درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان
width=14  width=14
 
فراخوان طراحی سر در بازار بین المللی گل و گیاه ارغوانسازمان ساماندهي مشاغل
 
width=14 width=14
شست فعالان حوزه فرش با شهردار، مشاور اقتصادي شهردار، مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري
شست فعالان حوزه فرش با شهردار، مشاور اقتصادي شهردار، مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري

شامگاه چهارشنبه نشست فعالان حوزه فرش با شهردار، مشاور اقتصادي شهردار، مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و عضو شوراي شهر اصفهان برگزار شد.

بهانه اين نشست كه نشات گرفته از دغدغه شهردار اصفهان به منظور بهبود وضعيت فرش اصفهان در عرصه بين الملل بود، منجر شد تا طرح ها و نظرات مختلفي در اين حوزه مطرح شود.

عصاچي از توليد كنندگان فرش دستباف در اين جلسه اظهار كرد:  فرش دستباف نيازمند نگاه ويژه‌اي است زيرا 280 هزار توليد كننده در استان در اين عرصه وجود دارد، تمام دنيا فرش را به اسم فرش ايران مي‌شناختند. . اين هنر_ صنعت بايد حفظ شود.

در ادامه صيرفيان رييس اتحاديه توليد كنندگان فرش دستباف با اشاره به لزوم ساخت يك موزه براي نمايش فرش دستباف اظهار كرد: در تبريز چندين موزه وجود دارد. اگر چند سال پيش اين موزه فرش اصفهان احداث شده بود تحولي در حد جام جهاني را شاهد مي‌بوديم.

در ادامه شهبازي عضو كميته فرش هم گفت: شهرداري نقش حمايتي در خوزه فرهنگي فرش مي‌تواند داشته باشد، زيرا فرش يك هنر_فرهنگ است. فضاي فرهنگي، معماري، هنري و اجتماعي اصفهان با فرش دستباف عجين است، تنوع فرش اصفهان بالاترين ميزان در استان‌هاي كشور است و با توجه به چنين ظرفيتي تقاضا داريم كه نمايشگاه‌هاي متعددي در اين حوزه برگزار شود.

وي ادامه داد: عقبه فرش استان به تمامي روستاها بر مي‌گردد. فرش جزو اولين كالاهايي بوده كه ترامپ تحريم كرده و جنبه سياسي هم پيدا كرده، پس بايد از اين كالا حمايت شود، همچنين شهرداري با رسانه‌هاي خود و تبليغات محيطي مي‌توانيد ياري گر ما باشد. همچنين ظرفيت خواهر خوانده‌هاي اصفهان فرصت خوبي براي تعامل در اين حوزه است.

در ادامه سپهر از طراحان انجمن فرش دستباف گفت: يكي از اصلي ترين وظايف شهردلري فرهنگسازي است و هنر بهترين ابزار فرهنگسازي است. اگر همه ارگانها عزم خود را جزم كنند، شاهد متولدان جديدي در اين حوزه خواهيم بود و در اين صورت مشكلات فرش هم حل خواهد شد.  همچنين اگر نمادي از فرش در يكي از ميادين شهري ايجاد شود به رونق اين هنر كمك خواهد كرد.

وي اضافه كرد: اينجا نيستيم كه بگوييم فقط از شهرداري چه مي خواهيم بلكه مي توانيم شهرداري را هم كمك كنيم، همانطور كه در كشورهاي اروپايي از هنرمندان به منظور رونق گردشگري استفاده ميشود.

اصغر برشان عضو شوراي شهر اصفهان هم گفت: صنايع دستي از پاكترين و زودبازده ترين صنايع است و شوراي شهر در حد توان خود از اين صنعت حمايت مي‌كند. البته تحريم ها گاهي موانعي را ايجاد مي‌كند.

عبدالحسين ساسان مشاور اقتصادي شهردار هم در ادامه گفت: در قران كريم آمده كه حضرت ابراهيم يك ملت بود، اما من مي گويم كه مرحوم همدانيان يك اصفهان بود. مدتي است كه تلاش مي‌شود مجسمه هاي‌شان در شهر ساخته شود اما اين امر محقق نشده است. مرحوم همدانيان تعدادي فرش دستباف جمع آوري كرده بودند كه مي خواستند با انها موزه درست كنند اما موفق به اين كار نشدند.

وي با اشاره به اينكه اين امر منجر به بهبود گردشگري مي‌شود افزود: هم اكنون با توجه به بي آبي چاره اي جز گردشگري نداريم و تاسيس موزه اي در اين حوزه بسيار كمك خواهد كرد. يزد هيچ منابعي ندارد اما حق قابل توجهي به گردن اقتصاد ايران دارد. يك كارخانه در يزد را غرفه غرفه كردن و به استارتاپها سپردند.

اين استاد اقتصاد اضافه كرد: از شهردار بايد خواست تا نيازها رفع شود اما نه به صورت فردي. بايد همه كمك كنيم. در همه خانه هاي اصفهان موزه وجود دارد و بايد موزه اي وجود داشته باشد تا اين ميراث را گردآوري كنيم. اگر واقعا همت داريم بياييم ريسبا، را به موزه تبديل كنيم تا گردشگري در شهر رونق گيرد.

محمد مجيري مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل و فرآورده هاي كشاورزي نيز گفت: پيش از مديريت جديد شهري قرار بود تا يك نمادي از فرش در ميدان استقلال ايجاد شود.

فرش جوشقان و يدمه به ثبت جهاني رسيده و فرشهاي ذهني منحصر به فردي توليد ميشود و در زمينه صادرات حرفي براي گفتن دارد.
تعداد بازدیدکنندگان امروز 1 تعداد کل بازدیدکنندگان درگاه تا امروز 151162 تعداد کاربران بر خط 107 تعداد کاربران لاگین بر خط 1
آدرس:
اصفهان – كنار گذر اتوبان شهيد صياد شيرازي،حدفاصل چهار راه پيروزي و خيابان ركن الدوله، نبش كوچه 36(احسان)
تلفــن:  4-32683601 031 
نمابر:32683605  031     
شمـاره پيــامـك :   3000139090                     
پست الكترونيك :   samandehi@isfahan.ir
 
تلفن رسيدگي به شكايات: 32684408  و 137 
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری اصفهان می باشد.