درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان
width=14  width=14
 
فراخوان طراحی سر در بازار بین المللی گل و گیاه ارغوانسازمان ساماندهي مشاغل
 
width=14 width=14
نشست خبري مدير عامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده هاي كشاورزي شهرداري اصفهان
نشست خبري مدير عامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده هاي كشاورزي شهرداري اصفهان

نشست خبري مدير عامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده هاي كشاورزي شهرداري اصفهان


مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري شهرداري اصفهان گفت: نخستين فروشگاه محله‌اي كوثر تا قبل از نوروز 98 در شهرك پينارت بهره‌برداري مي‌شود.

 محمد مجيري  در ادامه سلسله نشست‌هاي " پاسخگويي در مسير اميد" اظهار كرد: رويكرد سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده‌هاي كشاورزي در راستاي ساماندهي مشاغل شهري تغيير كرده است.

وي افزود: شهر اصفهان ديگر جاي سكونت نيست و بايد به خارج از شهر كوچ كنيم چرا كه هواي آلوده، ترافيك شهري، نبود جاي پارك خودرو باعث شده زندگي در شهر سخت شود و وظيفه مديريت شهري رفع اين مشكلات است.

 

ساماندهي مشاغل شهري نياز اساسي شهر استمجيري

مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده‌هاي كشاورزي شهرداري اصفهان تصريح كرد: ساماندهي مشاغل شهري موضوع بسيار مهم و اساسي است، زيرا استقرار نامناسب واحدهاي صنفي در شهر مشكلات زيادي را به وجود آورده و همين موضوع باعث شده تكريم شهروندان به خوبي انجام نشود.

مجيري ادامه داد: همه ما مي دانيم كه برخي از خيابان هاي شهر به رسته برخي مشاغل تبديل شده است؛ به عنوان مثال در ميدان احمد آباد مغازه‌هاي ريزدانه فروش تلفن همراه مشكلات زيادي را براي تردد مردم ايجاد كرده و تكريم مشتريان به خوبي انجام نمي شود، درحالي كه در تمام كشورهاي دنيا صنف فروشندگان موبايل به عنوان كالاي الكترونيك در بهترين مكان ها مشغول فعاليت و خدمت رساني به مردم هستند.

وي اظهار كرد: در خيابان صغير نيز به واسطه فعاليت فروشگاه هاي ارائه كننده تزيينات اتومبيل جاي توقف و پارك خودرو ها نيست و نظير اين نوع مشاغل در ديگر خيابان‌هاي شهر نيز قابل مشاهده است به عنوان مثال در كردآباد استقرار واحد هاي نساجي در بين واحد هاي مسكوني، در محله ولدان فعاليت واحدهاي توليدي موزاييك كه زماني خارج از شهر بودند، اما با توسعه شهر به داخل آن ورود پيدا كرده‌، براي مسائل زيست محيطي شهر و سلامت شهروندان مشكل آفرين است.

مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فراورده هاي كشاورزي شهرداي اصفهان خاطرنشان كرد: ساماندهي نساجي هاي كردآباد در دستور كار قرار گرفته و زميني در شرق اصفهان ابتداي جاده نايين براي جابه جايي اين صنف در نظر گرفته و در حال تغيير كاربري زمين هستيم، البته سازمان محيط زيست معتقد است كه مكان آن ها بايد در شعاع 50 كيلومتري از مركز شهر باشد و اين يعني فاصله شهر تا ورودي مجتمع فولاد مباركه كه نمي توان واحد صنفي را به آنجا انتقال داد از اين رو در حال انجام مذاكرات هستيم.

مجيري با بيان اينكه در شهر اصفهان حدود 90 اتحاديه صنفي وجود دارد كه براي همه آن ها كمابيش معضلات استقرار نامناسب واحدهاي صنفي قابل اشاره است، افزود:  البته شهر اصفهان در مقايسه با شهرهاي ديگر بسيار زيبا و سامان يافته است كه اين مهم حاصل تلاش مسئولان و مردم است، اما بايد براي رفع مشكلات در حوزه اصناف نيز اقدام كرد.

وي با اشاره به بخش فراورده هاي كشاورزي اين سازمان گفت: در بخش فراورده هاي كشاورزي بايد محصولات كشاورزي مورد نياز مردم از توليد كننده بدون واسطه به دست مصرف كنندگان برسد از اين رو 25 سال پيش ميدان ميوه و تره بار ساخته شد و هرشب حدود 10هزار تن ميوه، صيفي و سبزيجات وارد ميدان شده و ساعت پنج صبح توسط خرده فروشان با چهارهزار وانت سواري و نيسان به داخل شهر عرضه مي شود.

مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فراورده هاي كشاورزي شهرداي اصفهان تصريح كرد: در ميدان ميوه و تره بار اصفهان بيش از 220 واحد غرفه فروش ميوه و 250 واحد فروش سبزي  به صورت شبانه روز فعال هستند.

احداث پانزدهمين فروشگاه كوثر در شهرك شهيد كشوري

مجيري با اشاره به راه اندازي 14 فروشگاه كوثر در شهر اصفهان خاطرنشان كرد: پانزدهمين فروشگاه كوثر اصفهان در منطقه شهرك شهيد كشوري در حال احداث است و براي كوثر 16 نيز در شهر خوارسگان در حال تملك زمين و آماده سازي هستيم.

وي در ادامه با اشاره به راه‌اندازي بازارهاي محله‌اي كوثر نيز در نقاط مختلف شهر گفت: نخستين فروشگاه محله‌اي كوثر تا قبل از نوروز 98 در شهرك پينارت راه اندازي و مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرد؛ در آينده نه چندان دور به دنبال توسعه فروشگاه هاي كوچك به عنوان بازار محله‌ اي كوثر در محله هاي مختلف شهر هستيم.

مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فراورده هاي كشاورزي شهرداي اصفهان ادامه داد: تنظيم بازار كالاها در فروشگاه هاي كوثر در حال انجام است تا با توجه به افزايش افسارگسيخته قيمت‌ها با كالاهايي كه از ستاد تنظيم بازار ارايه مي شود، قيمت اجناس را در بازارهاي كوثر مناسب تر كنيم.

مجيري با اشاره به "فرانچايز كردن" فروشگاه هاي كوثر گفت: در فروشگاه هاي بزرگ تا چند سال پيش اين حجم رقابت وجود نداشت، البته فروشگاه هاي بزرگ در دنيا تجربه خوبي دارند، زيرا مردم نياز ماهانه خود را از فروشگاه هاي بزرگ تأمين و نيازهاي روزانه را از فروشگاه هاي خرد تأمين مي‌كنند.  

وي افزود: در كنار فروشگاه‌هاي كوثر، فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي ديگري براي تأمين نياز مردم راه اندازي شد، اما بررسي‌ها نشان مي‌دهد تنها 10 درصد نياز مردم از فروشگاه هاي زنجيره‌اي تأمين مي شود و 90 درصد نياز مردم همچنان از فروشگاه‌هاي خرد انجام مي شود از اين رو درصدد افزايش تعداد فروشگاه‌ها برآمده‌ايم و در حال مطالعه هستيم تا فضاهايي در شهر كه مردم در حال فعاليت هستند برند كوثر را در اختيار قرار گيرند، البته براساس دستورالعمل‌ها فعاليت اين واحدهاي صنفي تحت نظارت سازمان ساماندهي مشاغل شهري خواهد بود.

مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فراورده هاي كشاورزي شهرداي اصفهان با اشاره به مزاياي "فرانچايزكردن" فروشگاه هاي كوثر گفت: فروشگاه‌هاي بزرگ بايد هزار مترمربع مساحت داشته باشد، اما براي فروشگاه‌هاي كوثر درصدد هستيم پروانه فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي را دريافت كنيم تا با استفاده از يك پروانه كسب، تعداد زيادي فروشگاه را كه ديگر نياز نيست حتماً هزارمترمربع مساحت داشته باشد در شهر راه اندازي كنيم.

بازسازي مدرن بازار گل و گياه

مجيري در پاسخ به سوالي در خصوص آخرين وضعيت انتقال بازار گل و گياه همدانيان گفت: در خيابان همدانيان سال‌ها است بازار گل و گياه فعال شده و مورد استقبال شهروندان قرار گرفته است؛ در اين بازار توليد كنندگان گل و گياه محصولات خود را بدون واسطه به شهروندان عرضه مي‌كنند.

وي با اشاره به برگزاري مزايده‌اي به صورت رسمي گفت: 240 شركت‌كننده از صنف توليدكنندگان گل و گياه براي عرضه محصولات خود در اين مزايده شركت كردند و استعلام از سازمان جهادكشاورزي و سازمان نظام مهندسي كشاورزي انجام شد تا اطمينان پيدا كنيم افراد متقاضي توليدكننده واقعي هستند و پس از حصول اطمينان غرفه‌ها در اختيار متقاضيان قرار گرفت.

مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فراورده هاي كشاورزي شهرداي اصفهان با اشاره به بازسازي اساسي در بازار گل و گياه همدانيان خاطرنشان كرد: تا قبل از نوروز امسال در بازار گل و گياه با اقدامات انجام شده يك بازار زيبا و مدرن به شهروندان تحويل خواهيم داد، چرا كه مردم ما استحقاق بهترين خدمات هستند.

مجيري با بيان اينكه بازار گل و گياه همدانيان پايان سال 98 به باغ تندرستي منتقل مي شود، گفت: باغ تندرستي پشت بيمارستان فارابي ابتداي بلوار رضوان در فضايي به مساحت 14.5 هكتار در حال ساخت است كه بزرگترين بازار بين المللي گل و گياه خواهد بود.

وي خاطرنشان كرد: در باغ تندرستي پايانه صادرات گل و گياه را شكل مي‌دهيم تا از آن فضا براي صادرات گل و گياه استفاده شود، البته بازار فعلي گل و گياه همدانيان پس از انتقال فعالان گل و گياه به بازار مشاغل خانگي تبديل مي شود. 

مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فراورده هاي كشاورزي شهرداي اصفهان در پاسخ به سوالي مبني بر گلايه خرده فروشان به ويژه صنف قصابان از فعاليت بازارهاي كوثر و تحت الشعاع قرار گرفتن فعاليت آن ها، گفت: در بازارهاي كوثر براي كنترل قيمت اقدامات زيادي انجام شده و اگر نتوانيم كنترل قيمت انجام دهيم گوشت در بازارهاي كوثر كيلويي 100 هزارتومان خواهد بود، البته دولت در حال تدبير است تا از قاچاق دام زنده جلوگيري كرده و واردات دام را از كشورهاي حوزه آسياي ميانه انجام دهد.

مجيري خاطرنشان كرد: طي مذاكرات انجام شده با 14 بهره‌بردار فروشگاه هاي كوثر مقرر شده هزينه‌اي بابت اجاره مكان از غرفه هاي فروش گوشت دريافت نشود تا گوشت با قيمت كمتري در بازارهاي كوثر عرضه شود.

انتقال خشكبار فروشان

مجيري با اشاره به انتقال خشكبار فروشان اظهار كرد: شهرك خشكبار در ميدان مركزي ميوه و تره بار درحال احداث است، تعداد 45 سوله 520 مترمربعي در حال حاضر با دفاتر كار براي واگذاري آمده شده و بخشي از عمليات ساختماني آن تا خردادماه سال آينده به پايان مي رسد، اما فروش سرقفلي به فعالان صنف آماده شده است و اين مكان به قطب خشكبار شهر تبديل خواهد شد.

وي ادامه داد: تعداد 66 سوله ديگر نيز در كنار سوله‌هاي موجود بازار خشكبار ميدان ميوه و تره بار اضافه مي‌شود تا تعداد آنها به 111 سوله برسد البته قصد داريم مقدمات ساخت 66 سوله به صورت مشاركتي را فراهم كنيم كه مذاكرات آن با اتحاديه در حال انجام است.

مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فراورده‌هاي كشاورزي شهرداي اصفهان تأكيد كرد: طبق بند 20 ماده 55 قانون شهرداري اصفهان اختيار دارد كه واحدهاي صنفي مزاحم را طبق قانون از سطح شهر خارج كند.

مجيري با بيان اينكه در حال حاضر در سطح شهر اصفهان 80 هزار واحد صنفي پروانه دار و 40 هزار واحد صنفي بدون پروانه كسب مشغول فعاليت هستند، گفت: تعداد زياد واحدهاي صنفي بدون استاندارد جهاني كه در سطح شهر اصفهان ايجاد شده، از حد نياز شهر فراتر است و اين آمار زيبنده شهر نبوده و اقتصاد شهر را با چالش مواجه كرده است، بنابراين راه اندازي فروشگاه‌هاي كوثر به به منظور كاهش تعداد فروشگاه‌هايي است كه اقتصاد شهر را تحت الشعاع قرار داده است.

پوست اندازي فروشگاه‌هاي كوثر تا پايان سال جاري

وي از پوست اندازي فروشگاه‌هاي كوثر تا پايان سال جاري خبر داد و افزود: در اين پوست اندازي‌ها ساماندهي غرفه‌ها، نور، گرمايش، سرمايش  انجام و كالاها با قيمت مناسب ارايه مي‌شود، همان‌گونه كه در حال حاضر در كوثرهاي هشت، شش و چهار اين تفاوت‌ها به صورت كاملا محسوس قابل مشاهده است.

مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فراورده هاي كشاورزي شهرداي اصفهان خاطرنشان كرد: در هركدام از بازارهاي كوثر يك نفر دامپزشك و ناظر بهداشتي مستقر است تا محصولات غذايي و پروتئيني به صورت سالم به مردم ارايه شود.

مجيري گفت: عده اي با استفاده از برند كوثر فروشگاه هايي با عناوين كوثر مهر، كوثر شفق و كوثر وليعصر در سطح شهر راه اندازي كرده و از اعتماد مردم سوء استفاده مي‌كنند از اين رو شكايتي به دادگاه مطرح كرديم كه روز گذشته رأي حاكميت به نفع سازمان صادر شد و تمام اين فروشندگان بايد تابلوهاي خود را تا قبل از پايان سال اصلاح كنند.

وي با تأكيد بر ايجاد همدلي بين شهرداري، اتحاديه‌هاي صنفي، سازمان صنعت و معدن و محيط زيست گفت: تنها با همدلي و هم افزايي انتقال صنوف و مشاغل اتفاق مي افتد در غير اين‌صورت با سختي هايي روبرو خواهيم شد. 

مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فراورده هاي كشاورزي شهرداي اصفهان افزود: دسته بندي صنوف به سه بخش واحدهاي سبز، زرد و قرمز انجام مي شود، واحدهاي سبز توزيعي داخل شهر هستند، واحدهاي صنفي زرد در حريم شهر با رعايت برخي ضوابط و استانداردها و واحدهاي قرمز بايد به خارج از شهر داخل شهرك‌ها انتقال پيدا كنند.

مجيري با بيان اينكه طرح جامع ساماندهي مشاغل مزاحم شهري در دست مطالعه است، گفت: اين اقدام براي نخستين بار در اصفهان انجام مي شود تا بر مبناي آن بدانيم كه در آينده چه حركت هايي بايد انجام شود.

وي با اشاره به برنامه هاي سازمان براي نوروز 98 گفت: درصدد هستيم براي عرضه ميوه نوروزي واحدهايي را در فروشگاه هاي كوثر و ساير نقاط شهر مهيا كنيم كه در اين راستا بررسي هاي لازم انجام شده است؛ در ستاد تنظيم بازار پيگيري هايي انجام داده ايم تا براي گوشت سهميه بهتري براي اصفهان دريافت كنيم، البته تجار اصفهاني بايد گوشت گرم را به صورت مستقيم از آسياي ميانه وارد اصفهان كنند تا تنظيم بازار بهتر انجام شود.

انتقال موزاييك سازان به بختياردشت

مدير عامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فراورده هاي كشاورزي شهرداي اصفهان با اشاره به انتقال موزاييك سازان در خيابان شهيدان گفت: خيابان شهيدان به يك بافت كارگاهي تبديل شده و تردد خودروهاي سنگين بسيار زياد است از اين رو با مدير منطقه دو جلساتي برگزار و كارگروه تشكيل داديم تا اين صنف به زمين 18هكتاري در منطقه بختيار دشت انتقال پيدا كنند و محل كنوني به محلي تفرج‌گاهي براي مردم تبديل شود؛ در حال حاضر جلسات كارگروه آزادسازي واحدهاي موزاييك سازي در حال برگزاري است. 

توسعه شهرك صنفي طلا

مجيري در پاسخ به سوالي مبني بر تعيين تكليف انتقال طلافروشان گفت: در حال حاضر 1400 كارگاه طلاسازي كه بيشتر در بافت‌هاي تاريخي فعال هستند، مشغول كاربوده كه قرار است به شهرك صنفي طلا منتقل شود.

وي تأكيد كرد: با همكاري اداره كل راه و شهرسازي 50 هكتار زمين و 30 هكتار نيز براي توسعه شهرك صنفي طلا در مجاورت شهرك صنعتي جي در نظر گرفته شده كه در حال حاضر اقدامات اداري آن تمام شده و صنف بايد زمين را تحويل و سهام گذاري كنند تا شهرك صنفي طلا شكل بگيرد.

مجيري ابراز اميدواري كرد: با همدلي بين صنف طلافروشان ساماندهي آن ها در آينده نزديك رقم بخورد تا بافت تاريخي اطراف ميدان نقش جهان نفسي تازه كند، البته اتحاديه هاي صنفي طلافروشي استان يزد نيز تقاضا كردند كه اگر شهرك طلا محقق شد فضايي به آن‌ها نيز اختصاص داده شود تا شهرك تخصصي طلا شكل بگيرد و به رونق اقتصادي كمك كند.

وي ادامه داد: مطالعات شهرك اميركبير نيز انجام شده تا بخش حمل بار به جاي ديگري منتقل شود.

احداث بازار تخصصي موتورسيكلت

مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فراورده هاي كشاورزي شهرداي اصفهان در پاسخ به سوال ديگري مبني بر ساماندهي بازار روز خيابان مصلي در ميدان قدس اظهار كرد: در اين مكان بازار تخصصي موتورسيكلت در زميني به وسعت 15هزار مترمربع احداث مي شود و در آن 181 واحد تجاري و 110 واحد اداري و دفتر كار، پاركينگ و انبارهاي مكانيزه شكل مي‌گيرد.

مجيري با بيان اينكه در اعتبارات امسال براي ساخت بازار تخصصي موتورسيكلت 10 ميليارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده بود، افزود: اين درحالي است كه براي ساخت اين بازار 200 ميليارد تومان نقدينگي نياز است بنابراين تأكيد داريم سازوكاري آماده كنيم تا صنف موتورسيكلت فروشان براي اين مجموعه ورود پيدا كنند تا بتوانيم طي سه سال آينده پروژه را به نتيجه برسانيم.

ايجاد كنسرسيوم بين بهره برداران فروشگاه‌هاي كوثر

وي با تأكيد بر اينكه در فروشگاه هاي كوثر زمينه اشتغال بيش از هزار نفر به صورت مستقيم فراهم شده است، خاطرنشان كرد: در حال ايجاد كنسرسيوم بين بهره برداران فروشگاه كوثر هستيم تا تعاوني شكل بگيرد و خريد فروشگاه ها به صورت متمركز انجام شود.

تاكيد بر مشاركت با بخش خصوصي

مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فراورده هاي كشاورزي شهرداي اصفهان در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه سهم سازمان ساماندهي مشاغل شهري شهرداري اصفهان در بودجه سال 98 چقدر است، گفت: براي سال آينده 100 ميليارد تومان بودجه عمراني و جاري در شوراي سازمان مصوب شده كه به تصويب شوراي شهر خواهد رسيد، البته بيش از اين مقدار يعني حدود 84 ميليارد تومان براي بخش مشاركت در نظر گرفته‌ايم.

مجيري افزود: با بودجه‌هاي محدود نمي‌توانيم شهرك هاي صنفي را محقق كنيم از اين رو به مشاركت بخش خصوصي تأكيد داريم و معتقديم براي احداث بازار تخصصي موتورسيكلت و دوچرخه، شهرك طلا، شهرك صنفي كارگاه هاي صنايع دستي و... بايد زمين و پروانه توسط شهرداري ارايه و تأسيسات مربوطه مهيا شود تا بخش خصوصي شرايط لازم براي ساخت و ساز را داشته باشد.

وي خاطرنشان كرد: سال آينده بازار ماهيان و پرندگان زينتي همچنين گياهان دارويي در باغ تندرستي ساماندهي مي‌شود.

استخر غدير مدرن مي‌شود

مجيري با بيان اينكه استخر باغ غدير مدرن مي شود، گفت: نور و زيبا سازي استخر باغ غدير، اتاق مه سرد، سناي خشك و جكوزي آن تغيير اساسي پيدا كرده و در آن تريا نيز احداث خواهيم كرد كه اين اقدامات ابتداي سال آينده انجام خواهد شد.

وي با اشاره به توزيع كيسه هاي پارچه اي در فروشگاه كوثر تصريح كرد: در فروشگاه هاي كوثر كيسه‌هاي پلاستيكي كنار گذاشته شد و اين اقدام باعث شد كه در شش ماه اول امسال چهار ميليون و 600 هزار كيسه پلاستيك از چرخه مصرف حذف شود.

مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فراورده هاي كشاورزي شهرداي اصفهان ادامه داد: در حالي كه قيمت هركدام از كيسه هاي پارچه اي 1600 تومان است، از شهروندان تنها 200 تومان بابت هركدام از كيسه ها دريافت مي شود و در واقع بهره برداران براي هر كيسه 1400 تومان ضرر مي دهند از اين رو دنبال راهكاري براي حل جبران اين مبلغ هستيم، البته اگر شهروندي كه كيسه پارچه‌اي خريده آن را مرتبه بعد به بازار تحويل دهد، 200 تومان تخفيف مي‌گيرد.

مجيري احداث خوابگاه در ميدان مركزي ميوه و تره بار براي رانندگان را از ديگر اقدامات انجام شده برشمرد و گفت: در حالي كه قبلاً رانندگان مجبور بودند گاهي شب‌ها در خودرو بخوابند اين خوابگاه به صورت رايگان در اختيار آن‌ها قرار گرفته است.

وي افزود: ساخت تالار 25 ميوه در ميدان مركزي در بهمن ماه سال جاري كلنگ زني مي‌شود و بارانداز خوبي در اين ميدان براي ماهي فروشان ايجاد خواهد شد.

تعداد بازدیدکنندگان امروز 28 تعداد کل بازدیدکنندگان درگاه تا امروز 148439 تعداد کاربران بر خط 65 تعداد کاربران لاگین بر خط 1
آدرس:
اصفهان – كنار گذر اتوبان شهيد صياد شيرازي،حدفاصل چهار راه پيروزي و خيابان ركن الدوله، نبش كوچه 36(احسان)
تلفــن:  4-32683601 031 
نمابر:32683605  031     
شمـاره پيــامـك :   3000139090                     
پست الكترونيك :   samandehi@isfahan.ir
 
تلفن رسيدگي به شكايات: 32684408  و 137 
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری اصفهان می باشد.