درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان
معاون شهرسازي و معماري شهردار اصفهان:"جهان نما" گامي براي رفع مشكلات شهر اصفهان
معاون شهرسازي و معماري شهردار اصفهان:"جهان نما" گامي براي رفع مشكلات شهر اصفهان
"جهان نما" گامي براي رفع مشكلات شهر اصفهان

معاون شهرسازي و معماري شهردار اصفهان گفت: با توجه به لزوم تحليل يكپارچه، ريشه‌يابي و اولويت‌بندي مسائل اصلي شهر و انتخاب شيوه مشاركت مناسب و حداكثري ذي‌نفعان در تحليل مسائل، شيوه‌اي از مشاركت بزرگ مقياس ذي‌نفعان با نام «جهان نما» براي شهر اصفهان مناسب‌سازي شده است.

سيد احمد حسيني‌نيا در گفت و گو با خبرنگار ايمنا با اشاره به ضرورت خردمحوري جمعي و تقويت همدلي و همسويي تمامي ذي‌نفعان توسعه شهري اصفهان از جمله مديران، برنامه‌ريزان، شهروندان و سازمان‌هاي مختلف براي رفع معضلات و مشكلات شهر از طريق فرايند برنامه‌ريزي شهري، اظهار كرد: در جهت شكل دادن هدفمند و هوشمند آينده شهر و شهروندان با استفاده از شيوه‌هاي خلاق و نوآور و تغيير «نحوه شناخت شهر امروز و ويژگي‌هاي آن» و «نحوه نگرش به آينده و حركت به سوي آن» وجود برنامه جامع شهر اجتناب‌ناپذير است.

وي تاكيد كرد: برنامه جامع شهر با ايجاد ارزش افزوده براي شهر موجب رونق اقتصادي و بهبود ويژگي‌هاي اجتماعي، فرهنگي و زيست محيطي شهر و ايجاد فضايي زيست­‌پذير مي­‌شود.

معاون شهرسازي و معماري شهردار اصفهان با بيان اينكه برنامه جامع شهر اصفهان با فاصله گرفتن از تفكر بخشي، فن­‌سالارانه و صرفا كالبدي و گام برداشتن در جهت شناسايي مشكلات و ظرفيت‌­هاي شهر و تدوين راه­‌حل­‌هاي مشاركتي در چارچوب رويكرد فضايي و راهبردي در پيِ توجه به مسائل كليدي و فرابخشي شهر با مشاركت تمام ذي‌نفعان است، تصريح كرد: مشاركت ذي‌­نفعان براساس ميزان قدرت­‌دهي به شهروندان مي‌تواند در سطوح و درجات مختلفي صورت گيرد و طيفي پنج­‌ سطحي شامل اطلاع‌رساني، شنيدن نظرات و ديدگاه‌هاي مردم، اعمال نظرات مردم در تصميمات، اجماع و توافق عمومي و دادن اختيار به مردم را دربرگيرد.

وي ادامه داد: در اين طيف با گذار به سطوح بالاتر، ميزان تأثيرگذاري شهروندان در فرآيند برنامه‌­ريزي و مديريت شهري افزايش يافته و در بالاترين سطح، برنامه­ ريزان تنها اجرا كننده تصميمات مردم خواهند بود كه فراتر از معتبر سازي تصميمات با نظرات مردم است و زمينه‌اي مهم براي تحقق عيني مردم‌سالاري فراهم مي‌كند.

حسيني‌نيا خاطرنشان كرد: تلاش شده تا در فرآيند تهيه برنامه جامع شهر از سطوح مختلف مشاركت با ذي‌نفعان شامل ارتباط مردمي (جريان اطلاعات از سوي مسئولان)، مشورت با مردم(جريان اطلاعات از سوي مردم به مسئولان) و مشاركت مردم (تبادل اطلاعات ميان مردم و مسئولان) با تكيه بر جريان اطلاعات ميان مشاركت­‌كنندگان و برنامه‌­ريزان استفاده شود.

وي افزود: تاكنون سطوح و شيوه‌­هاي متنوعي براي مشاركت ذي‌نفعان تعريف و تنظيم شده و در هر سطح، ذي‌نفعان بر اساس شرايط و ملاحظات اجرايي از طريق ابزارها و فنون متنوعي مشاركت داشته­‌اند.

معاون شهرسازي و معماري شهردار اصفهان گفت: با توجه به لزوم تحليل يكپارچه مسائل شهر و ريشه‌­يابي و اولويت‌­بندي مسائل اصلي روياروي شهر، انتخاب شيوه مشاركت مناسب و حداكثري ذي‌­نفعان در تحليل مسائل و تعيين ساز و كارهاي خاص آن نيازمند شناختي عميق از انواع تكنيك­‌هاي مشاركت بزرگ مقياس و نيز تعريف دقيق اهداف و نقش مردم در فرايند مشاركت است؛ از اين رو با بررسي معايب و مزاياي تكنيك‌­هاي مختلف جهاني، شيوه‌­اي از مشاركت بزرگ مقياس ذي‌نفعان با نام جهان نما براي شهر اصفهان مناسب‌سازي شده است كه نخستين جلسه آن امروز (پنجشنبه) و جلسه ديگر هفته آينده برگزار مي‌شود.

وي با بيان اينكه پس از برگزاري جلسات جهان نما، فرايند تهيه «گزارش تشخيص» به ­عنوان مرحله نخست فرآيند كلان تهيه برنامه جامع تا پايان مهرماه به اتمام مي‌­رسد، تصريح كرد: اين گزارش بر پايه ديدگاه‌هاي ذي‌نفعان مختلف و از طريق تشكيل جلسات همگاني، مذاكره، استعلام كتبي از سازمان‌ها و مؤسسات دولتي و نهادهاي مردم نهاد، صنفي و حرفه‌اي و همچنين گزارش‌­ها و اسناد موجود تدوين مي‌­شود و مبناي تهيه برنامه جامع شهر اصفهان و ورود مفاهيم چشم انداز، اهداف و راهبردهاي مرتبط در برنامه از نوآوري‌­هاي برنامه جديد است.                                                              

1398/07/06
تعداد بازدیدکنندگان امروز 108 تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز 546698 تعداد کاربران بر خط 179 تعداد کاربران لاگین بر خط 1
شماره پیامکی
 آدرس :پل چمران،جنب شهرداري منطقه 7
پست الكترونيك :Shahrsazi@isfahan.ir
تلفن :34593634،34593650
فكس :34594401