا سه سال مي‌توانستيم مترو را تكميل كنيم.

شهردار اصفهان با بيان اينكه 13 درصد باقي مانده خط يك مربوط به قله كار و سختي‌هاي پروژه بود، گفت: زماني سكان شهرداري را بر عهده گرفتم كه فعاليت مترو در دامنه كوه قرار داشت؛ دعواها به دليل قراردادهاي قبلي درست شده و ادعاهاي ميلياردي عليه مترو مطرح بود، اما توانستيم بر مشكلات فائق آييم كه در اين راستا از تمام افرادي كه در اين مسير با من همكاري و كمك كردند، از جمله مديران مترو، كارشناسان و مهندسان تشكر مي كنم.

نوروزي خاطرنشان كرد: خط يك مترو طي مدت چهار ماه تكميل شد، البته در بعضي از نقاط مترو ريزه كاري‌هايي وجود دارد كه در صدد رفع آنها هستيم.

وي با بيان اينكه سال گذشته تنها 18 هزار نفر از مترو استفاده مي‌كردند در حالي كه امروز اين رقم به روزانه 60 هزار نفر افزايش يافته است، اظهار اميدواري كرد: مردم در اين فصل كه با پديده اينورژن و آلودگي هوا روبرو مي شويم، از مترو استفاده كنند تا شاهد رواني ترافيك در شهر باشيم. 

شهردار اصفهان افزود: بليتي كه در حال حاضر براي مترو به شهروندان فروخته مي‌شود 700 تومان است، اما هر بليت پنج هزار تومان براي شهرداري هزينه دارد، يعني يك نفر كه روزانه يك سفر رفت و برگشت با مترو انجام مي دهد، شهرداري هشت هزار و 600 تومان براي آن سوبسيد پرداخت مي‌كند، بنابراين حيف است كه مترو كمتر از ظرفيت 100 هزار نفر در روز مسافر جابه جا كند.

نوروزي با بيان اينكه خط دو مترو همزمان آغاز شده و چندين ايستگاه آن در حال ساخت است، تصريح كرد: شهرداري اصفهان توانست500 ميليارد تومان اوراق مشاركت براي تامين منابع مالي خط دو مترو به فروش رسانده، اصفهان نخستين شهري است كه توانست 500 ميليارد تومان را به وجه نقد تبديل كند كه اميدوارم با مسائل اقتصادي موجود بتوانيم بر مشكلات غلبه كنيم.

وي خاطرنشان كرد: براي خط دو مترو شيوه‌هاي جديد ديگري نيز مد نظر قرار گرفته است، به عنوان مثال با TOD و مشاركت با سرمايه‌گذاران بخش خصوصي و تقسيم كار بين پيمانكاران در صدد هستيم خط دو را با سرعت بيشتر احداث كنيم تا شهر از اين وضعيت خارج شود.

جهان نما يكي از بهترين مراكز شهر مي‌شود

شهردار اصفهان با اشاره به ساختمان جهان نما، اظهاركرد: بخشي از ساختمان جهان‌نما به عنوان هتل به يكي از نهادها واگذار شده بود كه به دليل واگذاري، امكان اينكه يكي از ورودي‌هاي مترو زير آن ساخته شود، ميسر نشد و به همين دليل در دوره قبل مجبور شدند در ميدان امام حسين(ع) 60 ميليارد تومان هزينه كنند تا يكي از ورودي‌هاي ايستگاه مترو ساخته شود.

نوروزي ادامه داد: در اين دوره با نهاد مربوطه مذاكراتي انجام داديم و خوشبختانه طرف مذاكره افرادي منطقي و متين بودند، بنابراين تفاهم انجام شده تا هتل جهان نما فعال شود؛ اما به شرط آنكه براي خط يك و دو مترو يكي از ورودي‌هاي ايستگاه در زير اين مجموعه باشد و اين يعني آباداني، توسعه، آوردن وسيله نقليه زير پاساژها و TOD يعني همين.

وي با بيان اينكه 1200 متر از ساختمان جهان نما به يك شركت كارآفرين واگذار شد تا استارت آپ‌ها، شغل‌هاي جديد و شركتهاي كارآفرين به اين ساختمان ورود پيدا كنند، گفت: معتقديم اصفهان ديگر ظرفيت صنعت را ندارد و بايد به شهر فراصنعتي تبديل شود، اين يعني اينكه جايي كوچك بتواند توليداتي داشته باشد و توليدات خود را از طريق سايت در سطح بين المللي به فروش برساند، مغازه‌داراني كه به خاطر روح مرده جهان نما مأيوس بودند، بايد بدانند جهان نما به يكي از بهترين مراكز شهر تبديل خواهد شد.

محور گردشگري شهر براي تفريح اصفهاني‌ها مهيا مي شود 

شهردار اصفهان با اشاره به پروژه پياده راه سازي چهارباغ عباسي تصريح كرد: ساخت يك ضلع چهارباغ سه سال به طول انجاميده بود، اما در دوره جديد شهرداري ظرف مدت سه ماه همان بخش را تكميل و ضلع ديگر اين محور را نيز اجرا كرديم، تاكنون دو بخش چهارباغ به پياده راه تبديل شده است، پياده‌روهاي اين محور نيز به پياده‌رويي منطبق با هويت چهارباغ تبديل خواهد شد.

نوروزي افزود: با پياده راه شدن چهارباغ، «بهشتي» مدير پژوهشكده سازمان ميراث فرهنگي به عنوان چهره سرشناس ميراث از اين محور بازديد كرد و اذعان داشت كه آرزوي 40 ساله‌اش تحقق يافته است؛ زيرا تمام كارهايي كه در چهارباغ انجام مي‌دهيم، مبتني بر نظريات تخصصي و كارشناسي است.

وي تاكيد كرد: شهرداري براي اجراي اين طرح با متخصصان و كارشناسان ميراث جلسات زيادي برگزار كرده است، زماني كه «بهشتي» مُهر تاييد را به اجراي اين پروژه زد، بسيار  خرسند شديم؛ اگر چه بر سر يك پروژه نيمه‌تمام آمدم و شايد اگر مي‌خواستم اين پروژه را از صفر آغاز كنم، با نگاهي متفاوت اين طرح را عملياتي مي‌كردم.

شهردار اصفهان با بيان اينكه اصفهاني‌ها بايد بدانند چهارباغ، ميدان امام حسين(ع)، خيابان سپاه و ميدان امام خميني(ره) به يكي از مراكز مهم گردشگري شهر تبديل خواهد شد و براي كسبه رونق ايجاد خواهد كرد، گفت: چهارباغ، ميدان امام حسين(ع) و ميدان امام(ره) محور گردشگري شهر محسوب مي شود و قرار است با ارائه امكانات لازم؛ هر خانواده چهار ساعت از زمان خود را در اين محور سپري كرده، استراحت كند، بتواند تئاتر و نمايش ببيند، كتاب بخرد از انواع خوراكي ها استفاده كند و اين به معني ايجاد رونق براي شهر، سرزندگي و زيست پذيري، ايجاد نشاط در بين شهروندان و تفريح سالمي براي خانواده‌ها است.

بزرگترين گره ترافيكي منطقه 14 باز مي‌شود

نوروزي با اشاره به پروژه خيابان فرزانگان، تصريح كرد: در نظر داريم انتهاي خيابان فرزانگان كه به ورزشگاه نقش جهان ختم مي شود را با اجراي شش كيلومتر مسافت به فرودگاه متصل كنيم در اين صورت توانسته‌ايم بزرگترين گره ترافيكي منطقه 14 كه تحت فشار تريلرها و كاميون‌هاي بزرگ هر روز شاهد حوادث تلخ هست را باز كنيم.

وي ادامه داد: از رييس سازمان جهادكشاورزي استان، مدير كل راه و شهرسازي استان و مسئولان استانداري كه با شهرداري اصفهان در اين راستا همكاري‌هاي خوبي داشتند، تشكر مي كنم، يقيناً تا نوروز امسال بخشي از اين پروژه به بهره‌برداري خواهد رسيد.

پروژه‌هاي ميدان امام علي(ع) فعال شده است

شهردار اصفهان با اشاره به پروژه ميدان امام علي(ع) گفت: ميدان امام علي(ع) يكي از ميدان‌هاي معروف شهر است، اما در ابتداي فعاليت در شهرداري اصفهان متوجه نارضايتي مردم در اين پروژه شدم؛ در واقع اين ميدان تحريم مردمي شده و احداث يك پاركينگ در مساحت هشت هزار مترمربع كه با صرف هزينه سنگين احداث شده بلاتكليف باقي مانده بود، پروژه هاي كمرزرين و قيصريه بلاتكليف بود، از اين رو چندين جلسه برگزار و پروژه هاي مختلفي را در اين ميدان فعال كرديم به طوري كه در حال حاضر پروژه مجتمع كمرزرين فعال و پاركينگ تعيين تكليف و تغيير كاربري شده و قرا است به مركزي براي خريد و فروش تبديل شود.

وي تصريح كرد: امروز كسبه گواهي مي دهند كه وضعيت ميدان امام علي(ع) تغيير كرده، البته از آنها تشكر كرده و خواهش مي‌كنم به بهتر شدن وضعيت كمك كنند.

نوروزي در خصوص پروژه نمايشگاه بزرگ اصفهان نيز اظهاركرد: از زمان آغاز به كار در شهرداري تاكنون، اين پروژه 40 درصد پيشرفت كرده و هر كسي روند پيشرفت آن را مشاهده كرده، موافقان و مخالفان همه از آنجا تعريف مي‌كنند.

پرداخت بدهيهاي سالن اجلاس

وي افزود: پروژه اجلاس نيز تعطيل شده بود و بدهي‌هاي زيادي داشت كه بخش زيادي از اين بدهي‌ها را به پيمانكار پرداخت كرديم، به همين دليل امروز پروژه اجلاس به يك كارگاه فعال تبديل شده و در حال حاضر 200 مهندس، كارشناس و كارگر در اين پروژه مشغول به كار هستند.

شهردار اصفهان ادامه داد: مشكل ديگري اين پروژه تنظيم نادرست قراردادها بود؛ اگر آنجا قراداد دقيقي با بخش خصوصي منعقد مي‌شد، امروز گرفتار برخي از مشكلات نبوديم؛ البته در حال حاضر دقت در قراردادها افزايش يافته و مسائل بخش خصوصي در حال رفع است.

وي در خصوص پل دوربرگردان سالن اجلاس گفت: پل دوربرگردان در طول يك سال گذشته فعاليت شهرداري احداث و در اختيار شهروندان قرار گرفت، اما نمايش عمومي براي اجراي آن انجام نداديم، اميدوارم در فرصتي بتوانيم مراسم افتتاح براي آن برگزار كنيم، هر چند اين پروژه در حال بهره برداري است.

رينگ چهارم كارساز رفع مسايل ترافيكي

نوروزي با تاكيد بر اينكه يكي از بزرگترين پروژه‌هاي كه بايد اجرا شود، رينگ چهارم حفاظتي است، اظهاركرد: رينگ چهارم در شهر اصفهان و بلكه در استان يكي از بزرگترين پروژه‌هايي است كه بايد اجرا شود؛ اين پروژه به طول 87 كيلومتر با تعداد زيادي تقاطع غير همسطح است كه 56 كيلومتر آن در محدوده شهر اصفهان قرار گرفته و تاكنون دو كيلومتر آن ساخته شده است.

شهردار اصفهان تصريح كرد: رينگ چهارم از سيتي سنتر به سمت باغ رضوان، كارخانه قند به سمت جاده فرودگاه رفته و سپس به سمت دولت آباد، خميني شهر و درچه ادامه پيدا مي‌كند كه اين حلقه ترافيكي اگر چه در معرض ديد نيست، اما مي تواند در رفع مسايل ترافيكي بسيار كارساز باشد.

وي با بيان اينكه تا چند روز آينده كلنگ احداث پل شهيد اردستاني به زمين زده خواهد شد، گفت: توافق هاي لازم براي رفع مسائل حقوقي با مردم انجام شده و طراحي اين پل بيانگر تاريخ اصفهان خواهد بود، البته آزادسازي كار مشكلي است.

نوروزي با تاكيد بر اينكه در مقابل كارخانه قند يك تقاطع غير همسطح احداث خواهد شد، افزود: 17هكتار زمين بنياد مستضعفان زير اين پل قرار مي‌گيرد كه با رييس بنياد مستضعفان و ساير مسئولان جلساتي برگزار شده و توافق‌ها براي 17 هكتار انجام شده است.

اجراي100 ميليارد تومان پروژه در يكسال

وي با بيان اينكه در يكسال گذشته 100 ميليارد تومان پروژه در شهر اصفهان انجام شده است، تصريح كرد: در اين مدت مبلغ بسيار زيادي براي تكميل پروژه ها پرداخت كرديم، به عنوان مثال 800 ميليارد تومان بدهي قبلي مترو پرداخت شد و 400 ميليارد تومان نيز براي تكميل كارها پرداخت كرديم.

شهردار اصفهان خاطرنشان كرد: اگر بتوانيم اقدامات اشاره شده را انجام و حلقه حفاظتي نيز تا چند سال آينده شكل گيرد، روان سازي طرح هاي ترافيكي و بالطبع آن ايجاد آرامش براي مردم رقم خواهد خورد.

وي با اشاره به توزيع متوازن امكانات در نقاط مختلف شهر، گفت: 287 قرارداد پروِژه به قيمت 100 ميليارد تومان در يك سال اخير انجام شده كه بخشي از آنها در مناطق كمتربرخوردار اجرا شده؛ همچنين 461 قرارداد به قيمت 750 ميليارد تومان تكميل كرديم كه بخش زيادي از آنها در مناطق محروم رقم خورده است.

عدالت در تمام نقاط شهر برقرار مي‌شود

نوروزي گفت: در طول يكسال گذشته چندين مرتبه به مناطق كمتر برخورداري همچون منطقه 14 و محله حصه سرزده و بازديدهايي انجام داديم و پيرو آن اتفاقات خوبي در اين نقاط رقم خورد از جمله اينكه طي چند روز اخير با همكاري اداره كل راه و شهرسازي معابر حصه آسفالت شده است، هر چند اين مناطق استحقاق خدمات رساني بيشتري را دارند.

وي تاكيد كرد: در منطقه دو شهرداري خط 56 اتوبوسراني را راه اندازي كرديم كه از دهنو، درمانگاه شهداي دهنو تا نقاط ديگر شهر به شهروندان سرويس‌دهي مي‌كند.

شهردار اصفهان افزود: در شهر اصفهان نمي توان گفت منطقه‌اي كمتر برخوردار و منطقه‌اي برخوردار است، زيرا در مناطقي كه گمان مي‌شود، برخوردار است نيز مشكلاتي وجود دارد، اما از مناطق برخوردار كه درآمد بهتري دارند كمك‌هايي براي مناطق كمتر برخوردار اختصاص مي‌دهيم تا عدالت برقرار شود.

وي افزود: در حال حاضر رسيدگي به مناطق محروم در اولويت است و مسائل آموزشي، فرهنگي، حاشيه‌نشيني و امكانات اوليه آنها مورد رسيدگي قرار گرفته است.

نوروزي تاكيد كرد: هر كسي بتواند به آباداني محله هاي كمتر برخورداري همچون حصه كمك كند، شايسته‌ترين اعمالي است كه توانسته انجام دهد و اميدوارم در برنامه‌هاي آينده به گونه‌اي عمل كنيم كه «عدالت» باني توزيع متوازن امكانات در سطح مختلف شهر باشد.

وي به ديگر پروژه هاي عمراني شهر اشاره كرد و گفت: عمليات احداث ادامه پل هفتم در ميدان استقلال طي يكسال گذشته آغاز شده و پروژه پارك بزرگ پرديس هنر به مساحت هشت هكتار نيز تاكنون 70 درصد پيشرفت داشته است.

شهردار اصفهان تصريح كرد: مشكلات پل اشكاند را با كمك مردم اين منطقه رفع، ديون مردم و مطالبات پيمانكاران را پرداخت كرديم، با بانك‌ها از جمله بانك شهر براي پرداخت ديون مذاكراتي انجام داديم؛ بخشي از ديون را با زمين‌هايي كه در اختيار داشتيم تسويه كرده و براي كارهاي بزرگ، توافق‌هاي خوبي را انجام داده‌ايم.

وي گفت: انجام اين اقدامات نياز به برنامه‌ريزي داشت، البته شعار ما انضباط مالي بود كه خوشبختانه محقق شده است و بايد از كاهش هزينه‌ها و افزايش بهره‌وري و اينكه اين شفاف‌سازي و انضباط مالي در كارها اتفاق افتاده، براي مردم سخن بگويم.

انجام تشريفات قانوني مزايده و مناقصه يعني شفاف‌سازي

نوروزي با تاكيد بر اينكه اصل بر انجام تشريفات قانوني مزايده و مناقصه يعني شفاف‌سازي است، اظهاركرد: امروزه شهرداري ظرف يك ماه پروانه ساختماني صادر مي كند، مگر در مواردي كه مشكل حقوقي وجود داشته باشد.

وي ادامه داد: مسائل شهرسازي با حقوق شهروندي سرو كار دارد و حفظ حقوق شهروندي شعار ما بوده كه اميدواريم آن را تحقق بخشيم.

شهردار اصفهان با بيان اينكه در اين مدت براي يك مجموعه 170 هكتاري شهيد كشوري كه مردم  12 سال گرفتار آن بودند، توانستيم با  كمك همكاران در شوراي برنامه ريزي استان مصوبه لازم را دريافت كنيم، طرح پهنه بندي شهر نيز موضوعي بود كه هفت سال گره كور شهر شده بود، اما با تاش هاي صورت گرفته از شوراي عالي شهرسازي و معماري مصوبات لازم را دريافت كرديم و منطقه 12 و برخي از نقاط شهر را زوم‌بندي كرديم؛ همچنين در صدد هستيم تعيين تكليف بخش زيادي از شهر و پهنه‌بندي حريم شهر را انجام دهيم.

وي خاطرنشان كرد: از شوراي عالي شهرسازي مصوبات لازم در خصوص زمين‌هاي علي آباد كلنگان را بعد از 20 سال دريافت كرديم و البته مردم آگاه هستند كه چه كار مهمي براي آنها انجام شده است.

دريافت 349 مصوبه از كمسيون ماده پنج و 39 مصوبه از شوراي برنامه‌ريزي در يكسال

نوروزي با بيان اينكه شهرداري اصفهان در يكسال اخير 349 مصوبه از كمسيون ماده پنج و حدود 39 مصوبه از شوراي برنامه ريزي دريافت كرده است، افزود: 68 هكتار زمين گل نرگس را در كميسيون ماده پنج تعيين تكليف كرديم و اين اقدامات موفقيت‌هاي بزرگي است.

وي ادامه داد: شهرداري اصفهان طرح جامع شهر با رويكرد نوين را با قرارداد وزارت راه و شهرسازي كليد زده تا با  كمك ذي نغعان يعني سمن ها، اساتيد دانشگاه و مشاركت شهروندان به نتيجه برساند.

1397/07/29