درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان
اكبري تاكيد كرد: تلاش براي زيست‌پذيري فرهنگي شهر
/img/NoImage.jpg
اكبري تاكيد كرد: تلاش براي زيست‌پذيري فرهنگي شهر
 اكبري تاكيد كرد: تلاش براي زيست‌پذيري فرهنگي شهر
مهر 1398 - 04:15

تلاش براي زيست‌پذيري فرهنگي شهر

رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان اصفهان با تاكيد بر اينكه زيست‌پذيري فرهنگي مقوله بسيار مهمتري نسبت به زيست پذيري اجتماعي است، گفت: بايد تلاش كرد شهري زيست‌پذير و مناسب براي زندگي مردم فراهم كنيم.

به گزارش خبرنگار ايمنا، نعمت الله اكبري در نخستين همايش جمع بندي و تحليل يكپارچه مشكلات شهر اصفهان با عنوان «جهان نما»، اظهار كرد: از حدود دو سال پيش فرايند تهيه برنامه جامع در اصفهان استارت خورد كه اميدواريم اين طرح به صورت پايلوت در شهرهاي كشور مورد استفاده قرار گيرد، گرچه اين آرزو شايد خيلي محقق نشود زيرا تفكر و نحوه نگاه ما به اداره شهر و كشور كاملا معكوس بر پاراديم فكري و برنامه‌ريزي است.

وي افزود: سالها و دهه‌هاي زيادي حاكميت برنامه ريزي بر كشور و شهرها، ابتدا بودجه، برنامه و بعد آمار بوده، در حال حاضر نيز روال به همين منوال است.

رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان اصفهان تصريح كرد: شهرداري به عنوان يكي از شهرهايي كه در حوزه برنامه ريزي پيشتاز بوده، با آنچه كه بايد باشد، همچنان فاصله دارد.

وي تاكيد كرد: اگر نخبگان و افرادي كه از دانش و تخصص كافي برخوردار هستند، با برنامه جامع شهر همراه شوند، مي‌توان شهر را از بسياري بلاها نجات داد.

اكبري با بيان اينكه 9 سال پيش برنامه آمايش شهر اصفهان تهيه و ارايه شده، اما پس از 22 جلسه شوراي برنامه‌ريزي، هنوز اجرايي نشده است، گفت: هر چند تجربه هاي برنامه‌يزي در ايران موفق نبوده، اما بايد اميدوار به اجرايي شدن برنامه جامع باشيم تا دچار يأس فكري نشويم.

وي با تاكيد بر اينكه هر فرايند برنامه‌ريزي از ابتدا تا انتها داراي سه مرحه جدي است كه اولين گام شناخت است، افزود: مشكل مديران استاني و كشوري در اين است كه عمده شناخت آنها ذهني است، در حالي كه آفت برنامه‌ريزي‌ها شناخت ذهني بوده و البته شهرداري در اين رابطه گام‌هاي ارزنده‌اي برداشته و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي نيز همكاري خوبي با اين نهاد داشته است.

رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان اصفهان ادامه داد: با توجه به اينكه شناخت ما بالجبار ذهني است، بايد تلاش كنيم شناخت ذهني را كامل و به سمت شناخت عيني پيش ببريم تا تصميم‌گيري‌هاي درستي داشته باشيم.

وي گام دوم فرايند برنامه‌ريزي را تحليل مشكلات دانست و گفت: تحليل مشكلات روابط بين متغيرها، ميزان تاثيرگذاري و تاثيرپذيري‌ها را روشن خواهد كرد، پس از آن راهبردها شكل مي‌گيرد و ما تجويزها را به عنوان خروجي اين فرايند در اختيار مديران اجرايي قرار مي دهيم.

اكبري تصريح كرد: پس از تجويز، اجراي برنامه در اختيار مديريت و برنامه ريزي نيست و بر عهده مديريت شهري است، اما سه گام تشخيص، تحليل و تجويز را بايد كاملا علمي و مستند در اختيار مجموعه مديريت تصميم‌گير شهر قرار دهيم.

وي با بيان اينكه بر اساس تحليل ها كميسيون‌هاي مختلفي براي برنامه جامع شهر اصفهان تشكيل شد، اظهار كرد: خوشبختانه در حال حاضر تحليل‌ها شكل گرفته و مشاور و كارشناسان سعي دارند آن را در قالب مدل هاي مداخله هاي بزرگ مقياس تمرين جدي كنند.

رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان اصفهان تاكيد كرد: در پي تشخيص متغيرهاي ريشه‌اي هستيم تا شهري زيست‌پذير و مناسب براي زندگي مردم فراهم كنيم.

وي با بيان اينكه تلاش مي‌كنيم تجويزهاي مناسبي را در اختيار مديران قرار دهيم زيرا رسالتي از اين مهمتر بر دوش كارشناسان و خبرگان شهر نيست.

اكبري ادامه داد: فرايند برگزاري جهان نما ارايه  نقشه روابط علمي مشكلات شهر توسط مشاور، تقسيم افراد در گروه‌هاي مختلف و انجام بحث گروهي در ارتباط با نقشه مشكلات است.

وي با تاكيد بر اينكه زيست‌پذيري فرهنگي مقوله بسيار مهمتري نسبت به زيست پذيري اجتماعي است، گفت: در آخرين مطالعاتي كه در حوزه رضايت ارباب رجوع در كشور انجام شده، از مجموع 22  دستگاه آخرين نهادي كه رضايت ارباب رجوع را حاصل كرده، شهرداري بوده و اين اصلا پسنديده نيست.

رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان اصفهان  گفت: پاييز و زمستان سال گذشته  23 دستگاه در كشور با توجه به سه شاخص ميزان رضايت ارباب رجوع، اعتماد به مديران و مسئولان همچنين ميزان خود اگاهي آنها نسبت به مراجعه اي كه به دستگاه ها داشتند، مورد بررسي قرار گرفتند كه ميزان رضايت مردم اصفهان در بين 31 استان رتبه 18 و ميزان اعتماد مردم به مسئولان رتبه 29 بود.

وي تاكيد كرد: براي زيست پذيري اجتماعي شهر اصفهان بايد تلاش كرد.

1398/07/06
تعداد بازدیدکنندگان امروز 110 تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز 546700 تعداد کاربران بر خط 153 تعداد کاربران لاگین بر خط 1
شماره پیامکی
 آدرس :پل چمران،جنب شهرداري منطقه 7
پست الكترونيك :Shahrsazi@isfahan.ir
تلفن :34593634،34593650
فكس :34594401