درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان
width=14  width=14
 
فراخوان طراحی سر در بازار بین المللی گل و گیاه ارغوانسازمان ساماندهي مشاغل
 
width=14 width=14
خبر1 - كارگروه مشترك و تخصصي ساماندهي مشاغل و ميادين شهرداري‌هاي كشور
خبر1 - كارگروه مشترك و تخصصي ساماندهي مشاغل و ميادين شهرداري‌هاي كشور
مجيري

مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده‌هاي كشاورزي شهرداري اصفهان گفت: در شهر اصفهان 80 هزار واحد صنفي پروانه‌دار و قانونمند، همچنين 30 هزار واحد صنفي بدون پروانه فعاليت مي‌كنند كه اين تعداد از حد استاندارد جهاني خارج است.

 محمد مجيري  در كارگروه مشترك و تخصصي ساماندهي مشاغل و ميادين شهرداري‌هاي كشور با بيان اينكه  امروز در شهرهاي بزرگ مشكلاتي با صنوف و استقرار نيافتن آن‌ها داريم، اظهار كرد: امروزه در كلان‌شهرها ديگر جايي براي زندگي توأم با آرامش وجود ندارد چرا كه شرايط زندگي مطلوب را براي مردم دشوار كرده‌اند.

وي ابراز اميدواري كرد: با برگزاري كارگروه‌هاي مشترك و تخصصي ساماندهي مشاغل با انتقال تجربيات بتوانيم در جهت داشتن شهري قابل سكونت و مطلوب شهروندان گام برداريم.

مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده‌هاي كشاورزي شهرداري اصفهان با بيان اينكه در شهر اصفهان 80 هزار واحد صنفي داراي پروانه‌ و30 هزار واحد صنفي بدون پروانه فعاليت مي‌كنند، تصريح كرد: تعداد واحدهاي صنفي فعال در شهر اصفهان از حد استاندارد جهاني خارج است و تمركز برخي از واحدها در كنار هم و ايجاد راسته‌بازارها مشكلات زيادي را براي تردد شهروندان ايجاد كرده است.

مجيري ادامه داد: راسته‌بازارهاي شهر اصفهان بايد از اين فضا خارج و ساماندهي مشاغل در آنها انجام شود.

وي افزود: بايد در حوزه ساماندهي مشاغل كه در نام‌گذاري چارت جديد سازمان نيز مورد توجه قرار گرفته، اقدامات گسترده‌اي انجام شود؛ البته در استان و شهر اصفهان در راستاي ساماندهي مشاغل تلاش‌هاي زيادي انجام شده كه در بازديدها نيز از نزديك شاهد تحقق اين امر بوده‌ايم.

مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده‌هاي كشاورزي شهرداري اصفهان با اشاره به اثرات منفي استقرار نامناسب مشاغل در سطح شهر گفت: عدم دسترسي و نبود پاركينگ، سد معبر و سيماي شهري نامناسب، ترافيك و آلودگي هوا، عدم آرامش روحي و رواني، اتلاف وقت و انرژي شهروندان، افزايش بيماري‌هاي صعب‌العلاج، تهديد هويت تاريخي، افزايش هزينه‌هاي مديريت شهري و عدم هماهنگي با ساير عناصر و برنامه‌هاي شهرداري از جمله اثرات منفي استقرار نامناسب مشاغل در سطح شهر است.

وي با اشاره به رويكرد ساماندهي مشاغل در اصفهان اظهار كرد: در شهر اصفهان، ساماندهي با اولويت پيشگيري از ايجاد مشاغل خاص و ناهماهنگ در دستور كار قرار گرفته است، همچنين ساماندهي در محل با رعايت ضوابط و استانداردها با اجراي حكم بند 20 ماده 55 قانون شهرداري‌ها و با اعمال ضوابط خاص در رأي تمهيدات انجام مي‌شود.

مجيري گفت: ديگر رويكرد ساماندهي مشاغل در اصفهان، ساماندهي با انتقال به مكان مناسب است، از اين‌رو احداث شهرك‌هاي كارگاهي در حريم شهر و اجراي آيين‌نامه نحوه ايجاد مجتمع صنفي در دستور كار قرار گرفته است.

وي تأكيد كرد: متوليان و عوامل تأثيرگذار در ساماندهي مشاغل شهري شامل استانداري، فرمانداري، شوراي اسلامي شهر، شهرداري، اتاق اصناف، شركت شهرك‌هاي صنعتي، سازمان صنعت، معدن و تجارت، دانشگاه علوم پزشكي، اداره كل حفاظت محيط زيست، اداره كل راه و شهرسازي و سازمان جهاد كشاورزي است.

وي با اشاره به مهم‌ترين چالش‌هاي ساماندهي مشاغل شهري اظهار كرد: تعدد قوانين و دستورالعمل‌ها، ماهيت بينابيني و چندجانبه فعاليت‌هاي ساماندهي و همچنين تعدد متوليان، عوامل ذي‌نفع و ذي‌نفوذ از جمله اين چالش‌ها به شمار مي‌رود.

مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده‌هاي كشاورزي شهرداري اصفهان افزود: گلوگاه‌هاي ايجاد نابساماني در مشاغل شهري شامل افزايش جمعيت و مهاجرت، رشد فزاينده واحدهاي صنفي فاقد كيفيت، نبود هماهنگي شهرداري و اتاق اصناف در ارائه پروانه كسب، عدم وجود منابع مالي پايدار در شهرداري‌ها و اتكا به كسب درآمدهاي ناپايدار و كاذب است علاوه بر آن وجود نداشتن ضابطه در خصوص نحوه استقرار و تراكنش انواع كاربري‌ها به‌ويژه كاربري تجاري در سطح شهر، صدور پروانه تجاري بدون توجه به نوع فعاليت قابل استقرار و زيرساخت‌هاي لازم و پرداختن به موضوع ساماندهي مشاغل بعد از شكل‌گيري كامل آن‌ها به اين امر دامن مي‌زند.

مجيري كاهش آلاينده‌ها و ناهنجاري‌هاي محيطي، اصلاح قوانين و آيين‌نامه‌ها، بسترسازي و فرهنگ‌سازي ساماندهي مشاغل را از جمله استراتژي توسعه و ساماندهي هدفمند مشاغل شهري دانست و تأكيد كرد: در اين راستا پروژه‌هايي از جمله مطالعات جامع ساماندهي مشاغل و صنايع شهر اصفهان با هدف تهيه برنامه راهبردي و عملياتي در راستاي ساماندهي مشاغل شهري در دستور كار قرار گرفته است.

وي ديگر پروژه‌هاي اين سازمان را تدوين آيين‌نامه مديريت و ساماندهي مشاغل مزاحم، پيگيري اصلاح ضوابط خاص صدور پروانه كسب رسته‌هاي صنفي مزاحم و آلاينده، هماهنگي و همكاري با كميته فرهنگ شهروندي، تعامل و هماهنگي با مديران مناطق پانزده‌گانه شهر، ساماندهي كارگران جوياي كار و ساماندهي موزاييك‌سازان عنوان كرد.

مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده‌هاي كشاورزي شهرداري اصفهان با اشاره به پروژه‌هاي سرمايه‌گذاري و مشاركتي گفت: اين پروژه‌ها شامل سرتينگ، بسته‌بندي، سردخانه، صنايع تبديلي و تكميلي، موتورسيكلت و دوچرخه، مجموعه صنايع چوب، خدمات خودرويي و پايانه و بارانداز مركزي شيلات كشور است.

مجيري با بيان اينكه پروژه شهرك كارگاهي قصر صنعت با 214 واحد كارگاهي آماده واگذاري به كارگاه‌هاي مزاحم شهر اصفهان است، افزود: پروژه شهرك صنايع كارگاهي اميركبير و شهرك مبل نيز در حال احداث است.

وي با اشاره به پروژه عمده‌فروشان خواروبار و مواد غذايي در ميدان مركزي ميوه و تره‌بار اصفهان تصريح كرد: اين پروژه شامل 111 واحد انبار در زميني به وسعت 15 هكتار در حال اجرا است و تا سال آينده به بهره‌برداري مي‌رسد.

مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده‌هاي كشاورزي شهرداري اصفهان تأكيد كرد: اين پروژه بزرگ‌ترين قطب خواروبار كشور خواهد بود و با راه‌اندازي آن بخش زيادي از عمده‌فروشان خواروبار شهر اصفهان كه در حال حاضر مشكلات ترافيكي زيادي در شهر ايجاد كرده‌اند به آنجا منتقل خواهد شد.

مجيري از احداث شهرك كارگاهي نيك‌انديش (پينارت) اصفهان خرداد و گفت: مجموعه بازار گل و گياه نيز در باغ تندرستي در زميني به مساحت 14.5 هكتار در حال ساخت است كه شامل بازارهاي گل و گياه، ماهيان زينتي، بازار گياهان دارويي و پرندگان زينتي خواهد بود و تا اواخر سال آينده تكميل و مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرد.

وي افزود: براي تكميل مجموعه بازار گل و گياه باغ تندرستي 530 ميليارد ريال اعتبار پيش‌بيني شده است.

مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده‌هاي كشاورزي شهرداري اصفهان با اشاره به پروژه مجموعه صنايع چوب اظهار كرد: اين پروژه با هدف ساماندهي كسبه فعال در حوزه صنعت چوب و مشاغل مرتبط با آن به‌ويژه فعالان مستقر در خيابان‌هاي شريف و امام رضا(ع) اجرا مي‌شود و در زميني به مساحت 24 هكتار در خيابان امام خميني (ره) نبش خيابان عطاءالملك در حال احداث است.

هدف كارگروه ساماندهي مشاغل و ميادين شهرداري‌هاي كشور استفاده از تجربيات شهرها است

در ادامه اين مراسم، سيد حسين اعرابي، دبير كارگروه مشترك و تخصصي ساماندهي مشاغل و ميادين شهرداري‌هاي كشور با ارائه گزارشي از مصوبات نشست اول كارگروه اظهار كرد: در نخستين نشست اين كارگروه اهداف تشكيل كارگروه و شرح وظايف و مأموريت‌هاي آن مصوب شد.

وي افزود: در نخستين نشست كارگروه مشترك و تخصصي ساماندهي مشاغل و ميادين شهرداري‌هاي كشور اعضاي كارگروه مشخص شدند و علاوه بر آن، زمان برگزاري جلسات مشترك نيز مورد تصويب قرار گرفت.

وي ادامه داد: در خصوص دو موضوع اصلي قرار است كارگروه مشترك مساعي انجام شود كه يكي از امور اصلي مربوط به سازمان ميدان و دوم پيگيري و پيشبرد سند آسيب‌شناسي در سازمان‌هاي ميادين است.

اعرابي ادامه داد: در نشست نخست مقرر شد، سازمان‌هاي ميادين و ساماندهي مشاغل شهري شهرداري‌هاي كشور رابطاني را معرفي و امور را پيگيري كنند، اما تنها شهرهاي قم، اهواز و زاهدان رابطان خود را معرفي كردند و لازم است ساير شهرها نيز براي معرفي اقدام كنند.

وي تأكيد كرد: اين كارگروه‌ها براي هم‌افزايي و استفاده از تجربيات شهرها تشكيل مي‌شود كه با معرفي رابطان و برقراري ارتباط بيشتر مسائل به‌صورت جدي‌تر بررسي و رفع خواهد شد.

وي تصريح كرد: در خصوص اهميت سند آسيب‌شناسي بايد گفت با توجه به شرايط اقتصادي موجود و نقش سازمان ميادين بايد تبادل‌نظر بيشتري انجام شود.

تعداد بازدیدکنندگان امروز 28 تعداد کل بازدیدکنندگان درگاه تا امروز 148439 تعداد کاربران بر خط 10 تعداد کاربران لاگین بر خط 1
آدرس:
اصفهان – كنار گذر اتوبان شهيد صياد شيرازي،حدفاصل چهار راه پيروزي و خيابان ركن الدوله، نبش كوچه 36(احسان)
تلفــن:  4-32683601 031 
نمابر:32683605  031     
شمـاره پيــامـك :   3000139090                     
پست الكترونيك :   samandehi@isfahan.ir
 
تلفن رسيدگي به شكايات: 32684408  و 137 
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری اصفهان می باشد.