سال 95header
ENGILSHنقشه سایتعضویت و ورود اعضاصفحه اصلی
1398/11/06 اصفهان، محوري براي گردشگري ايران/اعطاي كانديداتوري شهر دوستدار كودك در بهمن ماه
اصفهان، محوري براي گردشگري ايران/اعطاي كانديداتوري شهر دوستدار كودك در بهمن ماه

قدرت الله نوروزي صبح امروز_يكشنبه ششم بهمن ماه 98_ در برنامه تلويزيوني «صبحي ديگر» اظهار كرد: اصفهان شهري نام آشنا براي همگان نه تنها در ايران بلكه در تمام جهان است.

وي با بيان اينكه امروزه همه اصفهان را به عنوان شهر فرهنگي مي‌شناسند، افزود: منشأ بسياري از تحولات فرهنگي در اصفهان بوده است و در سال‌هاي اخير نيز اتفاقات بسيار خوبي در اين شهر رقم خورده است.

شهردار اصفهان اظهار اميدواري كرد: سياستي كه شهرداري اصفهان در پيش گرفته و اقداماتي كه در حال انجام است، منجر به زيرساخت‌هاي قوي براي فرهنگ ايران شود.

وي با بيان اينكه اصفهان همواره محور مباحث مختلف فرهنگي و در حوزه‌هاي گوناگون فعال بوده و امروز نيز همچون گذشته مي‌درخشد، گفت: تلاش مي‌كنيم تا اين شهر همچون گذشته براي كشور مايه افتخار باشد.

نوروزي اظهار كرد: از بدو آغاز فعاليت در شهرداري اصفهان برنامه‌اي با عنوان «برنامه سنجش‌پذير» را بر اساس هفت محور ارايه كرديم كه محور اول آن موضوع «گردشگري» و محور دوم «كارآفريني» بود.

وي با بيان اينكه شهرداري اصفهان در سال‌جاري تمام اقدامات خود را به سمت گردشگري هدايت كرده است، گفت: سال 2020 تحت عنوان طرح «اصفهان 2020» در شوراي اسلامي شهر اصفهان تصويب و به شهرداري ابلاغ شده است كه بر اساس آن در 15 منطقه 15 طرح محرك توسعه تعريف شده است.

شهردار اصفهان تصريح كرد: پروژه‌هاي محرك توسعه حول محور گردشگري بوده و به سوي توسعه پايدار براي شهر است و البته در آن مباحث فرهنگي نيز مطرح است.

اصفهان را به عنوان محوري براي گردشگري ايران معرفي خواهيم كرد

وي ادامه داد: برنامه‌اي را كه از آغاز با آن حركت كرديم با نگاهي آميخته با فرهنگ اصيل به سمتي پيش مي‌رود كه سال 2020، اصفهان به عنوان محور گردشگري ايران معرفي شود.

نوروزي گفت: بي‌شك اگر اين اتفاق محقق شود، تحولي در حوزه اقتصاد فرهنگ اصفهان و اقدامي مطلوب براي كشور خواهد بود چرا كه ناگزير هستيم با توجه به شرايط اقتصادي كنوني به سمتي حركت كنيم تا از داشته‌هايمان بيشتر از گذشته استفاده كنيم.

وي با بيان اينكه اصفهان ظرفيت تبديل‌شدن به كانون گردشگري را دارد، اظهار كرد: سال گذشته جشنواره فيلم كودك و نوجوان را به عنوان امري دائمي براي شهر اصفهان تثبيت كرديم و به دنبال آن تلاش شد تا اين شهر به عنوان شهر دوستدار كودك انتخاب شود كه اقدامات اوليه آن نيز صورت گرفته كه اين مهم در يونيسف و وزارت كشور مراحل لازم را پشت سر مي‌گذارد.

اعطاي كانديداتوري شهر دوستدار كودك در بهمن ماه

شهردار اصفهان خاطرنشان كرد: نشان كانديداتوري شهر دوستدار كودك بهمن ماه 98 به طور رسمي به اصفهان اعطاء مي‌شود.

وي گفت: اقداماتي در اصفهان انجام شده تا هر گردشگري به اين شهر سفر مي‌كند و فضاهاي شهري، بوستان‌ها، پارك‌ها و محيط‌هاي مربوط به كودكان را مشاهده مي‌كند يا در پايانه‌هاي مسافربري اتاق مادر و كودك را مي‌بيند، احساس كند شهر اصفهان دوستدار كودك است.

نوروزي با بيان اينكه شهرداري اصفهان علاوه بر اين اقدامات فعاليت‌هايي در راستاي شهر دوستدار سالمند انجام داده است، اظهار كرد: اصفهان را به عنوان دوستدار سالمند نيز معرفي كرده‌ايم و معتقديم سالمندان سرمايه‌هاي اصلي كشور هستند.

وي ادامه داد: اين قشر، مردان و زنان با تجربه‌اي هستند كه بايد قدر اين افراد را دانست؛ به همين دليل برنامه‌ريزي‌شده تا شهر را به سمتي جلو ببريم كه سالمندان بتوانند در همه جاي آن با آرامش زندگي كنند.

شهردار اصفهان گفت: تلاش كرده‌ايم دسترسي سالمندان را به امكانات تسهيل كرده و حتي اتوبوس و مترو را به نوعي بر اساس مصوبه شوراي شهر رايگان كنيم.

نگهداري سالمندان در محله‌ها

وي خاطرنشان كرد: در صدد ايجاد مكان‌هايي در محله‌هاي شهر و با كمك مردم به عنوان «محل نگهداري سالمندان» هستيم تا آنها به راحتي از اين مكان‌ها استفاده كنند؛ چراكه با اجراي اين طرح مهر و محبت‌ها بيشتر و دسترسي‌ها راحت تر خواهد بود.

نوروزي با اشاره به برگزاري جلسات هم انديشي اصفهان فردا گفت: پنجاه و ششمين نشست از سلسله نشست‌هاي هم‌انديشي اصفهان فردا با حضور معلولان برگزار شد، قبلا نيز با سالمندان و ديگر گروه‌هاي شهروندي برگزار و اين مباحث را مطرح كرديم.

گره‌هاي كور شهر را باز مي‌كنيم

وي با بيان اينكه در ملاقات‌هاي مردمي كه هر 15 روز يكبار در مناطق مختلف شهر برگزار مي‌شود، شوراهايي از معتمدان مناطق تشكيل شده است، افزود: در اين برنامه ابتدا ديداري با معتمدان محلي كه تعداد آنها بين 50 تا 60 نفر است، خواهيم داشت و مي‌دانيم كه با وجود آنها مي‌توان گره‌هاي كور شهر را در هر محله‌اي باز كرد.

شهردار اصفهان با تاكيد بر اينكه مأموريت طرح مكان‌هايي براي سالمندان در محله‌هاي شهر را بر عهده شوراي معتمدان خواهيم گذاشت، گفت: در حال حاضر طرح تعريف شده، اقدامات كارشناسي انجام شده و در اتاق‌هاي فكر پيرامون اين موضوع تبادل نظر انجام شده تا ماموريت را با كمك شوراي معتمدان اجرايي كنيم.

تدوين فرهنگ‌نامه بزرگ شهروندي

وي ادامه داد: در حوزه فرهنگي اقدامات جديدي انجام شده كه از جمله آنها تهيه فرهنگ‌نامه شهروندي است.

نوروزي با بيان اينكه فرهنگ‌نامه بزرگ شهروندي براي آشنايي مردم با حقوق و تكاليف خود در 10 جلد كتاب با  12 موضوع تدوين شده است، تصريح كرد: اين فرهنگ نامه مجموعه‌اي از اطلاعات، قوانين و مقررات و شامل موضوعاتي از جمله حوزه‌هاي حمل و نقل و ترافيك، پسماند، فضاي سبز، آتش‌نشاني، مديريت خشم، مديريت هيجان، بهداشت و سلامت عمومي و اخلاق شهروندي است و مي‌تواند مورد استفاده هنرمندان، رسانه ها و عموم شهروندان قرار گيرد.

وي گفت: فرهنگ‌نامه بزرگ شهروندي در سايت شهرداري اصفهان بارگذاري شده و به صورت مكتوب نيز چاپ شده است.

شهردار اصفهان تصريح كرد: فرهنگ‌نامه بزرگ شهروندي در نشست مجمع كلانشهرها به شهرداران كلانشهرها هديه شده و از آنها درخواست شده پس از مطالعه و بررسي نقاط قوت و ضعف آن را اعلام كنند تا بتوانيم اصلاحات لازم را انجام دهيم.

وي ادامه داد: همه با مطالعه فرهنگ‌نامه بزرگ شهروندي مي‌توانند بسياري از اطلاعات شهري را دريافت و به آن دسترسي داشته باشند.

نوروزي با اشاره به برگزاري جشنواره شعر و داستان در اصفهان، گفت: براي نخستين بار جشنواره‌اي به صورت تخصصي در حوزه شعر و داستان كودك و نوجوان در اصفهان برگزار شد.

 
 
(منبع؛خبرگزاري ايمنا)