درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان
سازمان پارک ها و فضای سبز
كاشت درختان انتظار در حاشيه زاينده رود
كاشت درختان انتظار در حاشيه زاينده رود
 كاشت درختان انتظار در حاشيه زاينده رود

 مديرعامل سازمان پارك‌ها و فضاي سبز شهرداري اصفهان گفت:  درختان انتظار از امسال در حاشيه رودخانه زاينده رود كاشت و به تدريج درختان آسيب‌ديده حذف مي‌شود.

فروغ مرتضايي‌نژاد در گفت و گو با خبرنگار ايمنا اظهار كرد: با توجه به جاري بودن آب در رودخانه زاينده رود و آبگيري چاه ها، مناطق حاشيه اي شهر كمتر مشكل آب براي آبياري فضاهاي سبز داشته است.

وي افزود: البته در مناطق 10، 12 و دو همچنان مشكل كم آبي وجود دارد، اما در مجموع انتقال آب از مناطقي كه آب نسبي وجود داشت به مناطق كم آب انجام شده است.

مديرعامل سازمان پارك‌ها و فضاي سبز شهرداري اصفهان خاطرنشان كرد: در حال حاضر وضعيت فضاي سبز شهر مطلوب است و سبزينگي بسياري از درختان بر اساس اظهار نظر كارشناسان و متخصصان اين عرصه، علي رغم اينكه به نيمه شهريورماه نزديك مي شويم بسيار خوب است.

وي ادامه داد: درختان آسيب ديده شهر از سال 82 به بعد به خصوص درختان چنار حاشيه رودخانه زاينده رود كه در بستر مناسبي وجود نداشته و نخاله هاي ساختماني در پروفيل هاي خاك آنها مشاهده مي‌شد مثل درختان پارك ايثارگران تا بوستان هاي ملت و سعدي و در ادامه تا پارك ميرزاكوچك خان جنگلي، همچنان علي رغم اجراي شيوه هاي مختلف به حدي آسيب ديده‌اند كه به فكر كاشت درختان جديد در اين نقاط هستيم.

مرتضايي‌نژاد با بيان اينكه درختان انتظار از امسال در حاشيه رودخانه زاينده رود كاشت و به تدريج درختان آسيب ديده حذف مي‌شود، خاطرنشان كرد: در حال حاضر 90 درصد درختان شهر وضعيت مطلوب تري نسبت به سالهاي گذشته دارند، البته در برنامه ريزي هاي انجام شده از پساب تصفيه شده براي آبياري فضاي سبز حاشيه شهر اصفهان استفاده خواهيم كرد.

وي با اشاره به درختان انتظار، گفت: در برخي از رفيوژها و پارك‌هاي شهر كه درختان رو به زوال بوده و عمر مفيد آنها رو به پايان است و ظاهر و تاج پوشش نامناسب پيدا كرده‌، گونه‌هاي گياهي جايگزين در كنار آنها با رعايت فاصله مناسب تحت عنوان «درختان انتظار» كاشته مي‌شود تا پس از آنكه به اندازه مناسب رسيد و رشد كافي داشت، به صورت تدريجي نسبت به قطع درختان رو به زوال اقدام شود.

وي گفت: عمليات انتقال پساب در شمال و جنوب شهر از طريق تصفيه خانه هاي شاهين شهر و سپاهانشهر در حال انجام است و بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده براي سال 99  ميزان استفاده از آب‌هايي غير از آب چاه به شدت افزايش پيدا مي كند.

مديرعامل سازمان پارك‌ها و فضاي سبز شهرداري اصفهان با اشاره به استفاده از آب‌هاي خاكستري، اظهار كرد: با توجه به كمبود آب در اصفهان بايد به سمت تامين منابع آب پايدار از جمله انواع آب هاي نامتعارف، پساب و آب هاي خاكستري حركت كرد.

وي ادامه داد: براي استفاده از آب‌هاي خاكستري نيز با معاونت شهرسازي در حال برنامه‌ريزي هستيم تا درصدي از آبياري فضاي سبز را با استفاده از اين نوع آب و پساب‌ها انجام دهيم.

مرتضايي‌نژاد تاكيد كرد: اصفهان باغ شهري است كه نه تنها نبايد زيبايي‌هاي آن از بين برود بلكه بايد با استفاده از گونه‌هاي گياهي مقاوم به خشكي بتوانيم سرانه فضاي سبز را حفظ و ارتقا بخشيد و موارد زيباسازي مناظر شهري كه مرتبط با فضاي سبز است را مورد توجه قرار داد.

وي گفت: اميدواريم با تدابير انديشيده شده سبزينگي و طراوت هرچه بيشتر درختان و فضاهاي سبز شهر اصفهان را شاهد باشيم. 
1398/06/26
تعداد بازدیدکنندگان امروز 33 تعداد کل بازدیدکنندگان درگاه تا امروز 527547 تعداد کاربران بر خط 150 تعداد کاربران لاگین بر خط 1
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری اصفهان می باشد.
ارتباط با مسئولین پرتال