درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان
معاون شهرسازي و معماري شهرداراصفهان: شهر زيست‌پذير شهري انسان‌گرا است
معاون شهرسازي و معماري شهرداراصفهان: شهر زيست‌پذير شهري انسان‌گرا است
شهر زيست‌پذير، شهري انسان‌گرا

معاون شهرسازي و معماري شهردار اصفهان شهر زيست‌پذير را شهري انسان‌گرا دانست و گفت: در حال حاضر تهيه سند سيما و منظر شهر اصفهان در دستور كار معاونت شهرسازي و معماري قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار ايمنا، سيد احمد حسيني‌نيا در نخستين جلسه كميته پيرايش شهري اظهار كرد: يكي از معضلات كليدي امروز در شهرهاي كشور بحران موجود در سيماي شهري است كه از منظر خرد و كلان حادث شده است.

وي با بيان اينكه از منظر كلان بي‌توجهي به سيماي شهري در نظام كلي هدايت تحولات كالبدي شهرها، سيماي شهري را مخدوش و بي هويت كرده است، افزود: از منظر خرد سه معضل اضافات و الحاقات، فرسودگي نماها و تابلوهاي بي‌ضابطه باعث اغتشاش بصري و افت كيفي سيماي شهري شده است.

معاون شهرسازي و معماري شهردار اصفهان ادامه داد: براي رفع اين معضل در مقياس خرد، سه اقدام پيرايش، مرمت و ساماندهي در دستور كار مديريت شهري قرار گرفت.

وي افزود: در خصوص مباحث كلان مرتبط با سيما و منظر شهري اقدامات زيادي شده است و در حال حاضر تهيه سند سيما و منظر شهر اصفهان در دستور كار معاونت شهرسازي و معماري قرار گرفته، اما توجه به معضلاتي كه در مقياس خرد بر سيماي شهري حادث شده چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

حسيني‌نيا تصريح كرد: از منظر خرد سه عارضه كلان بر سيماي شهري كشور عارض شده كه عارضه اول اضافات ناشي از پوشش بالكن‌ها و بام‌ها براي تامين اضافه بنا، عناصر و كانال‌هاي تاسيساتي نظير كولر و بخاري و حتي تاسيسات زيربنايي مثل كابل‌هاي برق و تلفن و لوله هاي گاز است.

وي عارضه دوم سيماي شهرها را فرسودگي نماها به دلايل اقتصادي و اجتماعي دانست و گفت: ساكنان اصولا نسبت به حفظ و مرمت نما احساس مسئوليت نمي‌كنند و اين امر باعث شده بعضي از نماهاي ارزشمند شهري فرسوده شده و از نظر بصري نازيبا جلوه كنند.

معاون شهرسازي و معماري شهردار اصفهان با بيان اينكه عارضه سوم سيماي شهري مسئله تابلوها در خيابان‌ها و راسته‌هاي تجاري و فعاليتي است، افزود: تابلوها بدون هيج ضابطه و قانوني به فراخور تشخيص و نياز صاحبان كسب و كار روي نماي ساختمان‌ها، نصب و هيچ نظارت و كنترلي از بعد زيبايي‌شناسي و تاثير مخربي كه بر جلوه بصري شهر دارند، روي آنها صورت نمي‌گيرد.

وي تاكيد كرد: براي رفع اين معضلات در مقياس خرد بايد سه اقدام اساسي از جمله پيرايش براي رفع معضل الحاقات و اضافات، مرمت براي رفع معضل فرسودگي و ساماندهي براي رفع عارضه تابلوهاي بي ضابطه در دستور كار قرار گرفته است.

حسيني‌نيا با بيان اينكه در اجراي پروژه‌هاي پيرايش، مرمت و ساماندهي سيماي شهري به طور كلي رويكرد تسهيلگري و تعاملات سازنده و كنترل شده با تمامي ذي‌نفعان پروژه در دستور كار مديريت شهري است، گفت: تمام اقدامات در تعامل و همراهي با تمامي ذي‌نفعان پروژه پيش خواهد رفت، لذا به اين منظور نخستين كميته پيرايش شهري با حضور مشاور ارشد معاونت شهرسازي و معماري در زمينه پيرايش و جمعي از نمايندگان ثابت و تام الاختيار مناطق 15 گانه و گروهي از مهندسان مشاور به منظور تحقق‌پذيري طرح در معاونت شهرسازي و معماري تشكيل و با مروري از تجربه‌ها و اقدامات مشابه در شهر تهران، محورهاي منتخب مناطق تدقيق و 15 محور انتخابي در دستور كار پيرايش، مرمت و ساماندهي قرار گرفت.

وي تصريح كرد: در جهت اجرايي شدن موضوع، مشاوران با لحاظ كردن ملاحظات مختلف كالبدي، اجتماعي و حقوقي در تهيه طرح پيشنهادي، در اجرا هم خدمات تسهيلگري، مديريت پروژه و نظارت كارگاهي و عاليه را ارائه خواهند داد و پيمانكاران نيز به صورت مناقصه بر اساس اسناد ارائه شده از طرف مشاوران در چارچوب ضوابط قانوني اتخاذ شده كار را اجرا مي‌كنند.

وي افزود: تعامل با ذي‌نفعان در يك رويكرد مشاركتي، توجه ويژه به جنبه‌هاي حقوقي و رعايت نكات ايمني در اجرا هم از نكات بسيار مهمي است كه با حضور دفاتر تحقق‌پذيري طرح امكانپذير خواهد بود.

1398/06/27
تعداد بازدیدکنندگان امروز 108 تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز 546698 تعداد کاربران بر خط 7 تعداد کاربران لاگین بر خط 1
شماره پیامکی
 آدرس :پل چمران،جنب شهرداري منطقه 7
پست الكترونيك :Shahrsazi@isfahan.ir
تلفن :34593634،34593650
فكس :34594401