درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان
سازمان پارک ها و فضای سبز
مرتضائي نژاد : تابستان امسال وضعيت بهتري براي فضاي سبز پيش‌بيني مي‌شود.
مرتضائي نژاد : تابستان امسال وضعيت بهتري براي فضاي سبز پيش‌بيني مي‌شود.

مدير عامل سازمان پارك‌ها و فضاي سبز شهرداري اصفهان گفت: سياست اين سازمان استفاده حداقلي از منابع آب چاه‌ها و جايگزيني پساب تصفيه شده فاضلاب است.

فروغ مرتضايي‌نژاد در گفت و گو با خبرنگار ايمنا اظهار كرد: جاري شدن رودخانه موجب تغذيه چاه‌ها در شهر و به خصوص در حريم رودخانه شده است. اين دسته از چاه‌هاي سطح شهر به سبب نزديكي به رودخانه با جاري شدن آن معمولا پر آب مي‌شود.

وي افزود: سال گذشته يكي از مشكلات اساسي چاه‌ها به خصوص در برخي مناطق خشك شدن آن‌ها بود، اما امسال با جاري شدن رودخانه زاينده رود چاه‌ها يا سفره‌هاي آب زيرزميني تغذيه شده و سطح آب بالاتر آمده است.

مدير عامل سازمان پارك‌ها و فضاي سبز شهرداري اصفهان با اشاره به بارندگي‌هاي بهاري خاطرنشان كرد: اين بارش‌هاي بهاري ميزان نياز درختان به آبياري و استفاده از منابع آب زيرزميني را كم مي‌كند در حالي كه نياز اساسي فضاي سبز شهر براي آبياري از خرداد تا شهريور ماه است.

وي تصريح كرد: سال گذشته و در فصل بهار بارش باران وجود داشت، اما متاسفانه خشكي رودخانه موجب از دست رفتن ذخيره چاه‌ها شد و استفاده از زيرساختي مثل پساب تصفيه شده نيز وجود نداشت.

مرتضايي نژاد ادامه داد: سال 97 اقداماتي براي استفاده از پساب تصفيه شده در چرخه فضاي سبز انجام شد كه به موجب آن بخشي از پساب سپاهان شهر تصفيه و براي آبياري فضاي سبز به كار گرفته شد.

مدير عامل سازمان پارك‌ها و فضاي سبز شهرداري اصفهان گفت: اقدامات ديگري نيز در سال جديد براي تصفيه پساب ثانويه و انتقال آن وجود دارد كه در اين راستا سعي شده تا حد ممكن از منابع آب زيرزميني يا چاه‌ها استفاده نشود، زيرا هرقدر ميزان مصرف آب‌هاي زير زميني كمتر باشد ذخيره آب چاه‌ها نيز براي آينده بيشتر مي‌شود.

وي افزود: هرچه ميزان استفاده از سفره‌هاي آب زيرزميني كمتر باشد ذخيره آبي براي پاييز و سال آينده بيشتر خواهد بود.

مرتضايي نژاد تاكيد كرد: منطقه چهار و شش به دليل تعداد درختان و سرانه بالاي فضاي سبز شهر اصفهان مشكلات بيشتري را نسبت به ساير مناطق دارد و سال گذشته عمده چاه‌هاي اين دو منطقه خشك شده بود.

وي ادامه داد: از 750 هكتار جنگل و فضاي سبز شهر در حدود يك سوم تا يك چهارم آن متعلق به منطقه چهار اصفهان است در حالي كه عمده ذخيره آب منطقه شش چاه‌هاست.

مدير عامل سازمان پارك ها و فضاي سبز شهرداري اصفهان افزود: بيشتر چاه‌هاي منطقه شش خشك شده بودند كه با توجه به سرانه بالاي فضاي سبز اين مناطق استفاده از زيرساخت پساب ضرورت داشت در نتيجه طبق برنامه ريزي انجام شده، سال گذشته پساب تصفيه شده سپاهان شهر به كمك تامين آب فضاي سبز منطقه چهار و شش آمد.

وي تاكيد كرد: اما امسال برنامه ريزي‌ها براي دريافت بيشتر پساب تصفيه شده در دستور كار قرار دارد تا منابع آبي بهتري براي اين دو منطقه فراهم شود.

مرتضايي نژاد با اشاره به ميزان آبگيري چاه‌ها تصريح كرد: چاه‌هاي حريم رودخانه آبگيري بهتري نسبت به ساير چاه‌هاي سطح شهر داشته، اما برخي از انواع چاه‌هاي سنگلاخي در شيب دامنه كوه‌ها از جمله در ناحيه صفه نيز امكان آبگيري دارد كه اين مورد بسته به قرار گيري چاه در انواع مختلف زمين متفاوت است.

وي گفت: به طور كلي چاه‌هاي زميني در زمان جاري بودن رودخانه به خصوص در حريم آن حجم آب بهتري دارد به طور مثال ناژوان عمدتا چاه‌هاي حريمي داشته كه با جاري شدن زاينده رود آبگيري مي‌شود؛ البته بر طبق برنامه ريزي‌هاي انجام شده و به سبب اهميت اين ناحيه از شهر اصفهان بخشي از پساب تصفيه شده سپاهان شهر به بخش‌هايي از ناژوان منتقل مي‌شود.

1398/01/21
تعداد بازدیدکنندگان امروز 33 تعداد کل بازدیدکنندگان درگاه تا امروز 527547 تعداد کاربران بر خط 111 تعداد کاربران لاگین بر خط 1
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری اصفهان می باشد.
ارتباط با مسئولین پرتال